Földrengések tucatjai rázták meg az elmúlt napokban a magyar turisták körében is közkedvelt görög szigetet, Szantorinit. A helyiek veszélytől tartanak, több család is elhagyta a szigetet. Már a helyi katasztrófavédelem is a helyszínen van.
Hétfőn néhány percenként rázták meg földrengések Szantorinit, egyes rengések elérték a Richter-skála szerinti 4-es erősséget is. A jelenség azonban már több napja tart. Az embereknek azt tanácsolták, hogy maradjanak távol a zárt helyiségektől és a kisebb kikötőktől. A katasztrófavédelmi egységeket elővigyázatosságból a helyszínre vezényelték.
Ugyan a helyiek már hozzászoktak a rengésekhez, de néhányan, akik a munkájuk miatt tartózkodtak a területen, elköltöztek.
Három napja folyamatosan földrengések vannak, ötpercenként, folyamatosak, egyáltalán nem állnak le, az egész szigetet trauma érte
– mondta a 35 éves Canisz Lignosz a Reuters szerint, akinek sikerült jegyet szereznie magának, feleségének és fiának, hogy elhagyhassa a szigetet. Hozzátette, hogy „senki sem tudott aludni az éjjel, a feleségem sem. Nagyon nagy volt a zaj.”
Egy másik távozó hasonló élményekről számolt be, ő is azt mondta, folyamatosak a földrengések, három napig türelmesek voltak, de egyre rosszabbul érzik magukat.
Az Aegean Airlines közölte, hogy a görög polgári védelmi minisztérium kérésére hétfőn és kedden három további járatot indít Szantorini szigetére és onnan vissza, hogy megkönnyítse a lakosok és a látogatók utazását.
Eftimiosz Lekkasz, a tektonikai geológia és katasztrófavédelem professzora, aki tagja a helyzetet a helyszínen értékelő szakértői csoportnak, egy helyi televíziónak arról beszélt, hogy a becslések szerint még néhány napig biztosan tapasztalhatnak rengéseket a Szantorinin tartózkodók, szerinte ez egy hosszan tartó szeizmikus sorozat lehet.
Mint ismert, Görögország több törésvonalon fekszik, ezért gyakoriak a fölrengések a térségben. A történelem egyik legnagyobb vulkánkitörése, ami időszámításunk előtt 1600 körülre datálható, alakította ki Szantorini jelenleg ismert formáját. Az utolsó kitörés még 1950-ben történt. Az elmúlt napokban is észleltek a szakértők enyhe vulkáni tevékenységet, azonban szerintük ennek nincs köze a napok óta tartó rengésekhez.
(Borítókép: Emberek szállnak fel egy kompra Szantorini szigetén, Görögországban 2025. február 4-én. Fotó: Alkis Konstantinidis / Reuters)