Hosszú, éjszakába nyúlt tárgyalás után hivatalossá vált a tűzszüneti megállapodás Izrael és a Hamász között, miután az izraeli kormány jóváhagyta azt szombat hajnalban. A megállapodás helyi idő szerint vasárnap reggel lép életbe, és elsőként szabadon engednek 33 izraeli túszt, az izraeli hadsereg pedig kivonul a Gázai övezet sűrűn lakott területeiről.
Az izraeli kormány jóváhagyta a Hamásszal kötött új gázai tűzszüneti és túszszabadítási megállapodást, megnyitva ezzel az utat a vasárnapi hatálybalépéshez. A BBC azt írja, hogy
a kabinet a döntést több órás, késő éjszakába nyúló tárgyalások után hozta meg.
Két radikális miniszter a megállapodás ellen szavazott. A katari közvetítők jelentése szerint a megállapodás feltételei hivatalosan helyi idő szerint vasárnap reggel 8.30-kor lépnek hatályba.
Az alku értelmében
Katar közölte, hogy az első szakaszban szabadon bocsátandó túszok között lesznek „civil nők, katonanők, gyermekek, idősek, valamint beteg és sebesült civilek”. Izrael szerint várhatóan három túszt engednek szabadon a tűzszünet első napján, majd a következő hat hétben rendszeres időközönként további kisebb csoportokat szabadítanak ki.
Az izraeli hadsereg azért indított megsemmisítő támadást a Hamász ellen– amelyet Izrael, az Egyesült Államok és több ország is tiltott terrorszervezetként tart nyilván – mert az 2023. október 7-én példátlan, határokon átnyúló támadást indított Izrael ellen, amelyben mintegy 1200 ember halt meg és 251-et ejtettek túszul. A terület Hamász által vezetett egészségügyi minisztériuma szerint azóta több mint 46 870 ember halt meg Gázában. A 2,3 millió lakos nagy része kénytelen volt elhagyni a területet, óriási a pusztítás, és súlyos élelmiszer-, üzemanyag-, gyógyszer- továbbá szálláshelyválság áll fenn.
Izrael szerint a Hamász 94 túszt tart még mindig fogva, közülük 34-en feltételezhetően már nem élnek. Ezen kívül négy izraelit még a háború előtt raboltak el, közülük ketten meghaltak.
A megállapodásról szóló izraeli kormányszavazás előtt Miki Zohar, Netanjahu Likud pártjának kulturális minisztere azt mondta, „ez egy nagyon nehéz döntés, de támogatjuk, mert rendkívül fontos számunkra, hogy minden gyereket, férfit és nőt újra otthon láthassunk”.
Itamar Ben-Gvir szélsőjobboldali nemzetbiztonsági minisztert azonban „elborzasztották” a megállapodás részletei, köztük az, hogy a túszokért cserébe „életfogytiglanra ítélt terroristákat” engednének szabadon, és felszólította a többi minisztert, hogy vele együtt szavazzanak a megállapodás ellen, majd csütörtökön bejelentette, hogy a Zsidó Erő pártja kilép a kormánykoalícióból, ha a megállapodást jóváhagyják. Azt mondta azonban, hogy nem buktatja meg a kormányt a parlamentben, és visszatér, „ha a Hamász elleni háború teljes erővel folytatódik”. Bezalel Smotrich pénzügyminiszter, egy másik szélsőjobboldali politikus, szintén ellenezte az alkut,és azt mondta, hogy vallási cionista pártja kilép, ha a háború nem folytatódik az első szakasz befejezése után.
A háromfázisú struktúra megosztottságot és aggodalmat okozott a túszok családjainak egy részében is. Attól tartanak ugyanis, hogy rokonaikat az első fázis befejezése után Gázában hagyják, ezért sürgetik a kormányt, hogy biztosítsa a második és harmadik fázis végrehajtását is.
Mint arról beszámoltunk. a kormányszavazás csütörtökre volt kitűzve, de az ülést elhalasztották, miután Netanjahu azzal vádolta a Hamászt, hogy elállt a megállapodás egyes részeitől – ezt a Hamász tagadta. Pénteken kora reggel azonban a miniszterelnöki hivatal bejelentette, hogy az izraeli tárgyalócsoport Dohában véglegesítette a megállapodást. A Hamász is kiadott egy közleményt, amely szerint a megállapodás feltételeivel kapcsolatban felmerült „akadályokat” hajnalban elhárították.
Alighanem nem véletlen az sem, hogy a megállapodást még azelőtt hozták tető alá, hogy Joe Biden amerikai elnök január 20-án távozik hivatalából. Szakértők szerint az amerikai elnök az utolsó pillanatban tett lépéseivel a történelmi örökségét próbálja formálni.
(Borítókép: Romok egy izraeli légicsapást követően Gáza város északi részén 2025. január 16-án. Fotó: Hasan N. H. Alzaanin / Anadolu / Getty Images)