Index Vakbarát Hírportál

A japán külügyminiszter is megszólalt a Budapesten meggyilkolt japán nő ügyében

2025. február 13., csütörtök 15:39

A japán külügyminiszter megerősítette, hogy korábban családon belüli erőszak miatt fordult a január 29-én halálra égett nő a magyarországi japán nagykövetséghez, amely a rendőrséghez irányította, de az utóbb elismerte, hogy nem foglalkoztak a nő ügyével. Emiatt belső vizsgálat indult, amelynek kapcsán több rendőrt elbocsátottak. A nő feltételezett gyilkosát ugyanakkor elfogták, de a körülmények miatt a Patent Egyesület múlt szombaton tüntetést szervezett.

Ivaja Takesi japán külügyminiszter szerdai sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy a nemrég Budapesten holtan talált 43 éves japán nő két és fél évvel ezelőtt családon belüli erőszak miatt tett panaszt volt férje ellen a magyarországi japán nagykövetségen − írja a Tokyo Weekender.

Ivaja Takesi szerint a nagykövetség bátorította a nőt, hogy forduljon a hatóságokhoz. A nő követte ezt a tanácsot, de a rendőrség nem volt hajlandó intézkedni. A japán külügyminiszter „rendkívül fájdalmasnak” nevezte a nő halálát, de elmondta, hogy a nagykövetség „megadta a szükséges támogatást”. 

A nő, akinek a nevét nem hozták nyilvánosságra, visszament a nagykövetségre, hogy érdeklődjön a gyermekei számára 2024-ben kiállítandó útlevelekről, mivel vissza akart térni Japánba. Azt mondták neki, hogy ez nem lehetséges az apjuk írásos beleegyezése nélkül.

Egy évvel korábban megmutatta a rendőrségnek a volt férje levelét, amelyben az állt, hogy „kínok között fogsz meghalni”, de a rendőrség mégsem volt hajlandó semmit sem tenni. „Aggódott, hogy a rendőrség nem fog cselekedni, hacsak nem lesz csupa vér” − közölte egy ismerőse a TBS-sel.

Bekövetkezett a tragédia

A nő holttestét január 29-én fedezték fel, miután tűz ütött ki Budapest belvárosában lévő lakásában. Két gyermekével lakott ott, akik akkor az iskolában tartózkodtak. Volt férje, egy 43 éves ír állampolgár a helyszínen volt, és ő hívta a rendőrséget. Később elvégezték a boncolást, majd megállapították, hogy nem volt bizonyíték idegenkezűségre. Az első jelentések szerint a tüzet az okozta, hogy az áldozat az ágyában dohányzott.

Egy ismerőse azonban rámutatott, hogy a nő nem dohányzott. Miután egy nőjogi szervezet „alapos vizsgálatot” követelt, a rendőrség újraindította az ügyet. A nő holttestének második boncolása bántalmazás nyomait mutatta ki.

Ügyfelünk számos alkalommal számolt be az őt érő inzultusokról, régóta élt félelemben a volt férje fenyegetései miatt. Bár több feljelentést is tett a férfi ellen, a rendőrség az ügyekkel nem foglalkozott

 − írta szombati közleményében a Patent Egyesület, amely tüntetést szervezett aznapra a Stollár Béla utcába.

Fordulat az ügyben

Február 3-án a terrorelhárítás őrizetbe vette az áldozat volt férjét. Rájöttek, hogy a férfi átöltözve tért vissza a lakásba, miután reggel a gyerekeivel távozott. Az arcának elrejtése érdekében símaszkot viselt. Úgy vélik, megölte volt feleségét, mielőtt visszament a helyszínre, hogy felhívja a hatóságokat.

A gyanúsított, aki körülbelül 25 évvel ezelőtt az Egyesült Államokban ismerkedett meg volt feleségével, tagadja a gyilkosságot. Magyarországról 2020-ban Hollandiába távozott, miután megromlott a kapcsolatuk, a pár végül 2023-ban vált el. 

Belső vizsgálat indult a rendőrségnél

Kedden a rendőrség a police.hu-n bocsánatkérést tett közzé, amelyben elismerték, hogy nem reagáltak megfelelően a nő panaszaira. Öt rendőr ellen fegyelmi eljárást indítottak, köztük egy osztályvezető ellen, akit elbocsátottak, és egy osztályvezető-helyettes ellen, akit más beosztásba helyeztek.

Egy rendőrtisztet, aki az üggyel kapcsolatos Facebook-kommentekre reagált, szintén fegyelmi eljárás alá vontak, és eltávolították állásából. Budapest rendőrfőkapitánya elrendelte a családon belüli erőszakkal kapcsolatos érzékenyítő képzésre kötelezett rendőrök számának növelését.

Rovatok