Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter telefonos megbeszélést tartott Gideon Szaár izraeli külügyminiszterrel. A tárcavezető kijelentette, hogy Magyarországnak is át kell értékelnie a jövőbeli részvételét a Nemzetközi Büntetőbíróságban.
Magyarország is átértékeli a jövőbeli részvételét a Nemzetközi Büntetőbíróságban (ICC) – írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán szombaton, miután telefonos megbeszélést folytatott az izraeli külügyminiszterrel.
Izraeli külügyminiszter-kollégámmal, Gideon Szaárral áttekintettük a közel-keleti konfliktus rendezésének lehetőségeit és terveit. Biztosítottam kollégámat Magyarország támogatásáról minden olyan javaslat esetében, amely alkalmas arra, hogy hosszú távon békét és nyugalmat teremtsen a Közel-Keleten
– közölte a miniszter.
Szijjártó Péter hozzátette, „egyetértettünk abban, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság tevékenysége súlyosan átpolitizálódott, az ICC lejáratta a nemzetközi bírósági rendszert, így tájékoztattam arról, hogy Magyarország is átértékeli a jövőbeli részvételét a szervezetben”.
Az amerikai elnök Benjamin Netanjahuval való egyeztetése után döntött úgy, hogy új rendeletében szankciókat vezet be a Nemzetközi Büntetőbíróság ellen, ami Donald Trump szerint jogtalan döntést hozott az Egyesült Államok és szövetségese, Izrael ellen is.
A rendelet szövege szerint a Nemzetközi Büntetőbíróság „Amerika és közeli szövetségesünk, Izrael ellen illegitim és alaptalan akciókba bocsátkozott”, illetve „visszaélt hatalmával, amikor alaptalanul elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu miniszterelnök és volt védelmi minisztere, Joáv Gallant ellen”.
Utolsó hivatali heteiben Biden elnök is bírálta a Nemzetközi Büntetőbíróság Netanjahu elleni elfogatóparancsát, „felháborítónak” nevezve a lépést, és azt mondta, hogy Izrael és a Hamász között nincs egyenlőségjel.