Szantorinin rendkívüli állapotot hirdettek, miután az elmúlt héten több ezer földrengés rázta meg a szigetet. A döntést azt követően hozták meg, hogy egy korábban nem látott erősségű, 5,2-es földrengést regisztráltak.
A görög polgári védelmi hatóságok szükségállapotot hirdettek Szantorinin, mivel a természeti katasztrófák szakértői egyre nagyobb aggodalmaknak adnak hangot a szigetet megrázó „intenzív” szeizmikus tevékenység miatt. A vészhelyzeti intézkedéseket azután hirdették ki, hogy a szeizmológusok 5,2-es erősségű földrengést regisztráltak – a becslések szerint közel 7700 földmozgást észleltek, melyek közül ez volt a legerősebb – írja a The Guardian.
Az intézkedések értelmében a hadsereget is bevonják a válságkezelésbe. A szükségállapot március 3-ig lesz érvényben, amikor a keresztény ortodox nemzet a nagyböjt kezdetét ünnepli. Mivel a szakértők hetekig tartó geológiai jelenségről beszéltek, a fáradt helyi lakosok tömegesen hagyják el a szigetet.
A hétvégén felerősödött rengések óta több mint 12 ezer ember menekült el hajóval és repülővel.
Csütörtökre Szantorini egyik legnépszerűbb látnivalója – a tavaly 3,5 millió turistát vonzó látványosság – kísértetvárosra hasonlított, boltjai bezártak, szűk utcáit pedig a rendőrség lezárta a további sziklaomlásoktól tartva.
„A hangulat határozottan megváltozott a tegnap esti földrengés óta” – mondta Catherine Wilson, aki három napot töltött a szigeten, mielőtt csütörtökön visszarepült Athénba. „Most először lehetett látni, hogy a helyiek, például a szállodám vezetői, idegesek az egész miatt. Félő, hogy ez hosszú távon hatással lesz a turizmusra.”
Kormányzati tisztviselők közölték, hogy a miniszterelnök, Kyriakos Mitsotakis pénteken ellátogat a szigetre.
Csütörtökön késő este teherautókat lehetett látni, amelyek generátorokkal megrakott kompokról gurultak le. A sürgősségi szolgálatok szigetre költöztetésének további jeleként bejelentették, hogy szociális munkásokat és pszichológusokat küldenek Szantorini szigetére.
A szakértők véleménye megoszlik arról, hogy a szerda esti 5,2-es erősségű földrengés egy sokkal erősebb rengés előjele – ami cunamit is kiválthat –, vagy annak a jele, hogy a szeizmikus lökések csökkenőben vannak.
„Még nem vagyunk abban a helyzetben, hogy azt mondhassuk, olyan bizonyítékokat látunk, amelyek arra utalnak, hogy a sorozat lassan véget ér” – mondta újságíróknak Vassilios K. Karastathis szeizmológus, az athéni Nemzeti Obszervatórium kutatási igazgatója.
Harangi Szabolcs vulkanológus, az ELTE Természettudományi Karának tanszékvezető tanára az InfoRádióban elmondta, hogy a szeizmikus mozgásoknak kétfajta kimenetele lehet. Az egyik az, hogy a földrengéssorozat még néhány napig, vagy hétig eltart, és elkezdenek csökkenni a magnitúdók – azaz egyre kisebb erősségű földrengések lesznek –, vagy pedig egy viszonylag nagyobb rengés következik be.
A vulkanológus szerint amennyiben nem történik nagyobb katasztrófa, úgy a görög szigetek turistaforgalmát legfeljebb rövid távon vethetik vissza a jelenlegi földmozgások.
Kiss Róbert Richárd turisztikai szakújságíró emlékeztetett arra, hogy Szantorini vulkanikusan aktív területen fekszik, a földrengések valószínűsége is régóta közismert, ennek tudatában élnek ott a helyiek, és utaznak oda a turisták is. Ebből kifolyólag úgy gondolja, hogy a szigetre hamar vissza fognak térni a turisták amennyiben a rengések nem okoznak nagyobb károkat. A térségbe készülőknek felhívta a figyelmét arra, hogy kövessék figyelemmel a görög hatóságok figyelmeztetéseit Szantorini hivatalos honlapján.
(Borítókép: Szantorini 2025. február 5-én. Fotó: Anadolu / Getty Images)