A rémálom két hónapja kezdődött, amikor egy esküvő után gyomorfájdalmak gyötörtek egy anyát és gyermekeit. Azóta összesen 17-en haltak meg az indiai településen, Badhalban, 13-an közülük kiskorúak. A falusiak rettegve esznek, isznak, és nem merik elhagyni otthonukat.
„Baba, ha vizet iszunk, mi is meghalunk?” – rángatta ijedt kíváncsisággal egy kislány apja ingét. A baba hindi nyelven az apa becézése. Tálib Husszein hangja még mindig remeg, amikor felidézi, milyen szörnyűségek történtek az elmúlt hetekben – pedig több mint fél évszázada él az indiai Badhalban.
„Az elmúlt két hónapban 17 temetésnek voltam szemtanúja. A közösségünk darabokra hullott szét” – idézte a The Guardian.
Indiában gyakoriak a tömeges elhalálozások. Tavaly szeptemberben egy halálos vírus jelent meg Kerala államban – történetesen abban, ahol a magyar miniszterelnök vakációzott –, alkoholmérgezés tarolt tavaly nyáron, ugyanakkor egy 14 éves indiai fiú azon szerencsések közé tartozik, aki túlélte az agyevő amőba okozta fertőzést.
A rettegés Badhalban decemberben kezdődött, amikor egy esküvő után Husszein felesége és négy gyermeke rosszul lett. Alhasi fájdalomra panaszkodtak, és hánytak.
A feleségen kívül napokon belül mindenki meghalt.
Kezdetben ételmérgezésre gyanakodtak, de azon a napon, amikor ötéves gyermeküket is elvesztették, egy másik családot is tragédia sújtott. A hét gyermek közül kettőt magas láz döntött ágynak, estére azonban a lázcsillapítótól valamelyest javult az állapotuk. Aztán az egyik mégis meghalt, a másik pedig útközben, miközben éppen kórházba vitték.
Ez a család azonban nem vett részt azon az esküvőn, amely után a mérgezés tünetei jelentkeztek. Röviddel később elhunyt a családanya, majd a hét gyermek közül egy harmadik is.
Az érintett családokkal kapcsolatban álló kétszáz helybelit ezek után elkülönítették, és két karanténban helyezték el – otthonuktól 60 kilométerre. A halál azonban újra aratott. Egy hónappal később egy harmadik család alig egy hét alatt hat gyermeket veszített el, aztán három felnőtt is meghalt.
„Nem tudjuk, mi történik” – mondta az egyik hozzátartozó.
Azt akarjuk, hogy gyermekeink egy biztonságos és békés helyen nőjenek fel, nem pedig ott, ahol minden nap az utolsónak tűnik
– egészítette ki egy falubeli.
Az első tünetek megjelenése óta több mint száz laboratóriumi vizsgálatot végeztek. Elemezték az élelmiszereket, a vizet és a vérmintákat – vírusos vagy bakteriális fertőzésre utaló jeleket nem találtak. Ugyanakkor növényvédő szerek és rovarirtók nyomait mutatták ki a falu egyetlen vízforrásában, egy baoliban, egy hagyományos indiai víztározóban.
Badhalt azonnal elzárták a külvilágtól, az utakon ellenőrző pontokat állítottak fel. A hatóságok gyakorlatilag kijárási tilalmat rendeltek el. Minden összejövetelt betiltottak, a lakosságot pedig ők látják el élelmiszerrel és palackozott vízzel.
Az áttörés január végén következett be, amikor két, kórházban ápolt bhadalinak atropininjekciót adtak. A szert általában a szerves foszfor, vagyis a többi között a rovarölő szerek okozta mérgezések kezelésére is használják. Eredetileg a szívritmust szándékozták javítani az orvosok, viszont a két páciens gyorsan lábadozni kezdett. Összesen tizenegy beteget ápolnak még hasonló mérgezéses tünetekkel. A kórházigazgató szerint korai bármilyen következtetést leszűrni a laboratóriumi vizsgálatok újabb sorozata előtt.
További kétszáz – köztük konyhai eszközökből származó – mintát küldtek vegyi elemzésre India legjelesebb intézményeibe, a vizsgálatok azonban időigényesek.
Eközben Badhal lakói rettegnek, mert képtelenek védekezni. „Nem a halálfélelem, hanem az ismeretlentől való félelem az ijesztő” – mondta Tálib Husszein.
(Borítókép: Rizsföldekkel tarkított völgyben fekvő kis falu Banihalban, Indiában. Fotó: Creative Touch Imaging Ltd. / NurPhoto / Getty Images)