A Fidesz uniós képviselete tízmilliárd eurós tartozás megfizetésére szólította fel az Európai Uniót a héten Brüsszelben. Az unió részéről eddig kiegyenlítetlen határvédelmi költségek miatt a magyar kormány már régóta ostromolja Brüsszelt, eddig sikertelenül, hamarosan azonban változás jöhet az illegális migráció elleni védekezés uniós finanszírozásában.
László András, a Fidesz EP-képviselője az Európai Parlamentben kijelentette, hogy az Európai Unió 10 év alatt már 10 milliárd euróval tartozik Magyarországnak a határvédelemre fordított költségek fedezésére – számolt be róla pénteken az EUrologus. A kormánypárti képviselő megjegyzéseinek apropója, hogy a héten napirendre kerültek az EU-finanszírozási kérdései a fizikai határvédelmi építményekhez kapcsolódóan Brüsszelben.
A magyar uniós politikus hangsúlyozta, falak kellenek az illegális bevándorlás ellen, amelyeket az Európai Uniónak kell finanszíroznia. Felszólalásában megemlítette az Európai Bíróság büntetését, majd úgy fogalmazott:
Nem akarunk olyan karácsonyt, mint Magdeburgban, vagy olyan szilvesztert, mint Brüsszelben vagy Kölnben.
Kollár Kinga, a Tisza Párt képviselője leszögezte, a megerősített határvédelem az EU közös érdeke, így az erre fordított költségek megtérítését joggal kérik az érintett tagállamok. „A Tisza sürgeti, hogy az EU költségvetése is támogassa a hatékony határvédelmet, és ebből jusson új és meglévő határvédelmi eszközökre is” – mondta a magyar ellenzéki uniós politikus.
Magnus Brunner, az Európai Bizottság migrációért felelős osztrák biztosa elmondta, hogy az Európai Unió az aktuális költségvetési ciklusban 7,3 milliárd eurót – az előző, 2014–2020-as időszakban erre szánt összeg háromszorosát – költ határmenedzsmentre, miközben csak a magyar kormány ennek másfélszeresét kéri. A migrációért felelős biztos kiemelte, ilyen beruházásokat saját forrásból is finanszírozhatnak a tagállamok, az emberi jogok tiszteletben tartásával.
Magnus Brunner ugyanakkor hozzátette, hogy ezeket a következő költségvetésre felkészülve át kell tekinteni, ami folyamatban is van, azonban az eredmények megelőlegezésére nincs lehetőség.
Az Európai Bizottság így várhatóan javaslatot tehet a kerítések finanszírozására a következő hétéves költségvetés részeként, de az EUrologus megjegyzi, hogy ez feltehetően nem lesz visszamenőleges, és inkább a magyarországihoz képest más típusú védekezés kerülhet előtérbe. Magyarország jelenleg folyamatos jogsértésben van, már az Európai Unió határőrizeti szerve, a Frontex is kivonult, ezzel megszűnt a magyar határrendészet uniós támogatása.