Amerika azért követeli a magasabb védelmi költést és az új vámokat, mert az eddigi biztonságpolitikai doktrína megdőlt – hívta fel erre a figyelmet az Index Frontvonal című műsorában is szereplő Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő, aki szerint Európának új biztonságpolitikai doktrínára es önálló megoldásokra kell törekednie. A Nyugat és a Kelet összecsapása már tart és új fázisba lépett.
Miközben Európa döbbenten figyeli, miként lép „hátra” a vén kontinens mögül Trump Amerikája, egy alapvető tényt mindenki figyelmen kívül hagy – hívta fel erre a figyelmet Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő a Facebook-oldalán, ahol azt is kiemelte:
Amerika azért követeli a magasabb védelmi költést és az új vámokat, mert az eddigi biztonságpolitikai doktrína – miszerint hadereje képes a bolygó három pontján, Európában, a Távol-Keleten, a Közel-Keleten egyszerre háborúzni – megdőlt.
A biztonságpolitikai szakértő szerint napjainkban az Egyesült Államok – Kína, Oroszország és Irán – elmúlt 20 éves katonai fejlődése, illetve egy tömbbe, szövetségbe tömörülése miatt csak két ponton, jelesül a Távol-Keleten, illetve a Közel-Keleten akar egyszerre beavatkozni.
Tarjányi szerint legalábbis ez derült ki a hétvégén a müncheni biztonságpolitikai konferencián. „Az elkövetkező napokban, hetekben látni fogjuk, hogy ugyanerre a következtetésre jut vagy sem Moszkva és Peking, mert ha igen, a változás súlyát tapasztalni fogjuk az orosz–ukrán háború lezárását célzó tárgyalások során.”
A biztonságpolitikai szakértő bejegyzését úgy zárta, hogy szerinte Ukrajnának, Európának és tulajdonképpen a Nyugatnak kedvezőtlen megállapodás születik. „Európának új biztonságpolitikai doktrínára es önálló megoldásokra kell törekednie. A Nyugat és a Kelet összecsapása már tart és új fázisba lépett.”
Ahogy azt korábban megírtuk, lezajlott a müncheni biztonsági konferencia, amelyen Volodimir Zelenszkij élesen kritizálta az európai vezetőket, ráadásul Donald Trump ukrajnai különmegbízottja, Keith Kellogg kijelentette:
Európát nem engedik tárgyalóasztalhoz a háború lezárásánál.
Ezt azonban több amerikai vezető politikus is cáfolta, ennek ellenére Emmanuel Macron francia elnök hétfőre összehívta az európai vezetőket Párizsba egy rendkívüli csúcstalálkozóra, amelyen összesen hét ország képviselője vesz részt.
A megbeszélésen várhatóan hét ország képviselője vesz részt, Franciaország mellett Nagy-Britannia, Németország, Olaszország, Spanyolország, Lengyelország és a skandináv országok képviseletében Dánia. A találkozó tényét megerősítette vasárnap Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter.
Az orosz–ukrán háború eseményeit az Index is folyamatosan követi, hétfői élő hírfolyamunkat itt találja.