Pénteken került ki a nyilvánosságra egy videó Josip Dabro horvát miniszterelnök-helyettesről, amint egy autó ablakán keresztül kilenc lövést ad le. Az eset után Dabro lemondott minden posztjáról, miközben azzal védekezett, csak vaktöltény volt a fegyverében, ráadásul lakott területen kívül lövöldözött. A horvát sajtó és fegyverszakértők azonban minden állítását cáfolták: éles lőszer volt a fegyverében és lakott területen történt az eset, mégpedig egy horvátországi magyar falu utcájában.
Szombaton mondott le minden tisztségéről Josip Dabro horvát mezőgazdasági miniszter, miniszterelnök-helyettes, miután a sajtóban videófelvétel jelent meg róla, amint pisztollyal több lövést ad le egy mozgó autóból. Dabro a videó nyilvánosságra kerülése után elismerte a felvétel valódiságát, ám azt állította, csak vaktöltények voltak a fegyverben. A horvát Index megkereste a rendőrséget, akik az exminiszter állításaival szögesen ellentétes véleményeket közöltek, ráadásul az is kiderült, hogy lakott területen, egy magyar településen lövöldözött.
„Dabro valódi HS 2000-es fegyverrel és 9 milliméteres éles lőszerekkel lőtt” – közölte egy állandó bírósági fegyverszakértő, teljesen megcáfolva ezzel Josip Dabro állításait, miszerint senkire nem volt veszéllyel a mutatványa. Egy másik ballisztikai szakértő is rámutatott, hogy miért nem mond igazat a volt miniszter.
Egy valódi fegyver egyszerre csak egy vaktöltényt tud kilőni, nem pedig többet egymás után. A fegyvert ugyan át lehet alakítani vaktöltényekre, de ez nem egyszerű folyamat. Mindenesetre ez elfogadhatatlan és ostoba viselkedés, függetlenül attól, hogy ki tette
– fogalmazott a ballisztikai szakértő, miután az is kiderült, hogy valóban lakott helyen húzta meg a ravaszt Dabro.
A lemondott miniszterelnök-helyettes azt állította, hogy településen kívül történt az eset, azonban a horvát lap információi szerint ez sem igaz, ugyanis Dabro a Vukovárhoz közeli Valkószentmária (horvátul Marinci) falu Horvát katonák utcájában kezdett el tüzelni.
Valkószentmária Horvátország Vukovár-Szerém megyéjében található. Az első világháborút lezáró trianoni döntés után az új szerb–horvát–szlovén állam, majd később Jugoszlávia, végül 1991-ben a független Horvátország része lett. A legutolsó, 2021-es népszámlás adatai szerint 450-en lakják. Arról nincsenek információk, hogy jelenleg hány magyar él a településen, de 1991-ben a lakosság 25 százaléka vallotta magát magyarnak, még korábban, 1910-ben pedig a lakosság csaknem fele (47 százalék) volt magyar.
A horvát lap kérdezte a rendőrséget is, hogy megtudják, indult-e nyomozás esetleges bűncselekmény elkövetésével kapcsolatban. A zágrábi rendőrség azonban a Belügyminisztériumhoz irányította őket, akik annyit közöltek, hogy jelenleg még vizsgálják az ügyet.