Donald Trump beiktatását követően a világ vezetői sorra gratuláltak az amerikai elnöknek. Volodimir Zelenszkij a változás és a remény napjának nevezte január 20-át, Olaf Scholz német kancellár és Ursula Von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a transzatlanti kapcsolatok erősödését tartották fontosnak. Giorgia Meloni olasz miniszterelnök és Keir Starmer brit kormányfő az országaik közötti kapcsolat virágzását emelték ki, míg Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök köszönetét fejezte ki a túszok szabadon bocsátásában való támogatásáért.
Január 20-án beiktatták hivatalába Donald Trump amerikai elnököt, erről az Index is részletesen beszámolt. A világ vezetői sorra gratuláltak a republikánus politikusnak, köztük az ukrán elnök, a német kancellár vagy az olasz miniszterelnök, míg Panama elnöke úgy reagált az amerikai elnök első beszédére, hogy a Panama-csatorna Panamáé, és az is marad.
Volodimir Zelenszkij közösségi oldalán írt bejegyzésében gratulációja mellett a változás napjának nevezte az amerikai elnök beiktatásának napját, egyben azt is kijelentette, hogy ez a remény napja is sok probléma, köztük globális kihívások megoldására. Donald Trump mindig határozott, és az általa meghirdetett béke politikája lehetőséget biztosít az amerikai vezető szerep megerősítésére és a hosszú távú és igazságos béke elérésére, ami a legfőbb prioritás.
Mindannyiunknak együtt kell dolgoznunk annak érdekében, hogy ez a demokráciák nagyszerű és sikeres évszázada legyen, és ne azoké, akik azt akarják, hogy elbukjunk − fogalmazott az ukrán elnök, majd hozzátette, hogy sok sikert kíván az amerikai elnöknek, és várja a kölcsönösen előnyös együttműködést. Továbbá bízik abban, hogy nagyobb biztonságot, stabilitást és gazdasági növekedést tudnak nyújtani a világnak és a két nemzetnek.
Olaf Scholz német kancellár rövid posztjában úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Államok Németország legközelebbi szövetségese, és céljuk a jó transzatlanti kapcsolat fenntartása, valamint az Európai Unió 27 tagjával együtt erős szövetséget alkotnak Washingtonnal.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közösségi oldalán minden jót kívánt Donald Trumpnak második ciklusához. Hangsúlyozta, hogy az Európai Unió várakozással tekint a szoros együttműködés elé a globális kihívások kezelése érdekében. Hozzátette, hogy együttműködésükkel nagyobb jólétet érhetnek el, és megerősíthetik közös biztonságukat, amelyet a transzatlanti partnerség tartós erejének hívott.
Keir Starmer brit miniszterelnök szintén az X-en reagált, ahol az Egyesült Királyság nevében gratulált az amerikai elnök beiktatásához, majd reményét fejezte ki, hogy a két ország közötti kapcsolat a következő években is virágzik majd.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök közösségi oldalán azt írta, bízik abban, hogy a két nemzet közti barátság és a közös értékek továbbra is erősítik az országaik közötti partnerség, hogy közösen kezeljék a globális kihívásokat, valamint a jólét és biztonság jövőjét építsék. Olaszország mindig is elkötelezett lesz az Egyesült Államok és Európa közötti párbeszéd erősítése mellett, ami a közösség stabilitásának és növekedésének alapvető pillére.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök videóüzenetben gratulált Donald Trump beiktatásához. Kiemelte az amerikai elnök szerepét Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti megállapodás létrejöttében, valamint a túszok szabadon bocsátásában. Reméli, hogy a két ország kapcsolatai még nagyobb magasságokba emelkednek. Hangsúlyozta, hogy együtt elérhetik a békét és biztonságot a Közel-Keleten. Várja a közös munkát a további túszok elengedése érdekében, valamint a Hamász katonai fenyegetésének megszüntetésében, és bízik abban, hogy Gáza soha többé nem lesz katonai fenyegetés Izrael számára, továbbá hogy Trump elnöksége alatt a két ország kapcsolatainak legszebb napjai következnek.
Dick Schoof holland kormányfő az X közösségi oldalon közzétett bejegyzésében azt írta, Hollandiát és az Egyesült Államokat régóta fennálló, történelmi kapcsolat fűzi egymáshoz. „Erős szövetségesek vagyunk, és szorosan együttműködünk mind kétoldalúan, mind pedig olyan nemzetközi fórumokon, mint a NATO. Alig várom, hogy ez a partnerség folytatódjon Donald Trump elnökkel és J. D. Vance alelnökkel” − tette hozzá üzenetében a kormányfő.
Alexander Stubb finn elnök Donald Trumpnak gratulálva hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok Finnország stratégiai fontosságú partnere és szövetségese. Hozzátette, hogy Trump elnöki mandátuma alatt az együttműködés szorosabbra fűzését várja.
A török elnök emlékeztetett, hogy Donald Trump ismételten kijelentette: véget fog vetni az orosz–ukrán háborúnak, így Törökország is megtesz minden ehhez szükséges lépést. Minél hamarabb meg kell oldanunk ezt a kérdést − szögezte le Recep Tayyip Erdogan, aki szerint ez a témakör szerepel majd a Trumppal folytatandó tárgyalásaik napirendjén. Erdogan kijelentette: azt kívánja, hogy Donald Trump második elnöksége az egész emberiség javát szolgálja.
Narendra Modi indiai miniszterelnök hétfőn üdvözölte „kedves barátját, Donald Trumpot, az Egyesült Államok 47. elnökét”, és hangsúlyozta, hogy szoros kapcsolatokat kíván Washington és Újdelhi között. Modi az X-en közzétett üzenete szerint „türelmetlenül” várja, hogy ismét szoros együttműködésben dolgozhasson együtt Trumppal, hogy jobb jövőt építsenek a világ számára, ami mindkét országnak előnyös lesz.
António Guterres ENSZ-főtitkár bízik abban, hogy az amerikai államok, városok és vállalatok továbbra is az alacsony karbonkibocsátásért és a rugalmas gazdasági növekedés érdekében dolgoznak, miután Donald Trump kilépteti országát a párizsi klímaegyezményből − mondta Florencia Soto Nino ENSZ-szóvivő.