Belgium parlamenti pártjai egy több mint hét hónapig tartó politikai huzavona után péntek éjjel megállapodtak a kormányalakításról. Az új miniszterelnök a jobboldali Bart De Wever lesz, aki korábban Antwerpen polgármestere volt.
Lezárultak Belgiumban a kormányalakítási tárgyalások: az ország következő kormányfőjét egy flamand szeparatista párt adja majd, írja az MTI.
A Bart De Wever vezette Új Flamand Szövetség egy rendkívül sokszínű koalíciót ácsolt össze a kormányalakításhoz. A parlamenti többséget megszerző pártszövetségben a vallon Reformer Mozgalom, a centrista Elkötelezettek nevű párt, a kereszténydemokraták, és még egy baloldali párt, az Előre is részt vesz.
A belga pártrendszerben sok, szinte azonos támogatottságú párt küzd egymással, így általában legalább 3-4 párt szükséges egy működőképes kormányhoz. A két etnikai csoport, a hollandajkú Flamandok és a francia anyanyelvű vallonok alkotta országban még június elején tartottak parlamenti választásokat. Ezen a legjobb eredményt az Új Flamand Szövetség érte el, a párt 25 helyet szerzett meg a 150 tagú képviselőházban.
A szeparatista párt nem valamilyen etnikai ellentét miatt nem tudott kormányt alakítani, hanem azért, mert a pártok nem tudtak megegyezni egy közös adó- és szociális politikáról. Azonban a hónap elején az ország államfője, Fülöp király ultimátumot adott Bart De Wevernek: január végéig alakítson kormányt, vagy új választások lesznek. A pártok által kinevezett tárgyalók emiatt már olyan hatalmas nyomás alá kerültek, hogy versenyt futva az idővel, de péntekig, vagyis január 31-ig új kormányt alakítottak.
Az országot egyébként Alexander De Croo liberális miniszterelnök vezette az átmeneti időszakban. A szintén flamand politikus 2020 óta kormányfő. Bart De Wevert a belga sajtóértesülések szerint Fülöp király már fogadta, így Antwerpen korábbi polgármesterét hétfőn beiktathatják a kormányfői tisztségbe.
A júniusi választások után nyilvánvalóvá vált, hogy az országban a flamand szeparatista Új Flamand Szövetség a legerősebb párt. Ezután elkezdődtek a találgatások, hogy a párt a kormányon tesz-e majd valamilyen lépést annak érdekében, hogy Flandria elszakadjon Belgiumtól, ugyanis a politikai tömörülésnek ez az egyik kimondott célja.
Azonban hasonlóan egy másik európai szeparatista párthoz, az észak-olasz függetlenségért küzdő Lega Nordhoz – az Új Flamand Szövetség kormányra kerülve egyből megszüntette az elszakadási törekvéseit.
A flamand szeparatista párt immáron Belgiumban képzeli el a hollandajkúak jövőjét, de kevesebb közös ügyet szeretnének a francia anyanyelvű vallonokkal. Kérdés, hogy ez milyen hatással lesz a vezető kormánypárt támogatottságára, hiszen elszakadáspárti üzenetekkel nyertek választást.