Súlyos állításokat fogalmazott meg egy német szociológus Németország helyzetéről
2025. január 18., szombat 11:47
Berlinben olyan politikai viták zajlanak az integrációról és a migrációról, amelyeknek 1990-ben lett volna értelme – jelentette ki Aladin El-Mafaalani. A német szociológus a február végi előrehozott választások felé közeledve Németország demográfiai helyzetét foglalta össze egy interjúban.
Aladin El-Mafaalani szociológus a Die Zeitnek adott interjújában több érdekes jelenséget is ismertetett.
- Németországban tovább emelkedik az átlagéletkor, hamarosan azok határozzák meg a jövőt, akik már nem dolgoznak, ami történelmileg egyedülálló helyzet lehet. A szociológus szerint az idősödő népességben csökken a jövőorientáció, a hatévesek országának alig van köze a 60 évesek országához.
- El-Mafaalani rámutatott: az elöregedő társadalomban a gyerekek demográfiai kisebbségként marginális jelenséggé válnak, politikailag és társadalmilag egyre kevésbé veszik észre őket, valamint a kiskorú gyermekek szülei is kisebbségbe kerülnek.
- A szociológus kitért arra is, hogy a múltban az anyák általában sokáig otthon maradtak a gyermekükkel, ma mielőbb vissza akarnak térni a munkába. El-Mafaalani ezt szociológusként helyesnek tartja, mert „ha az anyák újra otthon maradnának hosszú távon, országunk összeomolhat”, még több képzett munkaerő hiányozna, megreccsenhetne a nyugdíjrendszer.
- El-Mafaalani ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy az élet kezdetén és az élet végén is gondozási problémák vannak a társadalomban. Úgy látja, hogy hiányzik az idő, a figyelem és a jó oktatási lehetőségek. Az egész napos iskolával kapcsolatban elmondta, a sok pluszóra aligha tesz jót a gyerekeknek, egy nemzetközi tanulmányból kiderült, hogy a negyedik osztályosok az utóbbi időben rosszabbul teljesítettek, mint valaha.
- A szociológus szerint eddig nem járt sikerrel az állam és a család közötti munkamegosztás eltolódása, az állam nem tudja pótolni az anyákat. A gyerekek egyre többet tartózkodnak az oktatási intézményekben, az iskoláknak ezért olyan többletfeladatokat is vállalniuk kell, amelyek korábban a családok feladatai voltak.
- El-Mafaalani a migrációval kapcsolatban kifejtette, egy osztályban a gyerekek 60 százaléka migrációs hátterű, ami egy nagyváros átlaga, kezelhetőnek kell lennie, de kiderül: tizenkét anyanyelvet beszélnek, és a falon lévő világtérképen látható tűk alapján három kontinensről származnak, sokféle vallással. Ennek a 60 százaléknak pedig nem része például egy negyedik generációs migrációs hátterű gyerek.
- „És akkor rájössz, hogy a migrációs háttér kifejezés már nem tudja megfelelően leírni a valóságot” – húzta alá a szociológus, hozzátéve: Berlinben olyan politikai viták zajlanak az integrációról és a migrációról, amelyeknek 1990-ben lett volna értelme.
Németországban az Olaf Scholz vezette kormánykoalíció szétesése után február 23-án tartanak előrehozott választásokat.
Rovatok