Az amerikai elnök szerdai éles kritikájára sorra érkeznek a reakciók állami vezetőktől, akik többsége felháborodott Donald Trump Zelenszkijt diktátornak nevező kijelentésén. Ezzel szemben az amerikai és az orosz politikusok az amerikai elnök véleményét osztották.
Donald Trump szerdán azt írta közösségi oldalán, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy diktátor választások nélkül, aki szerinte jobb, ha gyorsan lép, különben nem marad országa. Hozzátette, hogy az ukrán elnök „szörnyű munkát végzett” az utóbbi években.
„Szeretem Ukrajnát, de Zelenszkij szörnyű munkát végzett, az országa darabokra tört, és milliók haltak meg feleslegesen” – írta bejegyzésében az amerikai elnök. Hozzátette, hogy a „mérsékelten sikeres komikus” rábeszélte Amerikát, hogy 350 milliárd dollárt költsön arra, hogy „belemenjen egy olyan háborúba, amelyet nem lehet megnyerni”.
Nem hajlandó választásokat tartani, nagyon alacsonyan áll az ukrán közvélemény-kutatásokban, és az egyetlen dolog, amiben jó volt, az az, hogy úgy játszott Bidennel, mint egy hegedűs. Egy diktátor választások nélkül. Zelenszkij jobb, ha gyorsan lép, különben nem marad országa
– fogalmazott Donald Trump.
Ez a vélemény óriási vitákat váltott ki, több európai politikus is elítélte az amerikai elnököt kijelentéséért: Olaf Scholz német kancellár úgy fogalmazott az X-en, hogy
Ukrajna közel három éve védekezik a könyörtelen orosz agresszió ellen. Nap mint nap. És egyszerűen helytelen és veszélyes megtagadni Zelenszkij elnök demokratikus legitimitását.
„Igaz, hogy Volodimir Zelenszkij Ukrajna választott államfője. Az, hogy háború közepén nem lehet rendes választásokat tartani, összhangban van az ukrán alkotmánnyal és a választási törvényekkel. Senki sem állíthatja ennek ellenkezőjét” − tette hozzá a német kancellár.
A brit konzervatívokat vezető Kemi Badenoch pedig arról írt, hogy Zelenszkij nem diktátor, hanem egy demokratikusan megválasztott vezető, aki bátran ellenáll Putyin inváziójának. Ugyanakkor közzétette, hogy „Trump elnök úrnak igaza van abban, hogy Európának ki kell tartania a saját súlyát, és ebbe az Egyesült Királyság is beletartozik. Komolyan kell vennünk a dolgot. A miniszterelnök megkapja a támogatásomat a védelmi kiadások növeléséhez – az asztalán ott van egy teljes mértékben finanszírozott terv a 2,5 százalékos szint elérésére. Ennek kellene lennie a minimumnak. Starmernek bele kellene vágnia, fel kellene szállnia egy Washingtonba tartó repülőgépre, és vezető szerepet kellene vállalnia. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy ezt elrontsuk.”
Keir Starmer brit miniszterelnök is hasonlóan vélekedett, hozzátéve, hogy teljesen érthető, hogy nem tartottak választásokat, amikor éppen háború zajlik az országban. A munkáspárti brit kormányfő a Downing Street szerda esti tájékoztatása szerint telefonon beszélt Zelenszkijjel, akit arról biztosított, hogy ez London hivatalos álláspontja.
Az ukrán elnökkel folytatott telefonbeszélgetésben Keir Starmer megerősítette, hogy támogatja az Egyesült Államok vezetésével kifejtett erőfeszítéseket egy olyan tartós béke elérésére, amely visszatartja Oroszországot bármilyen jövőbeni agressziótól.
Dmitrij Medvegyev korábbi orosz elnök az X-en arról írt, hogy ha valaki három hónapja azt mondta volna, hogy egy amerikai elnök ilyen kijelentéseket fog tenni, kinevette volna őt. Aztán hozzátette, hogy szerinte Trumpnak „200 százalékban igaza van”.
J. D. Vance amerikai alelnök arra figyelmeztette Volodimir Zelenszkijt, hogy meg fogja bánni, hogy nyilvánosan kritizálta Donald Trumpot, szerinte ez csak visszafelé fog elsülni. Az ukrán elnök ugyanis azzal vádolta az amerikai elnököt, hogy egy oroszok által létrehozott „dezinformációs térben” él.
Az alelnök úgy véli, Zelenszkij „rossz tanácsokat” kapott arra vonatkozóan, hogy miként viszonyuljon az új kormányhoz.
Nyilvánvalóan szeretjük az ukrán népet. Csodáljuk a katonák bátorságát, de nyilvánvalóan úgy gondoljuk, hogy ennek a háborúnak gyorsan véget kell vetni
− közölte az amerikai alelnök, majd hozzátette, hogy „ez az Egyesült Államok elnökének politikája. Ez nem az orosz dezinformáción alapul. Ez azon alapul, hogy Donald Trump, úgy gondolom, sokat tud a geopolitikáról, és már nagyon régóta határozott nézete van.”
Az orosz–ukrán háború eseményeit az Index is folyamatosan követi, csütörtöki élő hírfolyamunk ide kattintva érhető el.