Az Európai Unió végrehajtó testülete, az Európai Bizottság szerdán közölte, hogy újabb kötelezettségszegési eljárást indítottak Magyarország ellen, mert a közbeszerzésre vonatkozó nemzeti szabályok nem felelnek meg az uniós jognak. Emellett a bizottság keresetet is indított az Európai Unió Bíróságán Magyarország és hat másik ország ellen a nemteljesítő hitelekről szóló uniós irányelv átültetésének elmulasztása miatt.
Az Európai Bizottság szerdai közleményében tudatta, hogy az állami építési beruházások szabályairól szóló magyar törvény arra kötelezi az ajánlatkérő szerveket, hogy a törvény hatálya alá tartozó valamennyi közbeszerzés esetében egy konkrét eljárástípust, a tárgyalásos eljárást alkalmazzák.
A bizottság szerint ez a szabályozás megfosztja az ajánlattevőket az uniós közbeszerzési szabályok által biztosított szabadságtól, vagyis attól, hogy válasszanak a rendelkezésre álló különböző közbeszerzési eszközök közül.
Ebből kiindulva az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen, mert a közbeszerzésre vonatkozó nemzeti szabályok nem felelnek meg az uniós jognak.
Azonban nem ez volt az egyetlen, Magyarországot is érintő bizottsági döntés, ugyanis az EU végrehajtó testülete bejelentette, hogy keresetet indít az Európai Unió Bíróságán Magyarország és hat másik tagállam ellen, a nemteljesítő hitelekről szóló uniós irányelv átültetésének elmulasztása miatt.
Az irányelv célja, hogy a hitelfelvásárlók és hitelgondozók engedélyezésére és felügyeletére vonatkozó szabályok megállapításával előmozdítsa a nemteljesítő hitelek jól működő másodlagos piacának kialakítását.
A magyar kormánynak 2023. december 29-ig kellett volna átültetnie ezt az irányelvet, azonban Bulgáriával, Spanyolországgal, Hollandiával, Ausztriával, Portugáliával és Finnországgal együtt ezt nem tették meg.
Ezzel azonban még nem ért véget a Magyarországot is érintő döntések sora, ugyanis a bizottság ezeken felül még egy indokolt véleményt küldött Magyarországnak és Lengyelországnak azért, mert nem ültették át teljeskörűen az EU belső villamosenergia-piacára vonatkozó szabályokat. Az energetikai irányelv kulcsfontosságú szabályokat határoz meg az EU elektromos piacának szervezetére és működésére vonatkozóan, célja egy integrált, versenyképes, fogyasztóközpontú piac létrehozása.
A két érintett országnak két hónap áll rendelkezésére, hogy megtegyék a szükséges intézkedéseket, pedig az erre vonatkozó irányelv nemzeti jogba átültetésének határideje 2020. december 31-én lejárt.