Az Egyesült Államok előre telepíti a jelenleg legveszélyesebb fegyvernek tartott B61–12-es, levegőből ledobott gravitációs bombáit Európában. Jill Hruby, a Nemzeti Nukleáris Biztonsági Hivatal (National Nuclear Security Administration, NNSA) adminisztrátora csütörtöki washingtoni beszédében elismerte a törekvéseket, ami tovább növelheti a feszültséget az Egyesült Államok és Oroszország között.
Jill Hruby, a Nemzeti Nukleáris Biztonsági Hivatal (National Nuclear Security Administration, NNSA) adminisztrátora a washingtoni Hudson Intézetben január 16-án tartott beszédében kijelentette, hogy az Egyesült Államok megerősítette a nukleáris arzenáljának legveszélyesebb fegyvereként emlegetett, korszerűsített B61–12-es atombombák előretolt telepítését az európai NATO-szövetségeseinél.
A NATO európai bázisaihoz eljuttatott termonukleáris gravitációs bombák 1968 óta részei az amerikai nukleáris arzenálnak, amelynek egyik legrégebbi és legsokoldalúbb eszközének számítanak. A gravitációs bombákat nukleáris robbanóeszközök hordozására képes repülőgépekről történő ledobással tudják a célpontokhoz juttatni.
Az eszközöket új irányítási rendszerekkel tervezik, ennek ellenére a kritikusok hangsúlyozzák, hogy hatalmas pusztítóerővel rendelkező bombákról van szó, amelyek nem használhatók anélkül, hogy válogatás nélkül ölnének meg civileket, és semmisítenének meg kritikus infrastruktúrát.
A több mint három és fél méter hosszú B61–12-es bomba 50 kilotonnás robbanófejet hordoz, amely 50 ezer tonna TNT-nek felel meg. Egyetlen B61–13 bomba akár 24-szer akkora erejű lenne, mint a Hirosimára dobott bomba.
Az eszközt precizitásáról ismerik, ami jelentős részben a vezérelt farokkormányának köszönhető. Ez lehetővé teszi a pilóták számára, hogy a bombát a célponttól nagyobb távolságra a levegőből dobják le. Az eszköz korszerűsítése már jó ideje folyik a valaha volt egyik legdrágább atombombaprojekt keretében. 2024 decemberében a B61–12 élettartam-hosszabbítási programja elérte az utolsó gyártási egységét, és mindössze három évvel a kezdete után befejezték a gyártási sorozatot. 2024 októberében az NNSA bejelentette a B61–13 bevezetését a lehetőségek bővítése érdekében. A múltban Oroszország kijelentette, hogy a továbbfejlesztett bomba telepítése a „nukleáris küszöb” csökkentésével ér fel.
Hans Kristensen, az Amerikai Tudósok Szövetsége nukleáris információs projektjének igazgatója a The EurAsian Times beszámolója szerint úgy reagált Jill Hruby nyilatkozatára, hogy az „majdnem úgy hangzik, mintha hivatalosan is megerősítették volna, hogy a B61–12-es európai telepítése megkezdődött”.
Az Egyesült Államok jelenleg mintegy 200 működő taktikai nukleáris fegyverrel rendelkezik, amelyek felét a szövetségesek bázisaira telepítették Belgiumban, Olaszországban, Németországban, Hollandiában és Törökországban.
Oroszország ezzel szemben a becslések szerint mintegy 2000 ilyen fegyverrel rendelkezik. Az Amerikai Tudósok Szövetsége (FAS) szerint Oroszország és az Egyesült Államok jelenleg az összes nukleáris robbanófej mintegy 90 százalékát birtokolja, és mindegyikük katonai készletében mintegy 4000 robbanófej található.
(Borítókép: B61-es nukleáris bomba. Fotó: Robert Gauthier / Getty Images)