Gideon Szaár izraeli külügyminiszter a közösségi médiában jelentette be, hogy az Egyesült Államok példáját követve Izrael is távozik az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából, antiszemitizmussal vádolva őket. Az ENSZ reagált a bejelentésre, szerintük Izrael nem tud kliépni a tanácsból, mivel nem is tagok.
„Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa démonizálja az egyetlen közel-keleti demokráciát, propagálja az antiszemitizmust és az emberi jogok megsértőit védelmezi” – fogalmazott Gideon Szaár izraeli külügyminiszter az X-en, bejelentve, hogy a zsidó állam követve az Amerikai Egyesült Államok példáját, kilépne a szervezetből.
Szaár indoklásában arról ír, hogy a szervezet részéről Izraelt már több mint 100 elítélő határozat érte, ami a tanács valaha elfogadott összes határozatának legalább a 20 százaléka, ami „több mint a Kuba, Észak-Korea és Venezuela elleni határozatok száma együttvéve”.
Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa hagyományosan az emberi jogok megsértőit védi, lehetőséget adva nekik, hogy elbújjanak a vizsgálatok elől, miközben megszállottan démonizálja a Közel-Kelet egyetlen demokráciáját, Izraelt
– fogalmazott a külügyminiszter, kiemelve, hogy a szervezetben egyedüli államként Izraelnek van külön napirendi pontja.
A bejelentést követően reagált az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa, akik szerint Izrael „megfigyelői státusszal” rendelkezik a jogvédő tanácsban, nem tartoznak a 47 tagállam közé, „ezért nem is tudnak kilépni a tanácsból” – fogalmazott Pascal Sim sajtószóvivő a Barrons szerint.
Emlékezetes, Donald Trump elnök rendeletet írt alá kedden az Egyesült Államok részvételének megszüntetéséről az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában, valamint tagságának megszüntetéséről az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetében (UNESCO).