A vártnál lényegesen nagyobb demonstráló tömeg gyűlt össze Münchenben, miután a legutóbbi közvélemény-kutatások szerint a migrációellenes Alternatíva Németországnak, vagyis az AfD a második helyen áll a február 23-án esedékes előrehozott németországi választások előtt. A múlt hónapban a berlini Brandenburgi kapunál is tüntettek az AfD ellen, valamint Friedrich Merz, a CDU elnöke új migrációs szabályokra vonatkozó javaslata miatt szintén sokan az utcára vonultak.
Több mint 200 000 tüntető gyűlt össze szombaton Münchenben a szélsőjobboldali nézetek ellen tiltakozva Németország előrehozott választása előtt, amely február 23-án esedékes – közölte az APNews.
A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint a migrációellenes Alternatíva Németországnak, vagyis az AfD a második helyen áll a február 23-án esedékes előrehozott németországi választások előtt, ami széles körű tiltakozást váltott ki országszerte.
A dpa német hírügynökség szerint a müncheni Theresienwiesénél – ahol minden évben megrendezik az Oktoberfestet – a vártnál lényegesen nagyobb számban gyűltek össze. Az esemény szervezője úgy becsülte, hogy a tömeg elérheti a 320 ezer főt is, akik közül sokan AfD elleni jelzéseket vittek magukkal olyan szlogenekkel, mint: „A rasszizmus és a gyűlölet nem alternatíva”.
A tiltakozást többek között aktivistacsoportok, valamint a müncheni filmfesztivál, egyházak, valamint az FC Bayern és a TSV 1860 müncheni futballklubok támogatták. A rendőrség azt mondta a dpa-nak, hogy a tüntetés békés volt.
A múlt hónapban a berlini Brandenburgi kapunál gyűlt össze az AfD ellen hatalmas tömeg antifasiszta dalokat énekelve a pártot kritizáló transzparensekkel.
Az aktivisták azt mondták, remélik, hogy a tüntetés más európai szélsőjobboldali pártokra és Donald Trump amerikai elnök új kormányára is felhívja a figyelmet.
A demonstrálók a közelmúltban azt is ellenezték, hogy a Friedrich Merz vezette német konzervatív Kereszténydemokrata Unió (CDU) januárban kemény, új migrációs szabályokra irányuló javaslatokat küldött a parlamentnek, amelyek az AfD támogatását is megkapták.
A tüntetők szerint Merz és pártja megszegte Németország íratlan posztnáci ígéretét az összes demokratikus párt részéről,
miszerint soha nem fogadnak el semmilyen szabályt vagy határozatot a parlamentben olyan szélsőjobboldali, nacionalista pártok támogatásával, mint az AfD. Merz ragaszkodik ahhoz, hogy álláspontja változatlan, és hogy nem dolgozott és nem is fog együtt dolgozni a párttal.
A 12 éves AfD 2017-ben bejutott a nemzeti parlamentbe, kihasználva Angela Merkel akkori kancellár két évvel korábbi döntését, amely nagyszámú migránst engedett be az országba.
Arról, hogy mit kell tudni az AfD-ről, valamint a párt társelnökének és kancellárjelöltjének, Alice Weidelnek a politikai nézeteiről, ebben a cikkünkben foglaltuk össze.