Karoline Leavitt, a Fehér Ház leendő szóvivője csütörtökön megerősítette, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök a TikTok amerikai működésének fennmaradása érdekében lépéseket tervez hivatalba lépését követően. Az alkalmazás ügye jelenleg az amerikai Legfelsőbb Bíróság előtt van, amely gyorsított eljárásban dönthet annak jövőjéről az Egyesült Államokban.
A TikTok közösségimédia-alkalmazás amerikai működésének fennmaradása érdekében tervez lépéseket hivatalba lépését követően Donald Trump – erősítette meg a leendő elnök szóvivője csütörtökön. Karoline Leavitt leendő fehér házi sajtótitkár csütörtökön a Fox News Digitalnak nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy „Trump elnök többször kifejezte szándékát a TikTok megmentésére, és ennek elérésére nincs nála jobb alkuközvetítő”.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök kijelölt nemzetbiztonsági tanácsadója, Mike Waltz még szerdán hangsúlyozta, hogy a leendő elnök lépéseket tervez a kínai tulajdonban lévő médiaalkalmazás fennmaradása érdekében.
A TikTok ügye jelenleg az amerikai Legfelsőbb Bíróság előtt van, amely gyorsított eljárásban dönthet a kérdésben.
Mike Waltz leendő elnöki nemzetbiztonsági tanácsadó szerdán jelezte, hogy amennyiben a Legfelsőbb Bíróság helybenhagyja a törvényt, és annak végrehajtására zöld utat ad, akkor lépések következhetnek. Megjegyezte, hogy Donald Trump meglátása szerint az amerikaiak széles körében használt platformról van szó, de célja, hogy a felhasználók adatai védettek legyenek, amiről megállapodás jöhet létre. „Nem akarom megelőzni az elnöki rendeleteinket, de teret fogunk teremteni arra, hogy egy ilyen megállapodás megszülethessen” – fogalmazott.
A TikTok amerikai cégének értékesítéséről egy tavaly tavasszal kétpárti támogatással elfogadott törvény rendelkezik, amely Joe Biden elnök aláírása után lépett hatályba. Az „Amerikaiak Védelme a Külföldi Ellenfelek által Felügyelt Alkalmazásoktól” (Protecting Americans from Foreign Adversary Controlled Application Act) néven elfogadott jogszabály kilenc hónapot adott a kínai tulajdonosnak, a ByteDance-nek, hogy értékesítse az alkalmazás amerikai működtetéséért felelős részét.
Ellenkező esetben az alkalmazást kötelezően el kell távolítani minden amerikai alkalmazástárból, és minden médiaszolgáltatónak blokkolnia kell a használatát.
A TikTok amerikai működtetését korlátozó, illetve a kínai tulajdonlását megtiltó törvény beterjesztői azzal érveltek, hogy a kínai anyavállalat a Kínai Kommunista Párt által irányított kormány felügyelete alatt működik, és ilyen módon az amerikai felhasználók adatai közvetlenül eljuthatnak az Egyesült Államok legnagyobb külföldi versenytársának tekintett ország kormányzati szerveihez. Az Egyesült Államokban mintegy 170 millió felhasználója van a TikToknak.