Index Vakbarát Hírportál

Az Európai Parlament is beszáll a Magyarország elleni perbe

2025. február 18., kedd 14:13 | aznap frissítve

Az Európai Parlamentben döntöttek – zárt ajtók mögött történő szavazáson 19 támogatás mellett mindössze egy tartózkodás és egy ellenszavazat mellett –, beszállnak a Magyarország elleni perbe.

Kedden arról szavazott az Európai Parlament (EP) jogi szakbizottsága, hogy az Európai Parlament is beszálljon az Európai Unió Bíróságán folyó perbe Magyarország ellen a szuverenitásvédelmi törvény miatt – számolt be a Népszava.

A lap információi szerint a zárt ajtók mögött történő szavazáson 19 támogatás mellett mindössze egy tartózkodás és egy ellenszavazat volt. A pert még az Európai Bizottság indította Magyarország ellen, mert szerintük az úgynevezett szuverenitásvédelmi törvény ellentétes az uniós joggal.

A per a kötelezettségszegési eljárás végső lépése. A magyar érvelés szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal a külföldi befolyásolás ellen védi Magyarországot. A bizottság szerint az uniós joggal ellentétes, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal tevékenységei nagyrészt ki vannak zárva a bírósági felülvizsgálat alól, valamint a törvény szembe állítja egymással a magyar és nem magyar tevékenységeket és érdekeket.

Ahhoz, hogy az Európai Parlament csatlakozzon a perhez a bizottság oldalán, a parlament elnökének kell megbíznia az EP jogászait. A lap kérdéseire az EP sajtóosztálya megerősítette: Roberta Metsola elnök a szokásoknak megfelelően követi a szakbizottság ajánlását.

Frissítés 17.50-kor:

Az Európai Parlament (EP) perrel akarja megakadályozni, hogy Magyarország megvédje magát a külföldi beavatkozásokkal szemben – olvasható Dömötör Csabának, a Fidesz EP-képviselőjének keddi Facebook-bejegyzésében.

Ugyanis az EP jogi szakbizottságában Manfred Webernek az Európai Néppárt elnökének „nagykoalíciója” kedden megszavazta, hogy az EP csatlakozzon a magyar szuverenitásvédelmi törvény elleni perhez, amelyet korábban az Európai Bizottság indított el

– közölte a politikus, majd az MTI összeállítása alapján emlékeztetett: a szuverenitásvédelmi törvény 2023-ban született, „miután kiderült, hogy a magyar baloldal kampányát külföldről finanszírozták, milliárdos nagyságrendben”. Dömötör Csaba szerint azóta kiderült, hogy az amerikai USAID- (az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége) programon keresztül azóta is folyamatosan finanszírozták a nemzeti politikát támadó liberális aktivistacsoportokat.

Úgy fogalmazott: „Azzal, hogy Manfred Weberék támogatják a Magyarország elleni peres eljárást, Magyar Péterék is részei ennek a műveletnek. Ugyanis az ő brüsszeli frakciójukról van szó. Így hát ugyanarra a brüsszeli elitfüttyre táncolnak, mint korábban a Momentum, vagy a Gyurcsány-féle DK.” Szerinte ebben a helyzetben szó sem lehet a szuverenitásvédelmi törvény lazításáról.

Rovatok