A de facto Donyecki Népköztársaság területén lévő Toreck elfoglalását jelentette be Moszkva, amit kulcsfontosságú sikerként emlegetnek a Kremlben. Az ukránok szerint azonban a csata még nem ért véget, az erről írt jelentéseket pedig hamisnak nevezték.
„Az orosz hadsereg elfoglalta a Donyecki Népköztársaságban található, stratégiailag fontos Dzerzsinszket (ukránul Toreck)” – jelentette be az orosz védelmi minisztérium.
Toreck a háború kezdete óta kulcsfontosságú városnak számított mind az ukrán, mind pedig az orosz harcoló félnek. Avgyijivka elfoglalása után az orosz egységek következő fontos célpontjává vált, és az orosz jelentések szerint körbe is kerítették: kelet felől elfoglalták Pivdenne és Pivnicsne településeket; délről, Nju-Jork felől kezdtek nyomulni; nyugatról a Leonyidivka–Scserbinyivka vonal mentén zárták a bekerítést.
A város elfoglalásáról az orosz médiában azt írták, hogy a még ott élő civilek szerint nem bántak velük jól az ukrán katonák, pincékben bujkáltak, és nem kaptak semmilyen segítséget. Állítólag az orosz katonák evakuálták a városban lévő civileket, majd biztonságos helyre szállították őket.
Toreck elfoglalása megnyitja az utat az orosz hadsereg számára a Donyeck régió azon területei felé, amelyek még mindig ukrán ellenőrzés alatt állnak. Így érhetik el például Konsztantinyivka, Druzskivka, Kramatorszk és Szlavjanszk városát is. Ezeken a területeket az ukrán egységek több parancsnoki állást is létrehoztak. Az orosz jelentések szerint a Csasziv Jarban található egységek már el is indultak Konsztantinyivka irányába. Az orosz állami sajtó szerint
amikor a különböző oldalról előrenyomuló orosz csoportok találkoznak, megkezdődik a döntő ütközet.
Eközben az ukránok szerint város még mindig nem került teljesen orosz kézre. A Szuszpiljne Donbasznak nyilatkozó Nazar Volosin, az ukrán Horticja harccsoport szóvivője elmondta, a két háborúzó fél között továbbra is harcok zajlanak a város központjában.
Az ellenség aktív támadó műveleteket folytat, minden erejét beveti. Az ukrán védelmi erők ellenállnak a többszörös túlerőben lévő orosz agresszornak. Délután négy óráig (2025. január 7., helyi idő szerint – a szerk.) az ellenség nyolcszor indított támadást az említett területen. További négy ütközet még folyamatban van
– fogalmazott az ukrán katona, aki szerint az oroszok reggel óta aktívan támadják Dilijivka, Csasziv Jar és Toreck környékét, ehhez pedig tüzérséget és harci drónokat is bevetnek.
A DeepState elemzői szerint szintén kijelenthető az, hogy a várost még nem foglalták el teljes egészében, azonban ők már elmondták, hogy a központ egészében az oroszok kezére került. Információik szerint a harcok jelenleg a város Zabalka kerületében, valamint az északi és nyugati külvárosokban folytatódnak. Az ukrán hatóságok hasonló helyzetről számoltak be:
Élelmiszert és vizet drónokkal szállítanak nekik. Az orosz katonák csak néhány méterre vannak tőlük. A feladat az, hogy egy kolléga fedezékében gyorsan felvegye a szállítmányt.
Toreck az ukránok számára stratégiailag és földrajzilag is fontos városnak számít. Egyrészt jelentős közlekedési és logisztikai csomópont, amely lehetővé tette, hogy a frontra a városon keresztül küldjenek erősítést, illetve felszereléseket. Nem mellékes azonban, hogy a város természeti kincsekben is gazdag. Az, hogy itt fontos szénlelőhely található, már az 1700-as évek végén kiderült, azonban az igazi áttörést egy, a 19. század elején tett felfedezés hozta, amikor rátaláltak a Zajciv szénlelőhelyre.
A háború előtt a városban 30 ezer ember élt, február 3-án az ukrán adatok szerint mindössze 58 helyi lakos maradt. Az egykor virágzó gazdasággal és élettel teli város jelenleg véráztatta utak és romba dőlt otthonok színhelye. Az alábbi videóban megtekinthető, hogyan néz ki most Toreck:
Az Index az orosz–ukrán háború eseményeit pénteken is percről percre követi, a legfrissebb hírekről ide kattintva tájékozódhat.
(Borítókép: Ukrán katonák 2024. július 30-án. Fotó: Anadolu / Getty Images)