Index Vakbarát Hírportál

Előrelépés az ukrajnai háborúban: megvan az első Trump–Putyin-találkozó lehetséges helyszíne

2025. február 13., csütörtök 09:07

Donald Trump amerikai elnök szerdai tájékoztatása szerint Szaúd-Arábiában lehet az első találkozója Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, ahol az orosz–ukrán háború lezárása kerül a középpontba. Az Egyesült Államok államfője mielőbbi tűzszünetet akar, miközben pénzügyminisztere írásos garanciáról tárgyalt Ukrajnában a korábbi támogatások visszajuttatásáról. Az amerikai elnök Ukrajnáról szóló kijelentéseire már az európai nagyhatalmak is reagáltak.

Szaúd-Arábiában kerülhet sor az első Trump–Putyin-találkozóra az új amerikai adminisztráció idején – ezt Donald Trump amerikai elnök közölte szerdán újságírókkal a Fehér Házban. Az amerikai elnök kijelentette, hogy az orosz–ukrán háborúban a „nem túl távoli jövőben” létrejöhet a tűzszünet, addig is szándékában áll segítséget nyújtani Ukrajnának, de ehhez biztosítékot akar.

Ahogyan arról az Index is beszámolt, Donald Trump amerikai elnök szerdán telefonon beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Az Egyesült Államok államfője elmondta, hogy az orosz elnökkel folytatott megbeszélés produktív volt, és mindketten egyetértettek abban, hogy az orosz–ukrán háborút meg akarják állítani.

Az amerikai elnök ezt követően Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is tárgyalt. Donald Trump arra az újságírói kérdésre, hogy Ukrajnát a háború lezárásáról szóló tárgyalásokban egyenrangú partnernek tekinti-e, annyit válaszolt, hogy „úgy gondolom, békét kell kötniük, nem volt jó belemenniük ebbe a háborúba”.

Az Egyesült Államok államfője szerdán elárulta, hogy személyes találkozója Vlagyimir Putyin orosz elnökkel már „valamikor a közeljövőben” létrejöhet, és hozzátette, hogy a szaúdi vezetéssel mind ő, mind az orosz elnök jó viszonyt ápol, ezért Szaúd-Arábia alkalmas helyszín lehet. 

Az amerikai elnök az MTI beszámolója szerint elmondta, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök támogatottsága országában „nem különösen jó”, ugyanakkor elismeréssel szólt az ukrán hadsereg teljesítményéről. Véleménye szerint az Egyesült Államok 350 milliárd dollárt juttatott Ukrajna számára, miközben a közvetlenül szomszédos Európa 100 milliárdot.

Kifogásolta, hogy az Egyesült Államok Joe Biden vezetése alatt nem kölcsönként nyújtotta az ukrajnai támogatást, mint Európa, és kiemelte, hogy pénzügyminisztere, Scott Bessent szerdán Ukrajnában tárgyalt egy írásos garanciáról, hogy az Egyesült Államok „valamilyen formában” visszakapja az eljuttatott támogatást, és ismét utalt arra, hogy Ukrajna rendelkezik ritka földfémekkel, valamint olaj- és földgázkészlettel.

Donald Trump egyetértését hangoztatta Pete Hegseth védelmi miniszterrel, aki az Ukrajna Védelmi Kontaktcsoport ülésén szerdán Brüsszelben kijelentette, hogy nem valószerű Ukrajna számára a NATO-tagság. A fehér házi tájékoztatón az amerikai elnök megerősítette, hogy viszonossági alapon továbbra is szándékában áll vámokat bevezetni, az erről szóló rendeletet akár csütörtökön aláírhatja.

Reagáltak Donald Trump megjegyzéseire

Az európai nagyhatalmak egy csoportja – köztük az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország – szerdán a párizsi találkozót követően nyilatkozatot adott ki, amelyben kiálltak amellett, hogy az Ukrajna jövőjéről szóló jövőbeli tárgyalások alkalmával az ukrán vezetésnek helyet kell kapni a tárgyalóasztalnál – közölte a BBC.

Készek vagyunk fokozni az Ukrajnának nyújtott támogatásunkat, elkötelezzük magunkat az ország függetlensége, szuverenitása és területi integritása mellett Oroszország agresszív háborújával szemben. Közös célunk, hogy mindaddig támogassuk Ukrajnát, amíg igazságos, átfogó és tartós béke nem születik. Olyan béke, amely garantálja Ukrajna és a mi érdekeinket. Várjuk, hogy amerikai szövetségeseinkkel együtt megvitassuk a továbbiakat. Közös célunknak kell lennie, hogy Ukrajnát az erő pozíciójába helyezzük, Ukrajnának és Európának részt kell vennie minden tárgyaláson

– olvasható a hét európai ország külügyminiszterei és az Európai Bizottság delegációja által kiadott közös nyilatkozatban, amelyben megjegyzik, hogy Ukrajnának erős biztonsági garanciákat kell nyújtani. „Az igazságos és tartós béke Ukrajnában az erős transzatlanti biztonság szükséges feltétele” – teszik hozzá, majd megjegyzik, hogy az európai kontinens biztonsága közös felelősség, „ezért együtt kell dolgoznunk kollektív védelmi képességeink megerősítésén”.

John Healey brit védelmi miniszter csütörtökön közölte, hogy a NATO védelmi miniszterei hamarosan Brüsszelben találkoznak. Donald Trump ukrajnai háborúval kapcsolatos tegnapi megjegyzéseire reagálva azt mondta, hogy a NATO feladata, hogy „a lehető legerősebb helyzetbe hozza Ukrajnát a tárgyalásokhoz”.

Ukrajna nélkül nem lehet tárgyalni Ukrajnáról

– szögezte le az Egyesült Királyság védelmi minisztere, aki azt is elmondta, hogy újabb bejelentésekkel készülnek Ukrajna támogatásáról a NATO-n keresztül, amely milliárdos nagyságrendű új tűzerőt jelent az ukrán katonáknak a fronton. „Tartós békét akarunk, és azt, hogy ne térjen vissza a konfliktus és az agresszió” – mondta. „Ne felejtsük el, hogy Oroszország továbbra is fenyegetést jelent, jóval Ukrajnán túl is” – tette hozzá.

Mint megírtuk, kedd reggelt egy amerikai repülőgép szállt le Oroszországban, ahová jelenleg civil repülőgépekkel nem lehet utazni a tilalom miatt. Bár hivatalosan nem erősítették meg, hogy ki és miért utazhatott a gépen, a találgatások azonnal beindultak, és a legvalószínűbbnek azt gondolják, hogy Steve Witkoff, az amerikai kormány közel-keleti különmegbízottja utazhatott Oroszországba. Ennek egyetlen „bizonyítéka” az, hogy a Witkoff Group, a diplomata ingatlancége is Gulfstream G650ER típusú gépet használ. Vélhetően ott tartózkodása alatt vitathatták meg Trump–Putyin-találkozó lehetséges helyszínét.

Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan figyelemmel kísérjük, csütörtöki, percről percre frissülő hírfolyamunkat itt találja.

Rovatok