Index Vakbarát Hírportál

Az egész világ Csernobilra figyel, de az ukránok egy sokkal nagyobb veszély miatt aggódnak

2025. február 14., péntek 15:20

Szakemberek értékelték a csernobili atomerőmű elleni pénteki dróntámadás jelentőségét, és egybehangzóan úgy látják, hogy az akció jelentős veszélyt hordozott, de a zaporizzsjai erőmű még nagyobb kockázatnak van kitéve. A támadás okozta anyagi károkat egyelőre nem lehet felbecsülni, az újabb információk szerint a csapásban egy fontos daruszerkezet is megsérült.

Mint írtuk, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken a közösségi oldalán számolt be róla, hogy hajnalban egy „robbanófejjel felszerelt orosz támadódrón nagy erővel a világot a sugárzástól védő csernobili atomerőmű megsemmisült 4. blokkjának szarkofágjába csapódott”. A helyszínen tűz keletkezett, amit azóta eloltottak. A BBC-nek most elemzők beszéltek arról, mekkora veszélyt hordozott a reggeli akció, valamint mekkora károk keletkezhettek az erőműben.

Jim Smith, a brit Portsmouthi Egyetem professzora, aki 1990 óta tanulmányozza a csernobili atomkatasztrófa utóhatásait, elismerte, hogy a péntek hajnali dróntámadás „borzalmas akció volt egy nagyon fontos építmény ellen”, de kijelentette, hogy „nem aggódik” a sugárzási kockázat miatt. A brit professzor megerősítette, hogy a sérült külső pajzs alatt egy vastag „betonszarkofág” védi a radioaktív maradványokat. „Jobban aggódom Zaporizzsja, mint Csernobil miatt” – tette hozzá, megjegyezve, hogy bár Zaporizzsjában a reaktorok jelenleg állnak, de több „üzemanyagot” tárolnak ott, míg Csernobil a kora miatt nincs „forró állapotban”.

Simon Evans, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) jelenlegi munkatársa, aki korábban a Csernobili Védelmi Alap vezetője is volt, amely a 2010-es években felügyelte a védőburkolat megépítését, a beavatkozást „hihetetlenül meggondolatlan támadásnak” nevezte egy sebezhető nukleáris létesítmény ellen.

A pajzsot nem úgy tervezték, hogy ellenálljon egy külső dróntámadásnak

– fogalmazott a szakember, aki azt is elmondta, hogy információi szerint a csapás egy olyan daru karbantartó rendszerét találta el, amelyet a reaktor távoli szétszerelésére terveztek, valamint szavai szerint „elég komoly” sérülések keletkeztek a külső és a belső burkolaton. Hangsúlyozta, hogy ennek ellenére a károk pontos megállapítása kell ahhoz, hogy a bank meg tudja határozni a költségeket. Simon Evans a szarkofág építésére irányuló küldetést a „világ eddigi legnagyobb nukleáris biztonsági együttműködésének” nevezte.

Stabil a sugárzás szintje, Oroszország tagadja az akciót

Az ENSZ nukleáris megfigyelő szerve, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ), amely világszerte felügyeli a nukleáris biztonságot, közölte, hogy a tűzvédelmi személyzet és a járművek perceken belül reagáltak az éjszakai robbanásra, áldozatokról nem érkezett jelentés. Leszögezték, hogy bár jelentős károk keletkeztek a szarkofágban, péntek reggel óta a sugárzás szintje továbbra is normális és stabil.

Oroszország tagadta, hogy megtámadta volna Csernobilt, kijelentve, hogy nem indítanak támadásokat az ukrán nukleáris infrastruktúra ellen, és „az erre vonatkozó állítások nem felelnek meg a valóságnak”. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ugyanakkor közölte, hogy a csernobili incidensre a dél-ukrajnai zaporizzsjai atomerőmű körüli fokozott katonai tevékenységet követően került sor.

Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan figyelemmel kísérjük, pénteki, percről percre frissülő hírfolyamunkat itt találja.

Rovatok