Peking szerint a kínai–tajvani feszült kapcsolatok stabilizálásának egyik eszköze lehet, hogy a kínai kulturális és idegenforgalmi minisztérium bejelentette a déli Sanghaj és Fucsien tartomány lakosok részére, hogy újraindítja a csoportos utazási szolgáltatásokat Tajvanra. A csoportos turizmus 2019 óta szünetelt, és a viszony azóta csak még feszültebbé vált a két fél között, így ezt a lépést mindketten pozitívan, de óvatosan fogadják.
A kínai kulturális és idegenforgalmi minisztérium pénteken bejelentette, hogy a déli Sanghaj és Fucsien tartomány lakosai számára a közeljövőben újraindítja a csoportos utazási szolgáltatásokat Tajvanra – számolt be az MTI. Az intézkedés célja, hogy elősegítse a Tajvani-szoros két oldalán élők közötti interakciót, és hozzájáruljon az emberek jólétéhez. Az utazások újraindításának pontos kezdési időpontját azonban még nem hozták nyilvánosságra.
A lépés Peking szerint a politikai feszültségekkel terhelt kínai–tajvani kapcsolatok stabilizálásának egyik eszköze lehet. Csen Pinhua, a kínai államtanács tajvani ügyekkel foglalkozó hivatalának szóvivője kiemelte, hogy Kína mindig is támogatta a szorosabb kapcsolatok kialakítását.
Ugyanakkor felszólította a tajvani vezetést, hogy oldja fel a szárazföldi, Kínába irányuló csoportos utazások tilalmát, és állítsa helyre az összes korábbi közvetlen közlekedési útvonalat.
Tajvan részéről óvatos optimizmussal reagáltak. A tajvani kormány üdvözölte a kínai turisták újbóli érkezését, és jelezte, hogy készen áll a részletek egyeztetésére. Laj Csing-tö tajvani elnök nemrégiben kijelentette, hogy bár Tajpej nyitott a kapcsolatok javítására, kérdéses, hogy Pekinget valóban a jó szándék vezérli-e.
A csoportos turizmus 2019 óta szünetel, miután Kína felfüggesztette a Tajvanra irányuló egyéni utazásokat az akkor ott kormányon lévő Demokratikus Haladó Párt (DPP) függetlenségpárti politikája miatt. A kapcsolatok tovább romlottak a Covid–19-járvány idején, amely mindkét fél számára jelentős gazdasági és társadalmi kihívásokat hozott. Tajvan viszont 2023-ban jelezte, hogy ismét fogadna kínai turistacsoportokat, ezzel is kifejezve a párbeszédre való nyitottságát.
Tajpej tavaly megszigorította a Kínára vonatkozó utazási figyelmeztetését, miután Peking szigorú büntetőintézkedéseket helyezett kilátásba az általa „tajvani szeparatistáknak” tartott személyekkel szemben.
Kína tajvani ügyekért felelős hivatala hangsúlyozta pénteken, hogy Tajpejnek vissza kell vonnia ezt az utazási figyelmeztetést, és helyre kell állítania a sziget és a szárazföld közötti közvetlen utazási kapcsolatokat. Laj Csing-tö elnök korábban tárgyalásokat ajánlott Pekingnek ezzel kapcsolatban, ám a kínai fél ezt elutasította.