Izraeli politikusokon és az amerikai republikánusokon kívül eddig nem sok állam vagy szervezet állt be Donald Trump amerikai ötlete mögé, aki átvenné a Gázai övezet feletti irányítást. Az arab országok egységesen elítélték az ötletet, de Kína és Oroszország is a kétállami megoldás mellett érvelt. Több európai ország külügyminisztere arra hívta fel a figyelmet, Donald Trump ötlete a nemzetközi joggal ütközik.
Donald Trump amerikai elnök február 4-én, kedden este Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján beszélt arról, hogy az Egyesült Államok átvenné a közel 2,2 millió palesztinnak otthont adó, hivatalosan a Palesztin Nemzeti Hatósághoz tartozó Gázai övezetet és a Közel-Kelet riviéráját hozná létre a palesztin enklávéban.
Az amerikai elnök a területen élő palesztinok többségét Jordániába vagy Egyiptomba telepítené, ahova ígérete szerint jó életkörülményeket alakítanának ki számukra, míg a Gázai övezet egy nemzetközi hellyé válna, ahol a palesztinok mellett élhetnek más nemzetek is.
Donald Trump szerint ezzel a Közel-Keleten stabilitás alakulhatna ki, valamint arról is hosszasan beszélt, hogy a Gázai övezet eleve egy lerombolt terület jelenleg, az Egyesült Államok pedig rendbe rakná azt.
Benjamin Netanjahu azzal méltatta a mellette álló Donald Trumpot, hogy a megszokottól eltérően gondolkodik a palesztin–izraeli konfliktus megoldása kapcsán, míg a kabinetét támogató szélsőjobboldali Ben Gvir rögtön fel is szólította Benjamin Netanjahut, hogy azonnal lásson neki a Donald Trump által felvetett politika megvalósításának.
Ugyanakkor az izraelieken és az amerikai republikánusokon kívül senki sem tartja jó ötletnek, hogy 2,2 millió palesztint kitelepítve hoteleket és resortokat építsenek a tengerparti területen.
Ugyan Donald Trump már korábban is felvetette ezt – például amikor beiktatásának napján az Ovális Irodában újságírói kérdésre elmondta, hogy Amerika részt venne az újjáépítésben, mivel a Gázai övezet rendkívül jó területen fekszik –, de eddig sokan azt gondolták, hogy ez egy tárgyalási stratégia a részéről.
Erről beszélt például David Makovsky, a Közel-Kelettel foglalkozó Washington Instutute of Near East arab–izraeli kapcsolatok programigazgatója. Makovsky szerint azonban nem biztos, hogy most már ez csak egy tárgyalási stratégia az amerikai elnök részéről.
Ugyanakkor a szakértő szerint ennél is fontosabb fejlemény, hogy ez azt vetíti előre, hogy Trump nem annyira érdekelt az Izrael és Hamász terrorszervezet közötti tűzszünet második fázisának megkezdésében.
Netanjahu pedig a sajtótájékoztatón egyértelműen beszélt arról, hogy ő folytatná a harcokat a Hamásszal szemben.
Kína szerdán Donald Trump felvetésére kijelentette, hogy ellenzi a palesztinok „kényszeráttelepítését” a Gázai övezetből, miután az amerikai elnök kifejezte igényét, hogy átvenné az irányítást a terület felett.
Kína mindig is fenntartotta, hogy Gáza háború utáni kormányzásának alapelve a palesztinok feletti palesztin uralom, mi pedig ellenezzük a gázai lakosok erőszakos áttelepítését
– mondta Lin Jian külügyi szóvivő, amikor Donald Trump tervéről kérdezték egy sajtótájékoztatón.
Hasonlóan fogalmazta meg az orosz hivatalos álláspontot Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Peszkov elmondta, hogy
Oroszország a kétállami megoldást látja a közel-keleti helyzet rendezésének,
azaz a történelmi Palesztina területét egy zsidó és egy arab államra osztaná fel, amelyek egymás mellett békésen élnének. Ugyanakkor, mint bemutattuk korábban, ezt a valóságban egyáltalán nem sikerült eddig megvalósítani.
Ennél élesebben fogalmazott a brazil elnök, a röviden csak Lulának nevezett Luiz Inacio Lula da Silva.
A brazil elnök szerint semmi értelme nincs Trump tervének.
Hol élnének a palesztinok? Ez minden ember számára felfoghatatlan. Gázáról a palesztinoknak kell gondoskodniuk – fejtette ki véleményét az amerikai kollégája felvetésére Lula.
A tervet érthető módon az arab országok és terrorista szervezetek ellenzik, hiszen az lényegében a kétállami megoldás végét jelentené. A Hamász terrorszervezet elutasította Trump tervét, miszerint átvenné a Gázai övezet felett az irányítást, szerintük a terv rasszista, amelynek célja a palesztin ügy ellehetetlenítése.
Az amerikai rasszista hozzáállás az izraeli szélsőjobboldali állásponthoz igazodik népünk kiszorításában és ügyünk felszámolásában
– reagált Trump kijelentésére a Hamász szóvivője.
Ugyanígy élesen bírálta az amerikai elnök felvetését a jemeni húszi lázadók vezetője is, aki szerint az az amerikai arroganciát mutatja be, amely elnyomna mindent, ha azelőtt az arabok meghajolnak.
A terroristacsoport vezetője bejelentette, amennyiben Jordánia vagy Egyiptom kiállna Trump ötlete ellen, akkor ők teljes erejükkel támogatni fogják őket ebben.
Azonban nem kizárólag a két terrorszervezet ellenezte Trump ötletét, hanem az amerikaiakkal szövetséges Jordánia, Egyiptom, Szaúd-Arábia és Törökország is.
Badr Abdelatty egyiptomi külügyminiszter szerdán arra szólította fel a Palesztin Nemzeti Hatóságot, hogy kezdjék meg a kormányzást a Gázai övezetben is. A palesztin miniszterelnökkel folytatott megbeszélésén Egyiptom legfőbb diplomatája kijelentette, országa nagyon várja, hogy a Palesztin Nemzeti Hatóság „a megszállt palesztin területek részeként vállalja el feladatait a Gázai övezetben”.
A török külügyminiszter, Hakan Fidan elfogadhatatlannak nevezte Trump felvetését, a palesztinok lehetséges áttelepítéséről pedig azt mondta, hogy az olyasvalami, amit sem Törökország, sem pedig a régió többi országa nem tud elfogadni.
Rossz még vitára is felhozni ezt az ötletet
– fogalmazott a tervről.
A szerdai nap folyamán egyre több ország reagált Donald Trump kedd esti kijelentésére. A Palesztin Államot hivatalosan is elismerő Spanyolország külügyminisztere röviden annyit nyilatkozott,
Nagyon egyértelmű akarok lenni ebben: Gáza a gázai palesztinok földje, és nekik Gázában kell maradniuk. Gáza része annak a jövőbeli palesztin államnak, amelyet Spanyolország támogat.
Jose Manuel Albares hozzátette, hogy ennek a palesztin államnak egymással párhuzamosan kell élnie Izraellel, tiszteletben tartva a zsidó állam biztonságát és jólétét.
Az ibériai országhoz hasonlóan a Palesztin Államot szintén hivatalosan elismerő Írország külügyminisztere is a kétállami megoldás mellett állt ki, elutasítva Donald Trump ötletét. Simon Harris szerint Palesztina és Izrael népeinek is joguk van biztonságban élniük a területen, és szerinte ezzel kellene foglalkozni.
Simon Harris ír külügyminiszter szerint amennyiben a gázaiakat kitelepítik, az egyértelmű megszegése lenne az ENSZ Biztonsági Tanács határozatainak.
A francia külügyminiszter is a nemzetközi jog megsértésére hívta fel a figyelmet rövid közleményében.
Franciaország szerint a gázaiak kitelepítése ellehetetlenítené a kétállami megoldást, és jobban destabilizálná Egyiptomot, Jordániát, valamint az egész térséget.
A franciák álláspontja szerint a Gázai övezet jövőjéről a jövőbeli Palesztin Állam kontextusában kell beszélni, és nem szabad, hogy egy harmadik ország ellenőrzése alá kerüljön.
Annalena Baerbock német külügyminiszter is arról beszélt, hogy Gáza a palesztinoké, a kitelepítésük elfogadhatatlan, és sérti a nemzetközi jogot.
Ez [a terv] új szenvedéshez és új gyűlölethez vezet. Nem szabad a palesztinok feje fölött megoldást találni
– írta Németország fő diplomatája.
(Borítókép: Donald Trump amerikai elnök és Benjamin Netanjahu az Egyesült Államokban 2025. február 4-én. Fotó: Kyle Mazza / Anadolu / Getty Images)