Újabb illegálisan működtetett aranybányában történt tragédia Maliban, ahol ezúttal 48 embert nyelt el a víz egy földcsuszamlás következtében. A hatóságok további áldozatok után kutatnak. Az illegális bányászok a haszon maximalizálása érdekében gyakran mennek le nagyobb csoportokban akár hónapokra is a föld alá, a hatóságok pedig nehezen tudják ellenőrizni őket.
Legalább 48 ember meghalt egy illegálisan működtetett aranybánya beomlásának következtében Mali nyugati részén. Mali Afrika egyik legnagyobb aranytermelőjeként illegálisan működtetett bányatelepeivel rendszeresen halálos földcsuszamlások és balesetek színhelye.
A The Guardian azt írja, hogy a hatóságok nehezen tudják ellenőrizni a nemesfém illegális bányászatát a világ legszegényebbjei közé tartozó országban. A mostani balesetben, amely egy elhagyatott, korábban kínai vállalat által üzemeltetett telephelyen történt, legkevesebb 48-an haltak meg, a hatóságok közlése szerint az áldozatok nagy részét elnyelte a víz, köztük egy anyát is, akinek a hátára volt kötve a kisbabája.
A hatóságok további áldozatok után kutatnak.
Januárban hasonló körülmények között egy dél-mali aranybányánál történt földcsuszamlás, akkor legalább 10 ember halt meg, sokan eltűntek, többségük nő volt. Alig több mint egy évvel ezelőtt ugyanabban a régióban, ahol a szombati földcsuszamlás történt, beomlott egy alagút egy aranybánya telephelyén, és több mint 70 ember vesztette életét.
A rendőrség az illegális bányásztevékenység elleni fellépés keretében először 2024-ben próbálkozott azzal, hogy a felszínre kényszerítse az embereket. Ennek érdekében a hatóságok a vájárok élelmiszer-ellátását is elvágták. Illegális bányászok a haszon maximalizálása érdekében gyakran mennek le nagyobb csoportokban néha hónapokra is, és ugyan visznek magukkal élelmet, ivóvizet, generátorokat és minden egyéb szükséges felszerelést, de felszínen maradó segítőkre is rászorulnak utánpótlásért.