Index Vakbarát Hírportál

Az izraeli csapatok kivonultak a Gázai övezet közepéről

2025. február 9., vasárnap 15:27

A január 19-i tűzszünet után folyamatosak a fogolycserék a Hamász és Izrael között, de más jelei is láthatók annak, hogy a két fél belefáradt a harcokba. Az egyik ilyen, hogy a Gázai övezet északi és déli részét elválasztó Necarim-folyosóról kivonultak az izraeliek, ezzel is utat engedve a palesztinok visszatérésének a térségbe. Nagy kérdés, hogy ha Donald Trump tényleg átvenné az irányítást az övezet felett, akkor hajlandóak lennének-e újra elhagyni azt.

Az izraeli csapatok kivonultak a Necarim-folyosóból, a Gázai övezet északi részét a déli részektől elválasztó katonai övezetből. A kivonulást követően palesztinok százai kezdtek visszatérni Gáza északi részébe matracokkal és más holmikkal megrakott autókon és szekereken – a teljes pusztulás színhelyére – számolt be a BBC.

Az izraeli kivonulás összhangban van a január 19-i izraeli–Hamász tűzszüneti megállapodással, amelynek értelmében eddig 16 izraeli túszt és 566 palesztin foglyot engedtek szabadon. A tűzszünet három hét múlva esedékes első szakaszának végére várhatóan 33 túsz és 1900 fogoly szabadul ki. Izrael szerint a 33-ból nyolcan már nem élnek. A Hamász 251 túszt ejtett, és mintegy 1200 embert ölt meg, amikor 2023. október 7-én megtámadta Izraelt, és ezzel kirobbantotta a gázai háborút.

A gázai Hamász vezette egészségügyi minisztérium szerint legalább 48 189 palesztin halt meg az izraeli offenzívában. Az ENSZ szerint a gázai épületek mintegy kétharmada megrongálódott vagy megsemmisült az izraeli támadások miatt. A háború kezdetén, amikor az izraeli hadsereg tömeges evakuálási parancsot adott ki, mielőtt megkezdte volna a palesztin terület szárazföldi invázióját, Gáza északi részének mintegy 700 ezer lakosa menekült a déli területekre.

A kitelepítettek közül sokan később többször is költözni kényszerültek, miután az izraeli erők Gáza déli részére is benyomultak. A gázai–izraeli határtól a Földközi-tengerig húzódó Necarim-folyosón keresztül sem térhettek vissza otthonaikba.

Tárgyalások

Az izraeli erők a múlt hónapban részben kivonultak a folyosó nyugati oldaláról, és az első palesztinoknak – gyalogosan – engedélyezték, hogy a tengerparti Rashid utcán sétáljanak át a Gázai övezet északi részébe. A járműveken utazóknak a Szalah al-Din utcát kell használniuk, és át kell esniük az amerikai és egyiptomi biztonsági csapatok által végzett fegyverszűrésen.

Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) hivatalosan nem kommentálta a vasárnapi kivonulást a folyosó keleti részéből, amivel továbbra is az ő ellenőrzésük alatt maradnak a gázai határok, de nem az azt kettévágó út. A Haaretz című újság szerint a Hamász vezette gázai belügyminisztérium felszólította az embereket, hogy „biztonságuk érdekében legyenek óvatosak, és tartsák be a meglévő közlekedési irányelveket”.

A csapatkivonás után egy izraeli delegáció várhatóan Katarba repül, és a gázai háborúban a két fél közötti tárgyalásokat moderálja majd.

Az izraeli kormány korábban azt mondta, hogy a küldöttség kezdetben a tűzszüneti megállapodás első szakaszával kapcsolatos „technikai kérdéseket” fogja megvitatni, nem pedig a nagyobb kihívást jelentő második szakaszt, amelynek célja a tartós tűzszünet, a Gázában még élő túszok cseréje több palesztin fogolyra és az izraeli erők teljes kivonása a Gázai övezetből.

Az első

Ehhez viszont további utasításokra lesz szükség Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök részéről, aki jelenleg úton van hazafelé az Egyesült Államokból.

Netanjahu volt az első külföldi vezető, aki találkozott Donald Trump amerikai elnökkel, mióta január 20-án visszatért a Fehér Házba.

A Gázával kapcsolatos amerikai politika évtizedek óta legdrámaibb változása során Trump a terület teljes polgári lakosságának eltávolítására és az általa „a Közel-Kelet Riviérájának” nevezett terület fejlesztésére szólított fel. Ezt a javaslatot, amely a nemzetközi jog szerint bűncselekménynek minősülne, szinte mindenki elutasította, beleértve az arab államokat is.

A szaúdi külügyminisztérium szombaton közölte, hogy nem fogadja el „a palesztinok elidegeníthetetlen jogainak semmiféle megsértését és a kitelepítési kísérleteket”, és „etnikai tisztogatással” vádolta Izraelt. Egyiptom szintén elutasította a palesztin lakosság kitelepítésének gondolatát, és közölte, hogy február 27-re összehívja az Arab Liga rendkívüli csúcstalálkozóját, hogy megvitassák az általa „súlyosnak” nevezett palesztin fejleményeket.

Trump tervéről kérdezve Isaac Herzog izraeli elnök a BBC-nek azt mondta, hogy itt az ideje, hogy az Egyesült Államok és Izrael szomszédai, Egyiptom és Jordánia új ötleteket fogalmazzanak meg – az amerikai vezető a gázai palesztinokat akarja befogadni.

Meg kell találnunk a megfelelő utat ahhoz, hogy ami október 7-én történt, ne ismétlődhessen meg, vagyis a Hamász ne uralkodjon többé Gázában

– mondta Herzog a BBC Sunday with Laura Kuenssberg című műsorában.

Rovatok