Index Vakbarát Hírportál

Európa még jól is kijöhet abból, hogy Trump hátat fordít neki

2025. január 18., szombat 06:03

A kontinensnek lehetősége van arra, hogy saját gyengeségeire összpontosítson.

Európa nem nézte tétlenül, ahogy Trump és köre újra teret nyert az amerikai politikában. A Krím 2014-es illegális orosz megszállása és különösen az Ukrajna elleni 2022-es invázió kezdete óta az európai vezetők jelentősen növelték országaik védelmi kiadásait és Ukrajnának nyújtott támogatásukat. Az uniós országok jelenleg együttesen GDP-jük több mint két százalékát fordítják védelemre, szemben a Trump első elnökválasztási győzelmének idején, 2016-ban elért alig több mint egy százalékkal.

Egyes tagállamok, például Észtország és Lengyelország, már GDP-jük nagyobb hányadát fordítják védelemre, mint az Egyesült Államok. Az unió 2022 februárja óta utolérte az Egyesült Államok Ukrajnának nyújtott támogatási összegét: a tagállamok és a szövetség közel 109 milliárd dollár katonai, pénzügyi és humanitárius segélyt nyújtottak Kijevnek, szemben az Egyesült Államok 90 milliárd dollárjával − írja a Foreign Affairs

Az Egyesült Államok esetleges kivonulásának közeledtével azonban 

Európának többet és gyorsabban kell tennie azért, hogy az infrastruktúrája és társadalma ellen irányuló orosz hibrid támadásokkal és a kontinensen zajló szárazföldi háborúval szemben szavatolja saját biztonságát.

Fel kell készülnie a gazdasági hadviselésre is. Az Európai Bizottság ambiciózus gazdasági programot kezdeményezett, amely az európai piaci integráción, az innováción, a felgyorsított digitális és energetikai átálláson, valamint a komolyabb gazdasági, biztonsági intézkedéseken keresztül történő növekedést helyezi előtérbe.

Tekintettel azonban Trump széleskörű vámok kivetésére irányuló szándékára, a kontinensnek komoly gazdasági kockázatokkal kell szembenéznie a következetlen amerikai gazdasági és kereskedelempolitika miatt. Ezek ugyanis megzavarják a globális gazdaságot, amelytől Európa is függ. Európának továbbra is nyitottnak kell lennie a globális kereskedelemre, de nem engedheti meg magának, hogy figyelmen kívül hagyja a Trump-féle vámok és a gyártási kapacitásokba történő kínai többletberuházások következményeit.

Izolacionizmus mint lehetőség

Az USA és Európa régen állt ennyire szemben egymással. Az Egyesült Államok izolacionizmusa mégis lehetőséget kínál Európának, hogy megálljon a saját lábán, és megmutassa a világnak, megbízható szövetséges tud lenni ott, ahol az Egyesült Államok kezd alulmaradni. Arra is rákényszeríti ez Európát, hogy új és erősebb érvekkel bizonyítsa az Egyesült Államoknak, hogy osztozik a többi nyugati szövetséges érdekeiben. Európának világossá kell tennie a Trump-kormányzat számára, hogy szövetségesei cserbenhagyása valójában gyengíti az Egyesült Államokat azáltal, hogy felbátorítja riválisait − írják a szerzők. 

Mostantól elképzelhető egy olyan Európa, ahol Ukrajna számára nem állnak rendelkezésre amerikai erők, fegyverek vagy biztonsági garanciák. De bármennyire is nemkívánatos ez a forgatókönyv, az európai államok képesek saját megoldást találni. Ha létrejön a tűzszünet, az európai országoknak erős biztonsági garanciákat és támogatást kell nyújtaniuk az elrettentéshez és Ukrajna (valamint tágabb értelemben Európa) védelméhez. 2016 óta az európai országok megduplázták a fegyverekre és katonai felszerelések beszerzésére fordított kiadásaikat – GDP-százalékban kifejezve − 0,3 százalékról 0,6 százalékra.

Olyan eltérő ideológiai irányultságú európai vezetők, mint Boris Pistorius, Németország szociáldemokrata védelmi minisztere és Friedrich Merz, az ország konzervatív kancellárjelöltje, egyetértenek abban, hogy a védelmi kiadásokat jelentősen növelni kell. Brüsszel nemrégiben döntést hozott, miszerint akár 50 milliárd dollárt is felvesznek a lefoglalt, többnyire az EU-ban befagyasztott orosz vagyonból származó jövőbeli bevételek terhére, hogy 2025-ben pénzügyi támogatást biztosítsanak Ukrajnának. Ez azt jelzi, hogy az unió készen áll arra, hogy Ukrajna védelmét a saját mérlegére tegye.

Európának azonban tovább kell erősítenie védelmi iparát, hogy kezelni tudja az amerikai fegyverellátás jelenlegi korlátaiból származó nehézségeket, amelyektől Európa még mindig függ.  Az Egyesült Államokban gyártott rendszerek, például az F–35-ös vadászrepülőgépek, a légvédelmi rakéták és irányítórendszerek, valamint az Ausztráliával és az Egyesült Királysággal kötött AUKUS-megállapodásban biztosított tengeralattjárók gyártásának és leszállításának késedelmei most problémát jelentenek az elrettentés fenntartása szempontjából. Mivel a kontinensen továbbra is háború dúl, Európának önellátóbbá kell válnia, hogy Ukrajna szuverenitása ne legyen a magas fegyverárakhoz és a kritikus csúcstechnológiájú rendszerek elégtelen gyártási kapacitásához kötve.

Strukturális reformokra lesz szükség

Az Európai Bizottság nemrég hozta létre a védelmi biztosi posztot, amelynek feladata – a szövetség egységes piacának kihasználásával – az európai országok védelmi termelésének fellendítése és az árak csökkentése. E célok eléréséhez nagyobb és megbízhatóbb, hosszú távú költségvetésre van szükség. A védelmi költségvetés nagy része továbbra is a tagállamok nemzeti költségvetéséből származik majd. Egy további, akár 500 milliárd dolláros európai alap segíteni fogja a modern technológiák, például a nagy hatótávolságú csapásmérő fegyverek, a légvédelem és a precíziós irányítású lőszerek, valamint az olyan kritikus stratégiai képességek, mint a drónok és az űrbeli hírszerző és kommunikációs rendszerek európai gyártásának és beszerzésének további felfuttatását.

Az európai országok  köztük olyan nem uniós tagok, mint Norvégia és az Egyesült Királyság  koalíciója által nyújtott közös finanszírozás biztosíthatná az államok közötti központosítottabb katonai beszerzést, ami alacsonyan tartaná a költségeket az egyébként széttöredezett piacon, és megakadályozná, hogy a beruházásokat egyes országok, például Magyarország vétói túszként tartsák fogva. Az európai döntéshozóknak meg kell reformálniuk a környezetvédelmi, szociális és irányítási szabályokat is, amelyek jelenleg korlátozzák a védelmi vállalatokba történő megfelelő befektetéseket.

Az Egyesült Államok egyre ambivalensebb elkötelezettsége szövetségesei iránt lehetőséget teremt arra, hogy Európa megmutassa, készen áll a biztonsági világrend hiányosságainak pótlására.

(Borítókép: A lengyel hadsereg katonái nagy intenzitású gyakorlaton vesznek részt a Nowa Deba gyakorlótéren 2023. május 6-án. Fotó: Artur Widak / NurPhoto / Getty Images)

Rovatok