Leginkább a belpolitikára fókuszált, de a gazdasági, kereskedelmi és külpolitikai kérdésekre is kitért Donald Trump amerikai elnök a Davosban rendezett Világgazdasági Fórumon tartott beszédében. Kijelentette, aki nem Amerikában gyárt, annak az odaérkező termékeire hatalmas vámtarifát fognak kivetni, ezenkívül kritizálta az Európai Uniót és Kanadát az Egyesült Államokkal szembeni külkereskedelmi deficit miatt, Szaúd-Arábiát pedig felszólította, hogy csökkentse az olaj árát.
Január 23-án, csütörtökön tartott beszédet a davosi Világgazdasági Fórumon az Egyesült Államok nemrég beiktatott elnöke, Donald Trump.
Az amerikai elnök online jelentkezett be az eseményre. Donald Trump beszédét azzal kezdte, hogy ez „valóban egy történelmi hét” volt az Egyesült Államokban, majd megismételte a beiktatási beszédében elmondottakat, hogy ezzel megkezdték Amerika aranykorszakát.
Az elmúlt 72 órában megkezdtük a józan ész forradalmát. Az országunk hamarosan erősebb és egységesebb lesz, mint valaha
– fogalmazott Donald Trump, aki azt ígérte, a világ is sokkal békésebb és biztonságosabb lesz mostantól.
Mint fogalmazott, az általa vezetett kormány azon dolgozik, hogy helyrehozzák a Biden-adminisztrációtól – amire csak „teljesen alkalmatlan emberek csoportjaként” utalt – örökölt válságokat.
Donald Trump ezután első kabinetjének munkáját dicsérte. Mint mondta, már a beiktatás első napján elkezdték letörni az inflációt, ami szerinte az egész világon hozzájárul majd az árak csökkenéséhez, valamint energia-vészhelyzetet hirdetett, mert az általa csak „zöld új csalásnak” nevezett Green New Deal (ÚJ Zöld Megállapodás) energiakrízist okozott.
Visszautalt egyik első elnöki rendeletére, amellyel eltörölte az állami támogatásokat az elektromos autókra, így szerinte most már mindenki olyan autót vásárolhat az Egyesült Államokban, amilyet szeretne. Ezenkívül elmondta, a jövő a mesterséges intelligenciáé, valamint a kriptovalutáké, és ezekkel foglalkozni kell.
A belpolitikai témáknál maradva kifejtette, hogy az új, Fehér Ház alá tartozó, Elon Musk vezette szövetségi kormány hatékony működésért felelős hivatal (DOGE) csökkenteni fogja a bürokratikus terheket, amelyekről azt állította, jelenleg évente ötvenezer dollár terhet jelentenek az amerikai családoknak.
Kijelentette, hogy adminisztrációja Amerika történetének a legnagyobb adócsökkentését fogja végrehajtani az amerikai családok érdekében, valamint hatalmas adóelengedéseket hirdet az odahaza termelő cégek számára is.
Gyertek, és gyártsátok a termékeitek Amerikában, cserébe mi a Föld legalacsonyabb adóterheit fogjuk adni! De ha nem így döntötök, az a ti felelősségetek, viszont akkor vámtarifát fogtok fizetni
– jelentette ki Donald Trump, amivel szerinte megerősíti az amerikai gazdaságot, és a vámtarifákból beérkező bevételekből csökkenteni fogják az államadósságot – azt már nem tette hozzá, hogy a vámtarifát nem a gyártó vagy a kereskedő, hanem az importáló cég fizeti meg, amit általában ráterheli a vásárlóra, ezzel ösztönözve az embereket a hazai gyártású termékek vásárlására.
Donald Trump szerint megválasztása óta a gazdasággal szembeni bizalom akkorára nőtt, mint amekkora legutóbb csak évtizedekkel ezelőtt volt, majd hozott pár példát, hogy megválasztása óta több cég, valamint Szaúd-Arábia is bejelentette, hogy több millió dolláros beruházásra készül az Egyesült Államokban.
Donald Trump egyúttal felszólította Szaúd-Arábiát és a kőolaj-exportáló államokat összefogó OPEC-et, hogy csökkentsék a benzin árát.
Szerinte ezt már régóta meg kellett volna tenni, mivel az intézkedés egyrészt mérsékelni fogja az alapkamatot az egész világon, valamint úgy gondolja, ez véget vetne az ukrajnai háborúnak is.
Trump azt állította, megválasztása óta „fény ragyog” az egész világon, a Fehér Házba való visszatérésével Amerika visszatért és nyitott az üzletekre. Majd e gondolatát arra futtatta ki, hogy első munkanapján elnöki rendelettel megállította a déli határon a migránsok érkezését, ami szerinte egy invázió volt.
A belpolitikai témákra visszatérve az elnök kitért az eddig aláírt elnöki rendeleteire. Felidézte, hogy eltörölték a kormányzati hivatalok cenzúrázását, szerinte megmentették a szólásszabadságot az Egyesült Államokban, eltörölték a az általa nonszenszként jellemzett érzékenyítő képzéseket, valamint azt az előírást, amely előnyben részesíti a nők, az etnikai, valamint szexuális kisebbségek felvételét.
Az Egyesült Államok ismét érdemeken alapuló országgá fog válni
– fogalmazott Donald Trump, felidézve, hogy beiktatása óta az Egyesült Államokban hivatalosan már csak két nem létezik, a férfi és a nő.
Ezután ismét külpolitikai témákra tért rá, azt ígérve, visszahozzák az erőt és a békét a világon, valamint
Trump felszólította a NATO-tagállamokat, hogy a GDP-jük évi 5 százalékát küldjék honvédelemre.
Szerinte sokan a jelenleg előírt kétszázalékos szabályt sem érik el, ami nem fair az Egyesült Államokkal szemben – jelenleg egyébként az Egyesült Államok sem költi a Trump által meghatározott célt a saját hadseregére. Donald Trump ismét kijelentette, hogy az Izrael és a Hamász terrorszervezet közötti tűzszünet kizárólag neki és csapatának köszönhető, amit még hivatalba lépése előtt értek el.
Az Ukrajna és Oroszország közötti béke elérésére tett erőfeszítéseink remélhetőleg folyamatban vannak. Ukrajna egy teljesen gyilkos terep, senki sem látott ilyet a második világháború óta. Oroszok és ukránok milliói haltak már meg
– összegezte az ukrajnai háborúval kapcsolatos gondolatait az Egyesült Államok elnöke, aki ezután ismét belpolitikai témákra váltva arról beszélt, hogy megtiszteltetés, hogy akkor lehet elnök, amikor jövőre az Egyesült Államok államalapításának 250. évfordulóját ünnepelhetik, valamint amikor a labdarúgó-világbajnokságot és az olimpiát is Amerikában rendezik meg. „Ki gondolta volna, hogy ha kihagyok egy ciklust, akkor megkapom az olimpiát is” – mondta nevetve.
Mi négy nap alatt többet teljesítettünk, mint bármilyen más adminisztráció
– vélte Trump, aki ezután kifejtette, hogy szerinte a Biden-adminisztráció csak hibákat követett el, majd azzal zárta beszédét, hogy az ő vezetésével az Egyesült Államok „nagyobb, jobb és erősebb lesz, mint valaha”.
Donald Trumpnak ezután a világfórum vezetői, valamint a színpadon tartózkodó globális vállalatok vezetői tehettek fel egy–egy kérdést. Ezek közül az egyik az Európai Unióval várható jövőbeli kapcsolatokról szólt.
az amerikai elnök több ízben is kritizálta az EU-t annak lassú működése és szerinte nem tisztességes kereskedelme miatt.
Előbbit Donald Trump egy konkrétumokat nélkülöző példával próbálta nyomatékosítani, ami még politikai szerepvállalása előtt történt. Azt állította, hogy egyszer egy több millió dolláros beruházást vitt volna Írországba, és amíg ott egy héten belül megkapta rá az engedélyt, azt mondták neki, hogy azt még az Európai Uniónak is el kell fogadnia, ami 5-6 évet vehet igénybe. Emiatt végül felhagyott ezen állítólagos tervével.
Donald Trump idei kampánya, valamint első elnökségének egyik kiemelt témájára, a külkereskedelmi deficitre utalva úgy látja, hogy szerinte az Európai Unió országai igazságtalanul állnak országához, mivel az EU nem vásárol amerikai mezőgazdasági termékeket és autókat, míg Európából érkeznek ilyen termékek az Egyesült Államokba.
Trump kritizálta, hogy nehéz az EU-ba termékeket exportálni az Egyesült Államokból, és szerinte Amerikára „rossz adókat” vetnek ki
– itt egyébként arra utalhatott, hogy az uniós hatóságok azért utasítja el bizonyos amerikai termékek importját, mert azok nem felelnek meg az uniós szabványoknak és előírásoknak.
Az amerikai elnök ugyancsak a külkereskedelmi deficit miatt kritizálta Kanadát is, és azt ígérte, hogy a jövőben megszünteti ezt a szerinte igazságtalan állapotot a vámtarifák megemelésével. Visszautalt arra, hogy amennyiben Kanadának ez nem tetszik, úgy 51. tagállamként csatlakozzanak hozzájuk, ő felajánlotta.
Donald Trumpot arról is kérdezték, hogy a következő, egy év múlva esedékes Világgazdasági Fórum idején már véget ér-e az ukrajnai háború – a kampánya során még arról beszélt, hogy beiktatása után 24 órán belül békét teremt Ukrajnában, ezt később már 6 hónapra módosította.
Erről Oroszországot kell megkérdezni, hiszen Ukrajna készen áll a megállapodásra. Hozzátenném, ha én lettem volna az elnök, sohasem tört volna ki ez a háború, még csak szó se esett volna róla! Tudtam, hogy Putyin számára fontos Ukrajna, de nem volt komoly terve
– állította Trump.
Annak ellenére, hogy Trump mindössze pár nappal ezelőtt, január 20-án tette le hivatali esküjét, és vált ezáltal az Egyesült Államok 47. elnökévé, az egész fórumon visszatérő elem volt. Több európai vezető – többek között Ursula von der Leyen, Olaf Scholz és Volodimir Zelenszkij – is beszédében a republikánus politikus visszatérésével és annak lehetséges következményeivel foglalkozott.
(Borítókép: Donald Trump 2025. január 20-án. Fotó: Chip Somodevilla / Getty Images)