Orosz és belorusz tisztviselők is örültek az Egyesült Államok Nemzetközi Ügynökség (USAID) közelgő leépítésének, ugyanakkor sok jogvédő csoport, egészségügyi szervezet és médium is aggodalmát fejezte ki a döntéssel kapcsolatban. Donald Trump amerikai elnök szerint a segélyezési rendszer átszervezése azért szükséges, mert az elosztás politikailag elfogult. Magyarországon lévő médiumok és egyesületek az elmúlt években 842 millió forintot jutottak hozzá a szervezeten keresztül.
Oroszország és Belarusz is méltatja a USAID civil szervezet leépítését, de a térségben működő jogvédő csoportok és médiumok kevésbé – derül ki a Euronews tudosításából.
A USAID egy amerikai kormányügynökség, amelynek feladata, hogy az Egyesült Államok nevében a szövetségi költségvetésből különféle nem katonai segélyeket juttasson el a világ különböző pontjaira.
A 2023-as pénzügyi évben az Egyesült Államok 72 milliárd dollárnyi támogatást folyósított a USAID-hez tartozó programokon keresztül. Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) által nyomon követett összes humanitárius segély 42 százalékát ők nyújtották. A Trump-adminisztráció szerint a USAID nemcsak pénzt pazarol, hanem egyenesen elvárja, hogy akik támogatásban részesülnek, azok igazodjanak politikailag is. Az ügynökség rengeteg különféle kezdeményezést finanszíroz: médiumokat, Amerika-párti szervezeteket, demokráciát népszerűsítő rendezvényeket.
A Trump-kormányzat jelezte, hogy a külföldi segélyszervezetet szinte teljesen leállítják egy nagyobb, Elon Musk által vezetett, az amerikai kormányzati bürokrácia átszervezésének részeként. Az ügynökség dolgozóinak számát 10 ezerről közel 290-re csökkentik, ezzel lényegében megszüntetve a szervezet tevékenységeinek nagy részét. Marija Zakharova, az orosz külügyminiszter szóvívője a következő szavakkal jellemezte az amerikai segélyszervezetet:
Az USAID minden, csak nem segélyezési, fejlesztési vagy támogatási ügynökség.
A szóvivő véleménye szerint a szervezet inkább arra törekszik, hogy a nemzetközi politikai struktúrát befolyásolja.
Az OVD-Info, egy orosz jogvédő szervezet, amely jogi segítséget nyújt a letartóztatottaknak és a büntetőeljárás alá vontaknak, kijelentette, hogy míg az ügynökség megszüntetése rájuk nincs nagy hatással, az általa segített más csoportoknak jelentősen meg fogja nehezíteni a munkáját. A Kovcheg nevű csoport például, ami orosz külföldre menekült embereknek nyújt jogi és terápiás segítséget, a USAID csökkentésének következtében költségvetésének 30%-át elveszíti. Egy moldovai civil szervezet, a Promo-Lex olyan projektjei, amik választási megfigyelésekkel foglalkoznak teljesen ellehetetlenülnek a USAID leépítésének hatására.
Azonnali alternatív támogatás nélkül ezek a létfontosságú tevékenységek nem folytatódhatnak ugyanolyan mértékben és hatékonysággal.
– mondta Ion Manole, az egyesület ügyvezető igazgatója.
A fő probléma ezeknek a projekteknek a megszüntetésével az, hogy tavaly több európai képviselő vádolta Oroszországot, hogy két kulcsfontosságú moldovai választásba is beavatkozott. Mostantól azok a civil ellenőrzőszervek, akik ezeket a kérdéses politikai befolyásolásokat felügyelnék pedig a pénzhiány következtében sokkal nehezebben fogják végezni a tevékenységüket. Mihail Hodorkovszkij orosz ellenzéki vállalkozó 600 ezer dolláros támogatási programot hirdetett segélyszervezetek számára, ugyanakkor sokan a korábbi politikai fogoly és oligarcha adományát gyanakvással fogadták.
Donald Trump már az elnökválasztási kampányban is folyamatosan hangsúlyozta, hogy szerinte a szövetségi kormány túl sokat költ felesleges dolgokra. Ezért első hivatali napjaiban olyan rendeleteket hozott, amelyek a központi kiadások csökkentését célozzák. Ahogy korábban említettük, csak a USAID 72 milliárd dollár felett diszponált 2 évvel ezelőtt, ezért nem meglepő, hogy a segélyeken is szeretne fogni valamennyit Trump. Ezt célozza a január 20-án szentesített Egyesült Államok külföldre irányuló segélyeinek újraértékelése és új irányba állítása címet viselő végrehajtói rendelet. Az intézkedés 90 napos tilalmat rendelt el a szövetségi kormány minden intézményének a külföldi segélyek folyósításában. A pénzek befagyasztása valóságos sokként érte az Egyesült Államok partnereit.
A republikánus elnök szerint a segélyezési rendszer átszervezése azért szükséges, mert az elosztás politikailag elfogult.
Az Egyesült Államok elnöke szerint az ügynökséget „egy rakás radikális őrült” vezette.
Az elnök úgy gondolja, túl sok szélsőbaloldali „woke” ügy részesül támogatásban, ez pedig pazarolja az adófizetők pénzét. Miután egy héten keresztül teljesen bizonytalan volt a külföldi segélyezés, a Fehér Ház múlt hét hétfőn azzal vádolta meg a legtöbb forrás felett rendelkező USAID tisztviselőit, hogy ellenszegültek elnöki rendeletének és az amerikai nép megbízásának, mert nem voltak hajlandók „Donald Trump elnök »Amerika az első« politikájával összhangban átalakítani a külföldi segélyezést”.
Ugyanezen a napon a Fehér Ház költségvetési irodája arra utasította az összes többi szövetségi kormányzati szervezetet, hogy azonnal szüntessék meg a segélyszállítmányokat annak érdekében, hogy a kormányügynökség költéseit rendbe tegyék. Az igazi feszültség pedig itt kezdődött el. Trump az immáron többszörösen ellenszegülő kormányügynökségre, a USAID-re ráuszította a frissen létrehozott Kormányhatékonysági Hivatalt, rövidítve a DOGE-t, amely egy kutyás internetes mémről kapta a nevét, és melynek vezetője a világ leggazdagabb embere, Elon Musk.