Index Vakbarát Hírportál

Irgalmatlan adót vet ki Spanyolország a külföldiekre

2025. január 18., szombat 19:06

Spanyolország bejelentette, hogy akár 100 százalékos adót tervez kivetni az Európai Unión kívüli országokból – például az Egyesült Királyságból – érkezők által vásárolt spanyol ingatlanok esetében, hogy ezzel is kezelje az ország lakáspiaci válságát.

A horribilis adó kivetése az egyike annak a tucatnyi intézkedésnek, amelyet Pedro Sánchez, az ország miniszterelnöke a héten bemutatott be. A madridi kormány igyekszik csillapítani a lakhatási költségek miatti egyre növekvő haragot. Az országban ugyanis az ingatlanok ára sokak számára megfizethetetlenül magasra szökött.

Sánchez igyekezett hangsúlyozni a kihívás globális jellegét, és a lakásárakra hivatkozott, amelyek az elmúlt évtizedben Európa-szerte 48 százalékkal emelkedtek, és messze meghaladták az átlagos polgárok teherbírását – írja a  The Guardian.

A Nyugat döntő kihívás előtt áll. Nem szabad két osztályra, gazdag bérbeadókra és szegény bérlőkre osztott társadalommá válnia

– mondta Sánchez egy madridi gazdasági fórumon.

Továbbra sem világos azonban, hogy a miniszterelnök kisebbségi koalíciója által előterjesztett terv átmegy-e a parlamenten.

Lakhatási válság Spanyolországban

A legtöbb fejlett országhoz hasonlóan Spanyolországban is egyre nagyobb problémát jelentenek a magas lakásárak. Az egekbe szökő bérleti díjak különösen komoly gondokat okoznak olyan helyeken, mint Barcelona és Madrid, ahol a jövedelmek ezekkel nem tartottak lépést – különösen a fiatalok körében. 

A bérleti díjakat a főként turistáknak kínált rövid távú Airbnb-szerződések is felhajtották. Spanyolországban több turista fordul meg, mint a világ szinte bármely más országában. Az AP hírügynökség szerint 2024-ben több mint 88,5 millió látogatót fogadtak. A turizmus az ország egyik legfontosabb gazdasági hajtóereje. A tömegturizmus negatív aspektusai azonban időnként feszültséget okoznak az Airbnb-hez hasonló platformokon történő rövid távú ingatlankiadás elterjedése miatt.

Tavaly tüntetők országszerte többször is utcára vonultak, hogy kifejezzék a turizmus növekedése és a magas bérleti díjak miatti ellenérzésüket. A barcelonai városháza ígéretet tett arra, hogy az elkövetkező években teljesen megszünteti a turistáknak történő rövid távú bérbeadást.

A polgárok azt várják el tőlünk, hogy cselekedjünk

– mondta Isabel Rodríguez spanyol lakásügyi miniszter a tervről az újságíróknak.

Az ingatlanvásárlás tiltása

Spanyolország azt tervezi, hogy korlátozza a külföldiek által vásárolt lakások számát azáltal, hogy akár 100 százalékkal megemeli az adót azokra az ingatlanokra, amelyeket olyanok vesznek, akik nem uniós állampolgárok, és nincs lakóhelyük valamelyik uniós tagországban. Ők gyakran befektetési vagy üdülési célból vásárolnak. 

Sánchez egyelőre nem közölt határidőt vagy részleteket arról, hogyan tervezi az adó bevezetését.

Spanyolország tavaly jelentette be, hogy megszünteti az úgynevezett „aranyvízum” programot, amely lehetővé teszi, hogy az Európai Unión kívülről érkező személyek tartózkodási engedélyt kapjanak, ha több mint félmillió eurót (nagyjából 200 millió forintot) fektetnek be ingatlanba.

Joan Carlos Amaro ingatlanpiaci elemző, a barcelonai Esade üzleti iskola közgazdászprofesszora szerint bár Spanyolországban lakhatási válság van, nem látja, hogy az adó hogyan vezetne ahhoz, hogy ezek az általában magas árfekvésű ingatlanok a középosztálybeli spanyolok kezébe kerüljenek.

Bármi, ami megakadályozza a piac működését, végül mindenkinek árt. A külföldieknek ezeket a házakat fel kell építeni. Ez pedig munkahelyeket teremt

– fogalmazott. 

A szakértő hozzátette, hogy az intézkedést inkább politikai lépésnek tartja, mintsem szilárd gazdasági racionalitással bíró lépésnek.

Miért ilyen fontos a lakáspolitika Spanyolországban?

A megélhetési költségek emelkedése az elmúlt években számos fejlett országban, köztük az Egyesült Államokban is a választók elégedetlenségét váltotta ki.

Azonban Európa egyik vezető szocialista politikusaként a lakhatási válság kulcsfontosságú kérdés, amelyet Sáncheznek meg kell oldania, miközben megpróbálja egyben tartani baloldali kisebbségi koalícióját.

A spanyol alkotmány szerint minden spanyolnak joga van ahhoz, hogy „tisztességes és megfelelő” lakhatási viszonyokkal rendelkezzen. Ez azt jelenti, hogy a törvények szerint elméletileg a kormánynak kötelessége volna lehetővé tenni a polgárok számára, hogy élhessenek ezzel a jogukkal.

 (Borítókép: Lakóépületek 2012. április 14-én Madridban, Spanyolországban. Fotó: Howard Kingsnorth / Getty Images)

Rovatok