Több mint 150 kis kardszárnyú delfin rekedt a homokban Tasmania egyik északkeleti tengerpartján. A vízi emlősök jelentős része már biztosan elpusztult, a szakemberek a többi megmentésére sem látnak esélyt, ezért elaltatják őket.
150-nél is több kis kardszárnyú delfint vetett a partra az óceán Tasmania északkeleti partvidékén, Arthur River közelében. Súlyuk 500 és 3000 kilogramm közötti, és többet jelentősen ellepett a homok, a mentésben részt vevők szerint helyzetük reménytelenné vált – adta hírül a Sky News.
Brendon Clark, az ausztrál Természeti Erőforrások és Környezetvédelmi Minisztériumának kapcsolattartója szerint 157 az állatok pontos száma, és már csak 90 példány mutat életjelet. A helyszínen több szakértő és állatorvos is tartózkodik, de a tisztviselő elmondása szerint minden erőfeszítés ellenére sem lehet már a delfineket megmenteni, ezért állatjóléti okokból az elaltatásuk mellett döntöttek.
A parton rekedt delfinek túlélési esélyei alacsonyak, mivel testüket a vízen kívül a saját súlyuk zúzza össze, és a hatóságok szerint a hatalmas tömegű emlősök tengerbe való visszajuttatásának megkísérlése veszélyes lenne a segítőkre.
Shelley Graham, a minisztérium krízisirányítója elmondta, hogy két delfint megpróbáltak visszatuszkolni a vízbe, de a hullámok újra partra mosták őket.
Az állatorvos szakértői értékelést követően úgy döntöttünk, hogy állatjóléti okokból el kell altassuk őket
– mondta a tisztviselő.
Helyettese hozzátette, hogy minden lehetőséget mérlegeltek, az összes próbálkozás a megmentésükre sikertelen volt, és minél tovább maradnak a parton, annál többet szenvednek. Az elaltatásuk volt a legvégső opció.
1974-ben volt utoljára, hogy nagyszámú kis kardszárnyú delfint vetett a partra az óceán Tasmaniában. A hatóságok egyelőre nem tudják, hogy mi okozhatta a katasztrófát, de megvizsgálják a tetemeket, hogy kiderítsék.