Index Vakbarát Hírportál

A németek Pressmanje keményen nekiment Donald Trumpnak

2025. január 23., csütörtök 14:17

A hivatalba lépő Trump-adminisztráció megfosztja függetlenségétől az amerikai bűnüldöző szerveket és a médiát. A „társirányítási hatalmat” a nagy techcégek veszik át – a többi között erre hívja fel a figyelmet Németország washingtoni nagykövete.

Andreas Michaelis még január közepén írt feljegyzése szerint Donald Trump második ciklusában „messzemenő zavar” várható. Az elnök az „alkotmányos rend újradefiniálására, a hatalom maximális koncentrációjára törekszik a kongresszus és a szövetségi államok rovására” – idézett a Reuters a hírügynökség által megszerzett dokumentumból.

Az alapvető demokratikus elveket, a fékek és ellensúlyok rendszerét nagymértékben aláássák. A törvényhozás, a bűnüldözés és a média elveszti függetlenségét. Az intézményrendszert – meghosszabbított karként – a politika kiszolgálására fogják használni, a Big Tech-vállalatok pedig társirányítási hatalmat kapnak – véli a nagykövet.

Azt nem tudni, feljegyzésének megfogalmazásában mekkora szerepet kapott, hogy Elon Musk példátlan módon beavatkozott a német politikába, és leplezetlenül próbálja hatalomra juttatni a szélsőjobboldalt.

Csak az AfD mentheti meg Németországot

szögezte le például saját közösségi felületén, az X-en. 

Az új elnök átmeneti csapata nem fűzött megjegyzéseket a német nagykövet értékeléséhez. Az amerikai választók demokratikus szavazáson választották meg Donald Trumpot – emlékeztetett a német külügyminisztérium, amely hozzáfűzte: szorosan együttműködik az új amerikai kormányzattal „Németország és Európa érdekében”.

A Legfelsőbb Bíróság a remény

Annalena Baerbock ezt utólag pontosította. „Természetesen továbbra is kiállunk saját érdekeinkért” – mondta a külügyminiszter, aki magyarázatul hozzátette: Michaelis csak a munkáját végzi, Trump pedig egy pillanatig sem titkolta elképzeléseit.

Olaf Scholz kancellár leköszönő kormánya az amerikai elnökválasztás óta jobbára tartózkodott Trump közvetlen, nyilvános bírálatától.

A nagykövet bizalmas feljegyzése azonban arról tanúskodik, hogyan vélekednek a német tisztségviselők a hivatalba lépő amerikai elnökről és új kormányáról.

A nagyköveteket a többi között Németországban sem váltják le automatikusan egy új adminisztráció megalakulásakor, kivéve, ha a változást diplomáciai vagy egyéb okokból szükségesnek tartják.

Michaelis eligazításnak szánt feljegyzése arra is emlékeztet, hogy Trump a bírói testületre számít céljai előmozdítása érdekében. Példaként megjegyezte: az amerikai Legfelsőbb Bíróság a közelmúltban kiterjesztette az elnöki hatásköröket, ami lehetővé tette Trump számára, hogy megkerülje a hagyományos fékek és ellensúlyok rendszerét.

A nagykövet szerint némi bizakodásra ad reményt, hogy még a „legvérmesebb kritikusok is azt feltételezik: [a Legfelsőbb Bíróság] meg fogja akadályozni a legrosszabb bekövetkeztét”.

Németország és az USA viszonya már Trump első ciklusában is feszült volt

A hivatalba lépő elnök politikai és személyes céljai elérésében – beleértve a tömeges kitoloncolást, a vélt ellenség megfegyelmezését és saját, jogi büntetlenségét – kulcsfontosságú az igazságügyi minisztérium és az FBI ellenőrzése.

Michaelis szerint Trumpnak megannyi lehetősége van arra, hogy saját elképzeléseit a tagállamokra is rákényszerítse. A nagykövet nem tartja kizártnak a katonák bevetését feltételezett „lázadás” vagy „invázió” esetén – annak ellenére, hogy az 1878-ban elfogadott Posse Comitatus törvény néhány kivételtől eltekintve tiltja a szövetségi hadsereg részvételét a hazai bűnüldözésben.

A washingtoni német nagykövet az „első alkotmánymódosítás újradefiniálását” is előrevetíti azzal, hogy Trump és az X dollármilliárdos tulajdonosa, Elon Musk, máris keményen fellép a kritikusok és a nem együttműködő médiavállalatok ellen.

Az egyik perekkel, büntetőeljárásokkal és engedélyek visszavonásával fenyeget, a másik algoritmusokat manipulál és felhasználói fiókokat blokkol

– írta Andreas Michaelis feljegyzésében.

Berlin már Trump első ciklusa idején feszült kapcsolatban állt az Egyesült Államokkal, miután az elnök tetemes vámokkal riogatta és folyamatos kritikával illette Németországot, mert nem teljesítette a NATO védelmi kiadásokra kitűzött célját.

(Borítókép: A Fehér Ház épülete 2015. március 18-án Washingtonban. Fotó: Chip Somodevilla / Getty Images)

Rovatok