Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke (akit hétfőn iktatnak be hivatalába) egy beszédet mondott amerikai idő szerint vasárnap késő este. Trump számos ígéretet tett arra vonatkozóan, hogy mi mindent fognak végrehajtani a hivatalba lépése után. Mindeközben a CNN közölte: a megválasztott elnök csapata nagy erőkkel dolgozik már azon is, hogy a beiktatás után létrejöjjön egy telefonbeszélgetés Donald Trump és Vlagyimir Putyin orosz elnök közt.
Az MTI beszámolója szerint Donald Trump az összes, illegálisan az Egyesült Államokban tartózkodó bűnelkövetőnek, valamint a külföldi bűnbandák tagjainak eltávolítását ígérte az országból a Washingtonban tartott ünnepi nagygyűlésén vasárnap.
A Capital One Arena sportcsarnokban összegyűlt tömeg előtt Trump azt mondta, hogy első intézkedései között szigorítja majd a határőrizetet. Közölte továbbá, hogy lépni fog „az ország területe feletti teljes ellenőrzés visszavételének”, az energiaforrások kihasználásának, a gazdasági jólét helyreállításának irányába, valamint a „radikális baloldali woke ideológia” elemeinek eltávolítása érdekében a hadseregből és az iskolákból.
Donald Trump egyben a gázai túszok kiszabadulásáról és a fegyverszünetről szóló, Izrael és a Hamász palesztin terrorszervezet közötti megállapodással kapcsolatban (amely még Joe Biden hivatali ideje alatt jött létre) kijelentette, hogy az csak az ő tavaly novemberi választási győzelme révén jöhetett létre, utalva a tárgyalásokról szóló nyomásgyakorlására.
A megválasztott elnök üdvözölte, hogy a TikTok a vasárnapi leállás után helyreállította szolgáltatását az Egyesült Államokban, azt követően, hogy ő ígéretet tett a felület működésével kapcsolatos aggályok rendezésére. „Nincs más választásunk, meg kell mentenünk” – fogalmazott. A politikus a nagygyűlésen azt is bejelentette, hogy beiktatása után már pénteken Kaliforniába látogat, ahol felkeresi az elmúlt hetek tűzvésze által érintett Los Angeles térségét.
Egyben megköszönte támogatóinak, hogy lehetővé tették novemberi választási győzelmét. Hivatalba lépését úgy értékelte: „visszavesszük országunkat”, hozzátéve, hogy „holnap délben négy év után behúzzák az amerikai hanyatlás függönyét”. A leendő elnök az amerikai adminisztráció hatékonyságának növelése érdekében ismét ígéretet tett a pazarlás felszámolására, amit a nagygyűlésen szintén felszólaló Elon Musk milliárdos, a kormányzati hatékonyságért felelős leendő kormánytag is megerősített.
Donald Trump megemlítette azt is, hogy
tervei szerint a következő napokban nyilvánosságra hozza a John F. Kennedy, Robert Kennedy és ifjabb Martin Luther King meggyilkolásáról szóló, eddig titkos dokumentumokat.
A beiktatás alkalmából tartott ünnepi politikai gyűlésen fellépett több zenész, így Kid Rock, valamint a Donald Trump kampánydalaként is használt Y.M.C.A. című sláger szerzője, a Village People nevű zenekar. Mint az alábbi videóban látható, a megválasztott elnök maga is táncra perdült:
Mindeközben a CNN arról számolt be, hogy forrásaik szerint Donald Trump megválasztott elnök utasította tanácsadóit, hogy a beiktatását követő napokra szervezzenek telefonbeszélgetést Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. A csatorna anonim forrásai közölték:
A beszélgetés egyik célja, hogy a következő hónapokban személyes találkozót beszéljenek meg Putyinnal az ukrajnai háború befejezéséről.
Mint a CNN emlékeztetett: Trump még elnökjelöltként azt ígérte, hogy a beiktatását követően 24 órán belül véget vet a konfliktusnak, de szinte biztos, hogy ezt nem tudja teljesíteni (Trump a választás után már csak arról beszélt, hogy 100 napon belül véget vet a konfliktusnak – de kérdés, hogy komolyan vehető-e ez az ígéret).
Ami most biztosnak tűnik, az az, hogy a CNN szerint Trump csapata azt reméli: a beiktatást követően gyorsan elkezdhetik a munkát egy olyan rendezési terven, amelyet már elnöksége első hónapjaiban megvalósíthatnak, és ennek lenne része a Putyinnal való személyes találkozó is. A csatorna szerint Trump nemzetbiztonsági csapatának tisztviselői már hetekkel ezelőtt elkezdtek dolgozni a Putyinnal való telefonbeszélgetésen – az viszont nem világos, hogy a folyamat hol áll jelenleg, például a beszélgetés konkrét időpontját véglegesítették-e már.
Az amerikai és az orosz tisztviselők ténylegesen Trump hivatalba lépése után kezdhetnek el dolgozni a személyes találkozó létrehozásán. A hivatalba lépő elnök korábban azt mondta, hogy a megbeszélések már folyamatban vannak, miközben a Kreml azt közölte, hogy a hivatalos előkészületekkel megvárják Trump hivatalba lépését. Előzőleg Svájc és Szerbia is jelezte, hogy hajlandóak lennének vendégül látni a találkozót, de Magyarország is szóba került már ezzel kapcsolatban.
A CNN megkereste Trumpnak a hatalomátvételéért felelős csapatát is, hogy kommentálják az ügyet, de választ egyelőre nem közölt a csatorna.
A brit miniszterelnök szerint Donald Trump hétfőn kezdődő második elnöki időszaka alatt is fennmarad Nagy-Britannia és az Egyesült Államok különleges viszonyrendszere – számolt be az MTI.
Sir Keir Starmer a Downing Street által hétfőn ismertetett, Trump elnöki beiktatása elé időzített nyilatkozatában úgy fogalmazott: a kétoldalú kapcsolatokat évszázadok óta az együttműködés és a tartós partneri viszony jellemzi, az Egyesült Királyságot és az Egyesült Államokat egyedülállóan szoros kötelékek fűzik egymáshoz.
A két ország mindig vállvetve kelt a világ védelmére a zsarnoksággal szemben, és együtt dolgozott a kölcsönös biztonság és a jólét megteremtéséért – fogalmazott a munkáspárti brit miniszterelnök, majd hozzátette:
Tekintettel a hivatalba lépő amerikai elnöknek az Egyesült Királyság iránti régre visszanyúló vonzalmára és történelmi távlatú kapcsolataira, tudom, hogy ez az elmélyült baráti viszony folytatódik.
A brit kormányfő felidézte, hogy először tavaly szeptemberben találkozott Trumppal, és azóta is tárgyalt vele a transzatlanti kapcsolatok elmélyítésének szükségességéről. Starmer gratulált Trumpnak hétfőn esedékes beiktatásához, és közölte: várja következő találkozásukat.
Trump környezetéből származó, egybehangzó brit sajtóértesülések szerint azonban a tavaly novemberben újraválasztott republikánus amerikai elnök nem vette jó néven, hogy a munkáspárti brit kormány a választási kampányban Trump demokrata ellenfelét, Kamala Harris alelnököt támogatta. A The Times című konzervatív brit lap beszámolója szerint Trump munkatársai azt javasolták a hivatalba lépő elnöknek, hogy neheztelése jeleként Starmert „állítsa a sor végére”, amikor kialakítja a Fehér Házba meghívandó külföldi politikusok listáját.
Az ügy előzményeként Sofia Patel, a tavaly júliusi nagy-britanniai parlamenti választások után kormányra került Munkáspárt operatív igazgatója az üzleti és munkaerőpiaci kapcsolattartásra szakosodott LinkedIn közösségi portálon pártaktivistákat toborzott arra, hogy Kamala Harris mellett kampányoljanak Amerikában.
Donald Trump kampánystábja annak idején hivatalos panaszt nyújtott be az amerikai szövetségi választási bizottsághoz, azzal az érvvel, hogy a brit Munkáspárt külföldi állampolgárok számára tiltott módon segítette Kamala Harris akkori demokrata elnökjelölt kampányát.