Malajzia és az Európai Unió bejelentette, hogy 13 évvel a beszüntetésük után újraindítja a kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodásról szóló tárgyalásokat. Az egyeztetések újrakezdése úttörő fejlemény lehet az EU és Délkelet-Ázsia gazdasági kapcsolataiban.
„Malajzia optimista és készen áll a Malajzia és az Európai Unió közötti szabadkereskedelmi megállapodásról (MEUFTA) szóló tárgyalások újraindítására. Mindezt teszi a maláj vállalkozások és állampolgárok számára jelentkező számottevő potenciális előny, valamint a kulcsfontosságú ágazatok globális ellátási láncának biztosítása érdekében” – fogalmazott a bejelentés után közzétett hivatalos közlemény. A bejelentés Anwar Ibrahim malajziai miniszterelnök-pénzügyminiszter kétnapos brüsszeli munkalátogatásán hangzott el.
A szabadkereskedelmi megállapodás várhatóan valóban fellendíti a Malajziába irányuló uniós befektetéseket olyan területeken, mint a feldolgozóipar és a zöldenergia, és az uniós piacra irányuló malajziai exportot is, például az elektromos és elektronikus termékek, az optikai és tudományos berendezések, valamint a pálmaolaj és származékai szektoraiban. A kétoldalú áruforgalom 2023-ban 44,7 milliárd eurót tett ki, mintegy 13 milliárd eurós maláj kereskedelmi többlettel; a szolgáltatáskereskedelem 2022-ben csaknem 11 milliárd eurós értéket ért el. 2023-ra az uniós beruházások Malajziában több mint 153 ezer munkahelyet teremtettek 1323, főként feldolgozóipari projekt révén, mintegy 56 milliárd euró értékben.
A MEUFTA-tárgyalások eredetileg 2010-ben kezdődtek, de hét forduló után 2012-ben elakadtak, miután Malajzia fenntartásokat fogalmazott meg az EU pálmaolaj-beszerzési politikájával, a közös agrárpolitikai támogatásokkal és a közbeszerzésekkel, illetve a szerződés fenntarthatósági záradékaival kapcsolatban; Brüsszel pedig Malajzia mezőgazdasági és munkaügyi gyakorlatait bírálta. A tárgyalások újrakezdése mellett ezúttal mindkét fél egyetértett azok felgyorsításában is, bár ütemtervet nem hoztak nyilvánosságra.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint a MEUFTA-tárgyalások újraindítása többről szól, mint a gazdasági cserékről.
Célunk, hogy partnerségünket a munkajogok, valamint az éghajlat- és környezetvédelem terén tett szilárd kötelezettségvállalásokra építsük
– nyilatkozta. „Európa és Malajzia elkötelezett a szabályokon alapuló nemzetközi rend, a gazdasági nyitottság, a fenntartható fejlődés és a regionális stabilitás mellett. Európa továbbra is elkötelezett a szabad és nyitott Indo-csendes-óceáni térség előmozdítása iránt, ahol mindkét félnek jelentős érdekei és felelősségei vannak” – tette hozzá.
A délkelet-ázsiai magán- és közszférában, a tudományos életben és az agytrösztökben dolgozók körében célzottan végzett éves reprezentatív felmérésekben az EU következetesen az első helyen áll, mint az amerikai–kínai rivalizálás bizonytalanságai elleni védekezés és a globális közösség tágabb érdekeinek megfelelő „helyes cselekvés” terén megbízhatónak talált és előnyben részesített „harmadik fél”. Az EU erős gazdasági jelenléte szintén elismert: az unió a délkelet-ázsiai államok harmadik legnagyobb kereskedelmi partnere és közvetlen külföldi befektetésforrása.
Az unióba vetett délkelet-ázsiai közbizalom azonban fokozatosan csökken. A MEUFTA-tárgyalások újrakezdése viszont alapot és platformot is ad az unió kapcsolatépítésében szükséges ütem- és fókuszváltáshoz, ami a Fülöp-szigetekkel, Indonéziával és Thaifölddel függőben lévő uniós szabadkereskedelmi tárgyalások eredményes lezárásának is politikai lendületet adna.
A sikeres tárgyalások révén a regionális szintű EU–ASEAN gazdasági kapcsolatok is tovább mélyülhetnek és intézményesülhetnek, hiszen idén éppen Malajzia a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének (ASEAN) többek között a napirend meghatározásáért felelős soros elnöke.
A szerző a Neumann János Egyetem Eurázsia Központ kutatója.
(Borítókép: Emberek sétálnak Kuala Lumpurban. Fotó: Wong Fok Loy / SOPA Images / LightRocket / Getty Images)