Egy szövetségi bíró azonnal megakadályozta az elnök alkotmánysértő rendeletének alkalmazását, amely alapján az Egyesült Államokban született gyermekek nem mindegyikét illetné meg alanyi jogon az amerikai állampolgárság.
Donald Trump már hetekkel beiktatása előtt belengette az intézkedést, a jogi szakértők többsége azonban kételkedett abban, hogy teljesíti ígéretét. A születési hely alapján alanyi jogon járó állampolgárságot ugyanis az amerikai alkotmány 1868-ban elfogadott 14. függelékébe foglalták – emlékeztet az El País.
Az elnök ennek ellenére aláírta a rendeletet, amely ellen 22 tagállam azonnal pert indított. Donald Trump hasonló intézkedést fontolgatott már első ciklusa idején, 2018-ban.
Az ideiglenes felfüggesztés ellenére családok ezrei érzik magukat fenyegetve. A rendelet nem tisztáz fontos kérdéseket, és bizonytalanságban tartja a jövő potenciálisan állampolgárság nélküli nemzedékét – a szülőkkel együtt.
„A gyermekem hontalan lesz” – retteg Monica, aki névtelenségét részben szeretné megőrizni. A venezuelai orvosnő 12 hetes terhes, és nem tudja, mit hoz a jövő.
Ahelyett, hogy a baba egészségére koncentrálnánk, stressz, szorongás és depresszió gyötör bennünket, miközben amiatt aggódunk, hogy a gyermekeinknek nem lesz állampolgársága
– panaszolta.
Egyike annak az öt várandós, Marylandben élő anyának, aki civil szervezetek támogatásával perrel támadta meg az elnök rendeletét.
Ideiglenes státusszal rendelkező menedékkérőként Monica attól tart, hogy a nyár derekán, amikor megszületik gyermeke, nem tudja majd anyakönyveztetni.
Venezuelának nincs diplomáciai képviselete az Egyesült Államoknak, ugyanakkor a rendelet kitétele miatt választott hazájához sem fordulhat jogi segítségért.
A menedékkérők általában az erőszak és az üldöztetés elől menekülnek otthonról, ezért saját kormányukhoz sem fordulhatnak tanácsért. Menedékkérőként ráadásul tilos külföldre utazniuk.
Az amerikai elnök egy másik rendeletével felfüggesztette a menedékkérelmeket, miközben nem tudni, mi lesz a folyamatban lévő ügyekkel. Monica hat éve adta be kérelmét – azóta sem hívták be interjúra annak ellenére, hogy a feldolgozási határidő 180 nap. A késés az elmúlt években exponenciálisan nőtt, a helyzetet pedig csak tetézte a bevándorlási hivatal személyzeti és költségvetési hiánya.
Egy tavaly júliusi jelentés szerint 2023 végén több mint egymillió kérelem feldolgozása volt függőben.
Nem világos, hogy Trump rendelete kiket érint. Kimondja ugyanis, hogy a született gyermeket nem illeti meg az amerikai állampolgárság, ha az anya illegálisan tartózkodik az országban, az apa pedig nem amerikai és nem jogszerű állandó lakos; illetve ha az anya legálisan tartózkodik ugyan az Egyesült Államokban, de ideiglenes jelleggel – például diák-, munka- vagy turistavízummal –, az apa pedig nem állampolgár vagy állandó lakos.
Kivált a második forgatókönyv vitatott – hangoztatja egy civil szervezet jogi igazgatója. Rupa Bhattacharyya szerint ugyanis a rendelet nem fogalmaz egyértelműen.
„Kirívóan alkotmányellenesnek” nevezte a rendeletet egy szövetségi bíró, aki átmenetileg megakadályozta a végrehajtást.
A szabályozás nem visszamenőleges hatályú, így abszurd helyzeteket teremthetne családon belül, ahol egyes gyermekek állampolgárok lennének, mások pedig nem.
Maribel például két évtizede él az Egyesült Államokban. Két gyermeke született, és mindkettő amerikai állampolgár.
Attól félek, hogy a meg nem született gyermekemet megfosztják azoktól az alapvető jogoktól, amelyeket a többi gyermekem élvez, beleértve az egészségügyi ellátáshoz és a minőségi oktatáshoz való hozzáférést
– mondta a nő, aki szerint az állampolgárság nyújtotta védelem nélkül akár el is vehetik gyermekét, és olyan országba deportálhatják, amit nem is ismer. Az elnök arra hivatkozik, hogy azok a szülők, akik nem állampolgárok vagy állandó lakosok, nem tartoznak az Egyesült Államok joghatósága alá. Érvelése nem helytálló.
„Egyetlen elnöknek sincs felhatalmazása arra, hogy egyoldalúan módosítsa az amerikai alkotmányt vagy annak a legfelsőbb bíróság által megalapozott értelmezését, kivált az egyéni jogok területén” – mondta Thomas A. Saenz jogvédő.
(Borítókép: Migránsok Mexikóban 2025. január 20-án. Fotó: Christian Torres / Anadolu / Getty Images)