Ötezer teherautónyi faanyagot foglaltak le a brazil környezetvédelmi hatóságok az elmúlt hetekben az amazonasi esőerdőben.
A razziák egy évvel ezelőtt kezdődtek Maravalha (Fűrészpor) kódnév alatt. A kormány várakozásai szerint ez lesz a legnagyobb ilyen művelet az elmúlt öt évben – írja az MTI.
A műveletet irányító Ibama környezetvédelmi hivatal közel tucatnyi fűrészmalmot záratott be és összesen 15,5 millió reál (körülbelül egymilliárd forint) értékű bírságot szabott ki a kéthetes razziában.
A művelet célja a törvénytelen erdőirtás csökkentése a védett területeken és az őslakosok földjein, ahol a legmagasabbak az erdőirtási arányok
– nyilatkozta az Ibama vezetője, Jair Schmitt.
Schmitt elmondása alapján a nyomozók ellenőrzik a magánföldeken történő fakitermelési projekteket is, amelyekkel a védett területeken kitermelt faanyagot „mossák” tisztára. A művelettel Schmitt szerint az illegális fakitermelést akarják féken tartani, amely az erdőirtás első szakasza. Miután jelentős mennyiségű faanyagot kitermelnek, az erdő maradékát gyakran tövig kivágják, hogy helyet csináljanak a legelőknek. A fakitermelésből származó haszonból gyakran az erdők legelővé alakítását finanszírozzák.
A brazíliai esőerdőben illegálisan kitermelt fa 90 százalékát belföldön forgalmazzák, de jut belőlük az Egyesült Államokba és Európába is.
A Porto Velhó-i razziákban a világpiacon nagyra becsült amazonasi fafajtát is találtak, közöttük a veszélyeztetett paradiófát. A razziákba az Ibama által lefoglalt faanyagot kormányhivataloknak és programoknak adják.