Index Vakbarát Hírportál

The Washington Post: költségvetési megszorításokat szeretne a Pentagonban a Trump-kormányzat

2025. február 20., csütörtök 11:37

A Trump-kormányzat elrendelte, hogy a Pentagon tervezzen átfogó költségvetési megszorításokat. A honvédelmi minisztérium egyik magas rangú tisztviselője szerint a megszorításokkal megtakarított pénzt „átcsoportosíthatják” más védelmi prioritásokhoz, amelyeket Donald Trump elnök preferál.

Pete Hegseth védelmi miniszter utasította a Pentagon és az amerikai hadsereg felső vezetőit, hogy dolgozzanak ki terveket a védelmi költségvetés 8 százalékos csökkentésére a következő öt év mindegyikében − derül ki a The Washington Post által megszerzett feljegyzésből és az ügyet ismerő forrásoktól −, amely javaslat bizonyára belső ellenállásba és a kongresszusban éles kétpárti ellenállásba ütközik.

Pete Hegseth elrendelte, hogy a javasolt csökkentéseket hétfőig dolgozzák ki − derül ki a keddi keltezésű feljegyzésből, amely 17 olyan kategóriát tartalmaz, amelyek alól a Trump-adminisztráció mentességet szeretne. Köztük: az Egyesült Államok déli határán folyó műveletek, a nukleáris fegyverek és a rakétavédelem korszerűsítése, valamint tengeralattjárók, egyirányú támadó drónok és más lőszerek beszerzése.

Robert G. Salesses, a Pentagon egyik magas rangú tisztviselője nyilatkozatában elmondta, hogy a megtakarított pénzt „átcsoportosíthatják” a Trump-kormányzat új prioritásainak finanszírozására, beleértve a „Vasdóm Amerikának”, Donald Trump elnök által egy kiterjedt rakétavédelmi rendszerre használt jelszót. Ez az összeg a jövő évi költségvetésben 50 milliárd dollárt tehet ki − mondta.

John Ullyot, a Pentagon szóvivője nyilatkozatában elmondta, hogy Hegseth utasította a védelmi tisztviselőket, hogy értékeljék a próbaidős munkaerőt, és már eldőlt, hogy „néhány próbaidős polgári alkalmazottat a közeljövőben kivonnak a szolgálatból”.

Nem áll a közérdek szolgálatában olyan személyek megtartása, akiknek a hozzájárulása nem kritikus a küldetés szempontjából

− mondta Ullyot.

Szerdán a DOGE tevékenységét ismerő személyek elmondták, hogy a Nemzetbiztonsági Ügynökség egy olyan listát bocsátott a Pentagon rendelkezésére, amely nagyjából 4 ezer próbaidős alkalmazott azonosítószámát tartalmazza, ami a kémszolgálat polgári alkalmazottainak nagyjából 10 százalékát teszi ki, bár a vezetőknek várhatóan lesz mozgástere, hogy az emberek szerepét és teljesítményét figyelembe véve döntsék el, kit kell elbocsátani. (A DOGE a Department of Government Efficiency (Kormányzati Hatékonyságért felelős Ügynökség rövidítése.)

Óriási a tét

A tét annál is nagyobb, mert a Pentagon az a hely, ahol a MAGA-ideológia találkozik a valósággal. Trump külpolitikája tranzakciós jellegű: a héten azt mondta, hogy tárgyalásokat kezdett Oroszországgal Ukrajna jövőjéről. De arra az elképzelésre épül, hogy a béke az erőn keresztül jön, és ez csak akkor lehetséges, ha Amerika erői hiteles fenyegetést jelentenek. És mi van, ha DOGE elszabadul a Pentagonban? Ha Musk káoszt okoz, vagy korrumpálja a beszerzést, a következmények katasztrofálisak lehetnek Amerika biztonságára nézve − írja elemzésében a The Economist

A problémák a technológia katonai előnnyé alakításáért folytatott küzdelemben a legtisztábbak. Az Ukrajna fölötti drónokat néhány hetente korszerűsítik, ami meghaladja a Pentagon többéves költségvetési folyamatát. Az amerikai és európai zavarók az elektronikus hadviselésben két-háromszor annyiba kerülnek, mint az ukránok, de elavultak. Sok nagy amerikai drón használhatatlan volt Ukrajnában; az újabbak drágábbak, mint az ukrán modellek, amelyek azonban elavultak. 

Teljesen fogságba esett az amerikai védelmi ipar

A másik probléma az, hogy Amerika védelmi iparát elfoglalták. A hidegháború végén az országnak 51 fővállalkozója volt, és a védelmi kiadásoknak csak 6 százaléka jutott védelmi célú cégeknek. Ma már csak öt első számú vállalkozó nyeli el a Pentagon pénzének 86 százalékát. Mivel a minisztérium óvakodik attól, hogy még több első számú céget kiszorítson az üzletből, a kockázatkerülő kultúrát választotta. A szerződések jellemzően költség plusz költség alapúak, ami jutalmazza a késedelmet és a túlköltekezést. Az ebből eredő termelékenységnövekedés hiánya magyarázatot ad arra, hogy miért kerül sokkal többe a hadihajók építése Amerikában, mint Japánban vagy Dél-Koreában.

Az elemzés szerint emögött a költségvetések rémálma áll. A kétéves késedelmeket a kongresszusi civakodás csak súlyosbítja. A politikusok a programok befejezésének megvétózásával pénzt pazarolnak. Olyan féltékenyen őrzik a kiadások feletti ellenőrzésüket, hogy a Pentagon a kongresszus engedélye nélkül általában nem tud 15 millió dollárnál többet átcsoportosítani egyik sorból a másikba − ez még négy Patriot rakétához is kevés. Amikor a Pentagon 2023 augusztusában azt javasolta, hogy a védelmi költségvetés mindössze 0,5 százalékát csoportosítsák át több ezer drón vásárlására a „Replikátor” kezdeményezés keretében, a jóváhagyás megszerzéséhez közel 40 kongresszusi ülésre volt szükség.

Hozzáteszik, hogy a Pentagon szorongása egyidős a katonai-ipari komplexummal. A korábbi védelmi miniszterek, köztük Bob Gates és a néhai Ash Carter filozófuskirályok voltak új és nyilvánvalóan képzetlen utódjuk, Pete Hegseth mellett. És mégis úgy tűnt, hogy a védelmi bürokrácia mindig is a csúcsra jutott.

Két okból kifolyólag ez a pillanat más lehet. Az egyik, hogy megérett az idő. Nemcsak az amerikai biztonságot fenyegető veszély válik világossá, hanem a militarisztikai cégek új generációja is.

Rovatok