Index Vakbarát Hírportál

Német aktivistacsoportok indítottak pert az X ellen

2025. február 6., csütörtök 09:37

Két német aktivistacsoport pert indított az X ellen, amiért szerintük a platform nem nyújt megfelelő hozzáférést azokhoz az információkhoz, amelyekkel megfigyelhetnék a választásokat befolyásolni akaró félretájékoztatások terjedését.

A keresetet egy berlini bíróságon nyújtották be a Civil Rights Foundation és a Democracy Reporting International nevű civilszervezetek, azzal vádolva a vállalatot, hogy nem biztosítanak számukra megfelelő információt az álhírek és befolyásolási kísérletek lekövetéséhez a február 23-i németországi választások előtt, ezzel pedig uniós jogszabályt sértenek – írta meg a Reuters.

A két csoport szerint az Európai Unió digitális szolgáltatásokról szóló törvénye előírja, hogy a közösségimédia-oldalaknak biztosítaniuk kell az átláthatóságot és bizonyos információkhoz való hozzáférést. Példaként említik a bejegyzések elérését, a kapott kedveléseket és újraközléseket. Állításuk szerint más oldalakkal ellentétben ezeket és hasonló kulcsfontosságú adatokat a cég nem teszi számukra elérhetővé.

Más platformok hozzáférést biztosítottak számunkra a nyilvános viták megfigyeléséhez a platformjukon, de az X ezt megtagadta

– mondta Michael Mayer-Resende, a Democracy Reporting International igazgatója, aki úgy véli, különösen a 2024-es megsemmisített romániai elnökválasztás példájából tanulva, ahol a szélsőjobboldali Calin Georgescu nyerte meg az első fordulót, feltételezhetően a közösségi médiában megjelenő erős orosz dezinformációs támogatásnak köszönhetően, az álhírek terjedésére Európában még nagyobb fókusz kell hogy irányuljon.

Hozzátette, hogy Németországra ez különösen is érvényes, ugyanis még mindig számos politikus és kormánytisztviselő használja az X-et, az aggályokat pedig csak tovább növeli, hogy Elon Musk többször határozottan állást foglalt a német szélsőjobb mellett, és szerinte csak „csak az AfD mentheti meg Németországot”.

A téma komolyságát hangsúlyozta Simone Ruf, a Civil Rights Foundation aktivistája is, aki szerint meg kell védeniük magukat, mivel „a platformok egyre inkább a demokratikus választások elleni fegyverekké válnak”.

Miután felvásárolta és átnevezte a Twittert, Elon Musk fizetős szolgáltatássá tette azoknak a lehetőségeknek a többségét, amelyekkel korábban a különböző szervezetek nyomon követhették az információk terjedését a platformon. Ha a per sikeres lesz, az érinteni fog több egyéb olyan változást is, amiket Musk a felvásárlás óta hajtott végre. Az X egyelőre még nem válaszolt a Reuters megkeresésére.

(Borítókép: Elon Musk 2025. január 20-án. Fotó: Chip Somodev / Reuters)

Rovatok