Az Európai Parlament képviselői kedden több kérdésről is vitáznak, köztük egy Magyarországot érintő pontról, amely az OLAF nyomozóinak megfigyeléséről szól. Ezenkívül egyeztetnek az új amerikai adminisztráció lehetséges hatásairól, de a Meta tényellenőrzésének megszűnéséről is. Szerdán már a lengyel soros elnökség mutatja be programját, de szót ejtenek Belarusz, Georgia és Venezuela helyzetéről és az EU demográfiai kihívásairól is.
Kedden az Európai Parlament ülésén szerepel egy Magyarországot érintő napirendi pont, amely A magyar kormány illegális kémkedése az Európai Unió intézményei és vizsgálati szervei ellen címet viseli. Az eseményen az Európai Bizottság és a Tanács képviselőit is meghallgatják − írja az Infostart.
A vitát a Renew Europe képviselőcsoport kezdeményezte amiatt, hogy a még Lázár János irányítása alatt álló Információs Hivatal megfigyelhette az uniós csalás elleni hivatal, az OLAF nyomozóit, amikor Magyarországon ellenőrizték az Elios tendereit.
Szintén kedden tárgyal az Európai Parlament Donald Trump adminisztrációjáról, illetve hogy annak milyen geopolitikai és gazdasági hatása lesz. Emellett a digitális szolgáltatásokat szabályozó európai jogszabálycsomag lehetséges reformjáról is egyeztetnek a képviselők. Utóbbira azért van szükség, mert a Meta bejelentette, hogy megszünteti a tényellenőrzést a platformjain, többek között a Facebookon is.
Szerdán a lengyel soros uniós elnökség mutatja be a programját a parlamentben. Donald Tusk lengyel miniszterelnök már korábban közölte, hogy uniós elnökségük legfőbb prioritása a biztonság kérdése lesz.
Az orosz–ukrán háború, az Európát körülvevő és Európában kialakult politikai destabilizáció és az új geopolitikai kihívások, de a biztonság sok más dimenzióban, például az energiaellátás terén, mivel ez döntő fontosságú ahhoz, hogy visszanyerjük versenyképességünket
– nyilatkozta a lengyel kormányfő egy sajtótájékoztatón, majd hangsúlyozta, hogy az európai polgárok különböző csoportjainak védelme és a tisztességes verseny is idetartozik.
Az Európai Parlament emellett tárgyal majd a belorusz választásokról, a venezuelai, valamint a georgiai helyzetről, az oroszországi dezinformációról és az Európai Unió előtt álló demográfiai kihívásokról is. Az EP üléseiről kedden és szerdán az Index részletesen beszámol.