Az újvidéki vasúti pályaudvar felújítása közben elkövetett esetleges korrupciós ügyek gyanúja miatt nyomozást indított az újvidéki felsőügyészség.
A tájékoztatás szerint „a nyilvánosság fokozott érdeklődése miatt, különösen a médiában elhangzott nyilatkozatokat figyelembe véve – amelyek kétségbe vonják a nyilvánosságra hozott dokumentumok hitelességét, és felvetik a pénzügyi visszaélések gyanúját – az újvidéki felsőügyészség korrupció elleni küzdelemért felelős osztálya a bűnügyi rendőrség korrupcióellenes osztályával együttműködve”
nyomozást indít annak érdekében, hogy megállapítsa, fennáll-e korrupciós bűncselekmény elkövetésének gyanúja.
Az eljárás elővizsgálati szakaszban van, ezért további részleteket egyelőre nem közöltek – közölte az MTI.
Az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője november elsején szakadt le tizenöt ember halálát okozva, az illetékes szervek pedig – noha 13 ember ellen vádat emeltek mulasztás és veszélyeztetés miatt – azóta sem vontak senkit felelősségre. Ezért civilek, egyetemi hallgatók, tanárok, színészek és mezőgazdasági termelők kezdtek tiltakozásba. A követelések között a baleset felelőseinek felkutatása és felelősségre vonása mellett a vasútállomás felújítására vonatkozó dokumentumok nyilvánosságra hozatala is szerepel, illetve szeretnék, ha felelősségre vonnák azokat is, akik a tüntetőkre támadtak az elmúlt hónapokban, továbbá szabadon engednék azokat a diákokat és tanárokat, akik ellen a tiltakozások miatt emeltek vádat, és 20 százalékkal megnövelnék a felsőoktatásra szánt költségvetési keretet.
A kormány szerint már teljesültek a követelések, hiszen az illetékes szervek folyamatosan hozzák nyilvánosságra a felújítási munkálatok dokumentumait, eljárás indult azok ellen, akik a tiltakozókra támadtak, Aleksandar Vucic köztársasági elnök közbenjárására szabadon engedték a korábban elfogott diákokat és tanárokat, a költségvetési pénzek átcsoportosításával pedig biztosították a felsőoktatásra szánt büdzsé 20 százalékos növelését, ezért nincs szükség további tiltakozásokra.
A diákok szerint viszont még nem teljesült minden kérés, a velük rokonszenvező építésügyi szakemberek például úgy vélik, hogy még mindig hiányoznak kulcsfontosságú iratok, amelyekből kiderülhetne, ki a felelős az újvidéki tragédiáért. A dokumentumokból azonban kiderült, hogy a felújítás eredetileg 3 millió euróba került volna, végül viszont 16 millió eurót költöttek rá. A különböző alvállalkozók részvétele sem egyértelmű a munkálatokban, eddig mintegy 80 ilyen cégről lehet tudni.
Az újvidéki vasútállomás 1964-ben átadott épületét 2021 és 2022 során több hullámban újították fel, és a munka idén is folytatódott. Goran Vesic építésügyi miniszter júliusban jelentette be, hogy befejezték a felújítást, az egész épület újra használható. A miniszter azóta lemondott, de közölte, nem tartja magát felelősnek a tragédiáért. Felelősséget vállalt viszont Újvidék polgármestere és a miniszterelnök. Milan Djuric és Milos Vucevic lemondása a tragédia után azonnal felmerült, ám ezt csak a múlt kedden tették meg a politikusok.
A gyalog Belgrádból Újvidékre menő tiltakozók három híd lezárásával adtak hangot szombaton elégedetlenségüknek. A tiltakozók a baleset felelőseinek felkutatását és felelősségre vonását várják a kormánytól, bár a szerb miniszterelnök és Újvidék polgármestere már lemondott.
Több ezer egyetemi hallgató érkezett pénteken Belgrádból Újvidékre, hogy szombaton tömeges tüntetést tartson a vajdasági városban, a tiltakozók előbb megemlékeztek az újvidéki vasútállomáson három hónappal ezelőtt történt tragédia áldozatairól, majd lezárták Újvidék mindhárom hídját. A közlekedés akadályozásával tüntetnek a diákok és a hozzájuk csatlakozó civilek azért, mert indoklásuk szerint a tragédia felelőseit még mindig nem kutatták fel és vonták felelősségre.