Ali Hamenei pénteken kritikusan fogalmazott arról, hogy az Egyesült Államok megoldhatja-e a Közel-Kelet problémáit, hiszen korábban éppen Washington volt az, aki kilépett az Iránnal kötött atomalkuból. A 2015-ben kötött egyezményben az iszlám ország több engedményt is tett állítása szerint, mely azonban nem járt eredménnyel.
„Irán problémáit nem az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalás fogja megoldani” − jelentette ki pénteken a síita állam legfőbb vallási és politikai vezetője, Ali Hamenei ajatollah.
„Az Egyesült Államokkal folytatott megbeszélések se nem bölcsek, se nem tisztességesek” − szögezte le az iráni vezető az ország légierejének parancsnokaival tartott megbeszélésén, hozzátéve, hogy szerinte nem kellene egyeztetéseket tartani egy „ilyen” kormánnyal, írja az MTI.
„Ne tegyünk úgy, mintha attól, hogy leülünk az amerikai kormánnyal tárgyalni, a problémák megoldódnak” − szögezte le az iráni vezető, és kiemelte: ha az Egyesült Államok fenyegeti Irán biztonságát, Irán is fenyegetni fogja az övét.
Hamenei emlékeztetett arra, hogy Irán évekkel ezelőtt hajlandó volt az Egyesült Államokkal tárgyalni, ám Washington − Donald Trump amerikai elnök előző hivatali ideje alatt − egyoldalúan kiléptette országát az Iránnal kötött többhatalmi atomalkuból, megszakítva ezzel a tárgyalásokat. A 2015-ben aláírt atomalkuval kapcsolatban az ajatollah azt mondta, Irán engedményeket tett és kompromisszumokat kötött, de nem érte el a kívánt eredményt.
Csütörtökön az amerikai pénzügyminisztérium újabb, az iráni olajszektort célzó szankciót jelentett be. Az intézkedés olyan nemzetközi hálózatokat érint, amelyeket a tárca szerint több millió hordó iráni olaj Kínába szállítását teszik lehetővé.