Az amerikai elnök kampányígéretéhez hűen már február elsejétől magas vámokat vethet ki közvetlen szomszédaira, Kanadára és Mexikóra, de Kínát sem kíméli, azonban a távol-keleti országra tíz százalékos tarifát állapított meg. Elemzők szerint ez akár kereskedelmi háború kibontakozásával is járhat a három észak-amerikai ország között, de a nemzetközi piacokra is befolyással lehet.
A Fehér Ház közlése szerint Donald Trump amerikai elnök február elsejétől Mexikóra és Kanadára 25, Kínára 10 százalékos vámot tervez kivetni, ezzel eldőlt, hogy nem halasztja el az intézkedést egy hónappal, ezt Karoline Leavitt sajtótitkár erősített meg pénteken − írta a Bloomberg.
Trump már kampánya alatt azt ígérte, hogy vámokat vezet be, mert szerinte nem sikerült visszaszorítani az illegális migrációt és a kábítószer-kereskedelmet. A döntést figyelemmel követik a piacok is, tehát hogy beváltja-e ígéretét, vagy csak kiindulópontnak használja a kereskedelmi tárgyalásokhoz. Ezzel azonban mindössze bizonytalanságot keltett azzal kapcsolatban, hogy vajon végigcsinálja-e, egyes vezetők pedig azt találgatták, fenyegetései talán csak arra szolgálnak, hogy befolyást szerezzen magának.
Karoline Leavitt azonban közölte, hogy „ha az elnök bármikor úgy dönt, hogy visszavonná ezeket a vámokat, akkor ezt a döntést rá bízom. De holnaptól kezdve ezek a vámok érvényben lesznek”, viszont azt már nem árulta el, lesz-e az áruk között bármilyen kivétel.
Beiktatása óta Donald Trump már több kereskedelmi tarifa bevezetését jelentette be, és nem csak Kanadára, illetve Mexikóra vonatkozóan. A Bloomberg szerint az Egyesült Államok két fő kereskedelmi partnere ellen bevezetett 25 százalékos vámtarifa drámai gazdasági következményekkel fenyeget, alááshatja a három ország közti szabadkereskedelmi megállapodást, valamint kereskedelmi háborút indíthat el. Ugyanakkor Trump szerint ez még csak a kezdet lehet, a vámok tovább emelkedhetnek.
Az elmúlt év első 11 hónapjában az Egyesült Államok kereskedelme Kanadával 699 milliárd, Mexikóval pedig 776 milliárd dollárt tett ki. Közgazdászok arra figyelmeztetnek, hogy egy kereskedelmi háború megemelné az amerikai gyártók által felhasznált importált anyagok költségeit és az amerikai fogyasztói árakat, valamint átirányítaná vagy csökkentené a kereskedelmi forgalmat. A Trump által az észak-amerikai országok számára meghatározott 25 százalékos kulcs valószínűleg éles hatással lenne egyes ágazatokra, például az autó- és az energiaiparra.