Index Vakbarát Hírportál

Megnyíltak az EU-s pénzcsapok, fontos program finanszírozását indította el az unió Magyarországon

2025. február 4., kedd 16:15

Megkezdődött a magyar pedagógusok béremelési programjának második lépése, amelynek keretében az Európai Unió összesen 1,8 milliárd euróval segíti a magyar pedagógusok béremelését – ez tanáronként ötmillió forintot jelent. A program hat évig tart, ezután a magyar államnak kell vállalnia a bérek további emelését.

A napokban megvalósul a pedagógusok tartós béremelésének második lépése, és ezáltal a pedagógusok átlagbére eléri a diplomás átlagbér 80 százalékát. A pedagógusbér-emelési program az egyik legjelentősebb, az Európai Unió támogatásával megvalósuló magyarországi intézkedés – írja az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete a közleményében.

Mint arra a bizottság emlékeztet, az EU 2024 és 2030 között összesen 1,8 milliárd euróval – jelenlegi árfolyamon 735 milliárd forinttal – támogatja a béremelést, ami pedagógusonként mintegy ötmillió forintnyi bértöbbletet jelent átlagosan. Ezt az első években javarészt uniós forrásokból valósítják meg, később azonban már a tagállamnak kell folytatnia.

„A tartós béremelés célja a pedagógus hivatás vonzerejének növelése, és ezáltal az oktatás minőségének és hozzáférhetőségének javítása. Az idén januári béremeléssel a pedagógusok átlagbére eléri a diplomás átlagbér 80 százalékát, és ezt a szintet a kormánynak az Európai Unióval kötött megállapodásának megfelelően legalább 2030. december 31-ig fenn kell tartania” – olvasható a a közleményben.

Mint arra a közlemény felhívja a figyelmet, 2017 óta az Európai Bizottság országjelentései, 2019 óta pedig a tagállamok szakminisztereiből álló Európai Unió Tanácsának országspecifikus ajánlásai is többször kitértek arra, hogy

Magyarországon problémát okoz a tanárhiány, ennek egyik oka pedig a bérek alacsony szintje – a pedagógusok átlagbére a diplomás átlagbér 60 százaléka hazánkban, ami elmarad a 90 százalékos uniós átlagtól.

„A magas színvonalú oktatási rendszerhez elengedhetetlen, hogy a pedagógus hivatás vonzó legyen, és ez csak megfelelő bérek mellett képzelhető el” – írják, ezután emlékeztetnek, hogy a közszolgáltatások, így az oktatás működtetése is tagállami feladat, az EU azonban támogathatja az oktatás minőségének vagy hozzáférhetőségnek javítását. Magyarország esetében rendhagyó módon a pedagógus hivatás vonzerejének növelését is ebbe a körbe sorolták.

Magyarország és az Európai Unió 2022-ben állapodott meg a tanárok béremeléséről, amit a Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervben (HET) és az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program Pluszban (EFOP Plusz) is rögzítették.

Rovatok