A Pentagon leállította az elnökkel szemben korábban kritikus volt vezérkari főnök, egy nyugalmazott tábornok biztonsági védelmét. Hivatalba lépése után Donald Trump a többi között egykori külügyminisztere és a járványintézkedéseket levezető egészségügyi szakértő védelmét tiltotta le.
A Mark Milley tábornok elleni intézkedéseket első munkanapján az új védelmi miniszter rendelte el, akinek a kinevezését a szenátus egyetlen szavazattöbbséggel hagyta jóvá. Pete Hegseth, a Fox News korábbi riportere a Pentagon vezetőjeként arra is utasítást adott, hogy vizsgálják felül a tábornok „magatartását” és katonai besorolását – jelentette a BBC.
A tábornok Donald Trump első ciklusában a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke volt – ez a legmagasabb rangú katonai beosztás az Egyesült Államokban. Később bírálta a volt főnökét, a főparancsnokot, sőt egyenesen „fasisztának” nevezte Trumpot.
Visszatérése óta az elnök megvonta a biztonsági védelmet maroknyi olyan korábbi tisztségviselőtől, akikkel valaha valamilyen formában összeütközésbe került. Egyikük Anthony Fauci, aki a koronavírus-járvány idején a védőintézkedéseket koordinálta.
Trump korábban hazaárulással vádolta a tábornokot, mert elnöksége utolsó heteiben, a Capitolium ostroma után telefonbeszélgetést folytatott kínai kollégájával, akit arról próbált megnyugtatni, hogy az elnök hivatali ideje lejártával nem indít nukleáris csapást.
A hívás előtt egyeztettem a védelmi tárca illetékeseivel – jelentette ki később tanúvallomásában Milley.
Ez olyan felháborító cselekedet, amit a letűnt időkben HALÁLLAL büntettek volna
– reagált viszont a nagybetűvel kiemelt üzenetében Donald Trump.
Második beiktatása után Milley tábornok fotója azonnal lekerült a Pentagon faláról, életrajza azonban egyelőre még elérhető a védelmi minisztérium honlapján.
„Ízig-vérig fasiszta”, az „országra nézve a legveszélyesebb alkat” – idézte Bob Woodward tavaly megjelent Háború című könyvében Milley tábornokot, aki keresetlen szavakkal illette Trumpot.
A vezérkari főnökök egyesített bizottsága elnökeként leköszönő beszédében, 2023-ban kijelentette, hogy a sereg nem tesz esküt egy „leendő diktátornak”.
Milley sokak szerint félreérthetetlenül Donald Trumpra utalt, arra az emberre, aki a tisztségre jelölte.
A parancsnoki lánc aláásása maró hatású nemzetbiztonságunkra nézve
– jelentette ki sietve az új miniszter hivatalba lépése napján a Milley utódjának kinevezett vezérkari főnök, aki hozzátette: az „elszámoltathatóság helyreállítása Trump elnök vezetése alatt a védelmi minisztérium egyik prioritása”.
Trump visszatérése előtt a leköszönő elnök megelőző kegyelemben részesített több olyan személyt – köztük Milley-t és Faucit –, akik számíthattak elnöki megtorlásra. Joe Biden közleménye szerint a kegyelem nem jelenti azt, hogy az érintettek „bármilyen jogtalanságot követtek el”.
A tábornok hálás volt, és közölte: nem akarja élete hátralévő részét azzal tölteni, hogy „azokkal harcoljon, akik igazságtalanul keresnek megtorlást vélt sérelmekért”.
Utóbb megerősítette, hogy valóban leállították biztonsági védelmét és megfosztották biztonsági engedélyétől.
Ezzel egyidejűleg a Pentagon főfelügyelői szolgálatát felszólították, hogy vizsgálja ki a Milley tábornok magatartásával kapcsolatos tényeket és körülményeket, amely alapján a miniszter eldöntheti, „helyénvaló-e újra megnyitni a katonai fokozat felülvizsgálatára vonatkozó határozatát”.
A Trump-adminisztráció napokkal korábban megszüntette az egykori külügyminiszter, Mike Pompeo; a korábbi nemzetbiztonsági tanácsadó, John Bolton és a korábbi iráni megbízott, Brian Hook biztonsági védelmét is.
(Borítókép: Donald Trump és Anthony Fauci 2020. március 31-én kedden Washingtonban. Fotó: Mark Wilson / Getty Images)