Drámai jelenetek zajlottak le péntek délelőtt a konzervatív lengyel Republika televízió székháza előtt. A PiS-kormány volt igazságügyi miniszterét, Zbigniew Ziobrót a rendőrök egy interjú után letartóztatták, és a szejm – vagyis a lengyel parlament – vizsgálóbizottsága elé vitték.
Az 54 éves politikust a rendőrség először otthonában kereste, azonban miután itt nem találták, a hatóságnak valaki jelezte, hogy az exkormánytag éppen Varsóban ad tévéinterjút. Zioborót egyébként nem a műsor közben vették őrizetbe, hanem azután, hogy a konzervatív tévécsatorna székházából távozott.
A volt lengyel igazságügyi minisztert a szejm vizsgálóbizottsága azért szerette volna tanúként meghallgatni, mert pártjával – a Lengyelországot 2014 és 2023 között kormányzó Jog és Igazságossággal (PiS) – szemben felmerült a vád, hogy az izraeli fejlesztésű Pegasus kémszoftverrel megfigyelhették a politikai ellenfeleiket.
Azonban a korábbi kormánytag többször sem jelent meg a törvényhozók előtt, és azt mondta, hogy nincs félnivalója az általa politikai indíttatásúnak tartott eljárásról. Ziobro megkérdőjelezte a Pegasussal kapcsolatos vizsgálat jogszerűségét, és azt mondta, hogy ha önként együttműködne, akkor „de facto illegális tevékenységben és talán bűncselekményben is” részt venne. A parlamenti vizsgálóbizottság ezután kezdeményezte a volt igazságügyi miniszter 30 napos letartóztatását.
Ziobro az eddigi legmagasabb rangú kormánytag akit a Tusk-kormány megpróbál felelősségre vonni a PiS-időszakban vállalt szerepe miatt. A hatóságok azt állítják, hogy Ziobro volt a felelős a Pegasus megvásárlásához szükséges pénzeszközök miniszteri engedélyezéséért, és ő felügyelte azokat az ügyeket, amelyekben a szoftvert bevetették. Letartóztatása Piotr Pogonowski, a Belső Biztonsági Ügynökség (ABW) – vagyis a lengyel titkosszolgálat – korábbi vezetőjének letartóztatását követi, akit még a hét elején vettek őrizetbe és állítottak a bizottság elé.
Becslések szerint 2017 és 2022 között Lengyelországban 600 embert figyeltek meg a Pegazus kémprogrammal.
A Tusk-kormány 2023 decemberi hivatalba lépése után ígéretet tett arra, hogy kivizsgálja a Pegasussal történt állítólagos visszaéléseket, és felelősségre vonja a felelősöket. Az ügy kivizsgálására 2024 februárjában külön parlamenti bizottságot hoztak létre. Az Európai Parlament 2023-as vizsgálata arra a következtetésre jutott, hogy Lengyelország a Pegasust „az ellenzék és a kormányt bírálók megfigyelésére szolgáló rendszer részeként használta – amelynek célja a kormányzó többség és a kormány hatalmon tartása volt”.
A Pegasus-ügy egyébként egy globális lehallgatási botrány volt, amelyben kiderült, hogy kormányok újságírókat, aktivistákat és politikai ellenfeleket figyeltek meg egy izraeli cég kiberfegyverével. A lehallgatásnak magyar érintettjei is voltak.