Ciklusa utolsó napjaiban Joe Biden amerikai elnök éles hangon figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államokat a technológiai milliárdosok oligarchái foglyul ejthetik. Donald Trump beiktatásán a világ három leggazdagabb embere is ott ült az emelvényen.
Elon Musk, a világ leggazdagabb embere példátlan szerepet vállalt Donald Trump kampányában, amelynek utolsó szakaszában mintegy 200 millió dollárt költött el. Musk szerepet kapott a következő kormányzatban, és az Amazon alapítója, Jeff Bezos is ott állt mellette az elnöki beiktatáson. Mindkét férfi cégeinek hatalmas összegű szerződései vannak a szövetségi kormánnyal.
A triót a Meta vezérigazgatója, Mark Zuckerberg egészíti ki, aki nemrégiben megváltoztatta cége prioritásait, hogy azok igazodjanak Trumpéhoz, és kevesebb mint hat hónappal azután, hogy Trump börtönnel fenyegette meg, összebarátkozott a megválasztott elnökkel – írja az AP hírügynökség. A három férfi együttesen közel 1000 milliárd dollár felett diszponál, és a beiktatáson csatlakozott hozzájuk az OpenAI és a TikTok közösségi médiaplatform vezérigazgatója is.
A Meta, az Amazon és az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman mintegy 1 millió dollárt adományozott Trump beiktatási alapjának.
A szupergazdagok már régóta kiemelkedő szerepet játszanak az amerikai országos politikában. Több más milliárdos viszont Trump demokrata ellenfelének, Kamala Harris alelnöknek a kampányát finanszírozta. Biden nemrég adta át az elnöki szabadságérmet Soros Györgynek, a liberális ügyeket támogató milliárdos adományozónak.
A beiktatás azonban rávilágított arra, hogy a milliárdosok szokatlanul közvetlen szerepet játszanak a hivatalba lépő kormányban. Biden nem véletlenül használta az „oligarchia” szót – ez közvetlen utalás az oroszországi berendezkedésre, amelynek vezetőjéről Trump ritkán nyilatkozik elítélően.
Vegyük figyelembe, hogy az amerikaiak leggazdagabb 0,1 százaléka – körülbelül 131 ezer háztartás – tavaly ősszel az ország vagyonának közel 14 százalékát birtokolta. Ez több mint 22 ezer milliárd dollárt jelent részvényekben, kötvényekben, ingatlanokban és egyéb eszközökben, a Federal Reserve legfrissebb adatai szerint. Ez a szám két évtizeddel ezelőtt még 10 százalék volt. Az amerikai népesség alsó szegmense – vagyis mintegy 65 millió háztartás – együttesen az ország vagyonának mindössze 2,4 százalékát, vagyis alig 4 ezer milliárd dollárt birtokol.
Viszonylag új fejlemény azonban, hogy az ország néhány száz milliárdosának vagyona az egekbe szökött.
Musk például 450 milliárd dollárt ér a Bloomberg Billionaires Index szerint. Bezos 242 milliárd dollárral és Zuckerberg 212 milliárd dollárral szintén új magasságokba jutott. Ők az egyetlenek, akik 200 milliárd dollárnál többet érnek a világon. A világ 10 leggazdagabb embere közül kettő kivételével mindenki technológiai mogul.
A demokraták tavaly 10 államban próbálkoztak sikertelenül vagyonadó bevezetésével. Több demokrata párti állam magasabb adót vet ki az 1 millió dollárnál többet keresőkre a jövedelmi egyenlőtlenségek kezelése érdekében.
Donald Trump, J.D. Vance alelnök – aki kockázatitőke-befektetőként dolgozott a konzervatív Szilícium-völgyi milliárdos Peter Thiel mellett – és a belső körükhöz tartozó személyek a nép fiaiként állítják be magukat, és azt ígérik, hogy visszaszerzik a hatalmat az érdekcsoportoktól és az elitektől, majd visszaadják azt az amerikaiaknak.
Természetesen az Egyesült Államok messze van az orosz típusú oligarchiától. Sokszínű, erős gazdasággal és rugalmas intézményekkel rendelkezik. A kockázat az, hogy ha a vagyonosodást egyre inkább a gazdasági vezetők és a kormány közötti kapcsolatok határozzák meg, az növelheti az egyenlőtlenséget, és a többség számára stagnáláshoz vezethet. Legalábbis ezt mutatja Oroszország példája.
Egyesek attól tartanak, hogy ez a kedvezőtlen folyamat az Egyesült Államokban is elkezdődik Trump hivatali idejében. Nézzük meg a technológiai ágazatot, amellyel Trump az első ciklusa nagy részében küzdött.
Brooke Harrington, a Dartmouth College szociológusa, aki a világ leggazdagabb embereit tanulmányozza, „broligarcháknak” nevezte a Trump techmilliárdos támogatóinak új hullámát. Ezt a sajtó által is felkapott új kifejezést olyan rendkívül gazdag emberekre alkalmazzák, akik egy politikai struktúrán belül túlzott hatalommal vagy befolyással rendelkeznek. A szóhoz az antidemokratizmus fogalma és maszkulinistának tartott nézetrendszer is hozzákapcsolódik.
Ez sehol a világon nem fog jót tenni a demokráciának
– mondta Harrington az ő felemelkedésükről, mert „lényegében olyan nagy vagyonra tettek szert, hogy nagyobb hatalommal rendelkeznek, mint az egyes nemzetek kormányai”.
(Borítókép: Elon Musk és Donald Trump nézi a SpaceX űrhajó hatodik tesztrepülését 2024. november 19-én a texasi Brownsville-ben. Fotó: Brandon Bell / Getty Images)