Trump 100 napos béketeremtésében húsvétra tűzszünetet kell elérni, lesz békekonferencia, és májusra lezárhatók az ellenségeskedések.
A tervezetről a Daily Mail című brit lap írt részletesen, és egyik forrásaként a Sztrana nevű ukrán híroldalt nevezte meg, amelyet Kijevben egyértelműen oroszbarát kiadványnak tartanak. Állítólag Volodimir Zelenszkij ukrán elnök őrjöngött a kiszivárgott dokumentum láttán, mert annak előkészítésébe megint nem vonták be Kijevet, és olyan kitételek is vannak benne, hogy Ukrajna nem lehetne a NATO tagja, semlegességet kellene hirdetnie, és el kellene ismerni az oroszok annektálta kelet-ukrajnai területek függetlenségét.
Zelenszkijék szóbeszédnek nevezték a béketerv létezését, és hivatalosan a Fehér Ház sem kommentálta. Ugyanakkor az már biztos, hogy Keith Kellogg, az amerikai elnök ukrajnai különmegbízottja ott lesz jövő héten a február 14–16. között tervezett Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián, ezt maga jelentette be közösségimédia-oldalán. Értesülések szerint a bajor fővárosba utazik Donald Trump is, hogy maga terjessze be az ukrajnai háború lezárását célzó terveit, de erről hivatalos értesítést egyelőre nincs.
Ugyanakkor Kellogg később a Newsmax hírportálnak már cáfolta, hogy bárki bármit is bejelentene a jövő héten a béketárgyalásokról Münchenben. A konferencián részt vevő ukrán küldöttséget Zelenszkij elnök vezeti majd.
A Sztrana hangsúlyozta, hogy a megszerzett dokumentum valódiságát nem tudják megerősíteni, az abban foglaltakat érdemes óvatosan kezelni. A rendezés részletei a következők lennének:
Az Európai Unió tagállamainak részt kell venniük Ukrajna újjáépítésében, amelynek költsége a German Marshall Fund nevű agytröszt számításai szerint a következő 10 évben elérheti a 486 milliárd dollárt is.
A mostani frontvonal mentén egy demilitarizált övezetet hoznának létre, amelyet európai és brit katonák ellenőriznének. Az egyelőre nem tisztázott, hogy ehhez mennyi katonára lenne szükség, és a felvetést biztosan nem fogadja osztatlan öröm Moszkvában.
A brit lap szerint a béketerv kulcspontja az, amely véglegesen elutasítja Ukrajna NATO-csatlakozását, viszont az EU-tagságot nem zárja ki. Ugyanakkor a béketerv nem tartalmaz egyértelmű garanciát az Oroszország elleni szankciók feloldására, ami komoly ellenállásba ütközhet a Kreml részéről, pláne hogy Moszkva mindenáron el akarja érni Ukrajna teljes demilitarizálását. Ugyanakkor a rendezési elképzelés szerint Ukrajnának el kell ismernie az orosz befolyást a már megszállt területek (a Krím félsziget és a kelet-ukrajnai régió) felett.
Aggályos lehet az is, hogy az előírt választásokon engedélyezni kell majd Ukrajnában olyan pártok indulását is, melyek oroszul beszélnek és a békés együttélés mellett politizálnak. Ez pedig egyértelműen azt jelenti, hogy meg kell szüntetni az orosz nyelvhasználat tiltását is.
Az ukrajnai háborúval kapcsolatos, percről percre frissülő híreinket itt követheti nyomon!
(Borítókép: Vlagyimir Putyin, Donald Trump és Volodimir Zelenszkij, Fotó: Contributor, Chip Somodevilla, Kay Nietfeld / Picture Alliance / Getty Images)