Az Egy hosszú nap című különleges dokumentumfilm rendezője, Alan Badoev Magyarországra utazott, hogy részt vegyen filmje magyar nyelvű premierjén. Ha pedig már itt volt, akkor elmondta, mit gondol a magyar kormány háborúhoz való hozzáállásáról, és figyelmeztette az európaiakat, hogy rájuk is az vár, mint az ukránokra, ha Ukrajna elesik.
Ma este a Corvin Moziban tartják az Egy hosszú nap című film premierjét. Az alkotás különlegessége, hogy ukrán civilek telefonos felvételein keresztül mutatja be az orosz támadás első napját és az orosz katonák által elkövetett szörnyűségeket. A bő kétórás filmhez egy percet sem forgatott a rendező.
A mostani alkalom csak a film magyar feliratos változatának premierje, ugyanis az alkotás angol feliratos verzióját már nagyjából egy éve láthatták az érdeklődők az ukrán nagykövetség jóvoltából. Sőt ez verzió teljesen ingyenesen megtekinthető a YouTube-on, úgyhogy akit érdekel, az megtekintheti akkor is, ha nem tudott helyet szerezni a ma esti telt házas vetítésre.
A Valova Júliának, a Zuglói Ukrán Önkormányzat képviselőjének és Grexa Liliána ukrán nemzetiségi parlamenti szószólónak köszönhetően magyar feliratot kapott film vetítése miatt Magyarországra érkezett Alan Badoev, az alkotás ukrán rendezője és producere is. Vele szűk körben találkozhattak az újságírók az ukrán nagykövetségen, a beszélgetésen pedig részt vehetett az Index is.
Alan Badoev kifejtette, hogy a háború első napján ő éppen Ukrajna egyik legnézettebb televíziós csatornáján, az 1+1-en vezetett műsort, és megkérte a nézőit, hogy aki tud, az küldjön felvételeket az orosz támadásról. Így került hozzá több mint 200 órányi felvétel.
Ezeket felvételeket Ukrajna hangjainak hívjuk, mert mindegyiken lehet hallani az állampolgárok hangját
– fogalmazott Alan Badoev, majd felhívta a figyelmet, hogy a felvételeken hallatszik, hogy a szereplők 60 százaléka a film elején még oroszul beszél, azonban a történet végére már mindenki ukránul szólal meg.
„Ez egy civil reakció az agresszióra” – jegyezte meg, majd elárulta, hogy Ukrajnában természetes volt, hogy sokan oroszul beszélnek, ő is egy olyan városból származik, ahol a többség oroszul beszélt, de mára már mindenki inkább ukránul szólal meg, mert az orosz nyelv a gyilkosok eszköze.
A rendező kifejtette, hogy a film története pár nappal háború előtt kezdődik, így kiderül, hogy mennyire rendezett és nyugodt volt a helybéliek élete, egészen addig, amíg meg nem jelentek az első rakéták az égbolton. A filmben ezt követően azt láthatjuk, hogy hogyan csapott át az első kétségbeesés és elkeseredés utálatba, valamint ellenállásba.
Sajnos vannak a filmnek olyan szereplői, akiket megöltek a háború során, vannak olyanok, akik jelenleg oroszok által megszállt területen élnek, és olyanok is, akik jelen pillanatban is a fronton vannak
– jegyezte meg a rendező.
Ezzel kapcsolatban Alan Badoev megemlített egy filmben szereplő kislányt, aki Mariupolból menekült el, és jelenleg Lengyelországban él, ahol felvételt nyert egy zeneiskolába. Mellette pedig két katonára hívta fel a figyelmet, akik közül az egyik éppenhogy csak kijött az orvosi egyetemről, máris a frontra kellett vonulnia, a másikuk pedig operatőr volt, és egyik nap még egy esküvőt filmezett, a következő nap pedig már harcolt.
„Ők egyébként eltávot kaptak a film bemutatójára, de utána visszatértek a frontra” – tette hozzá a rendező.
Az elmúlt napokban Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke diktátornak nevezte Ukrajna elnökét, Volodimir Zelenszkijt, majd egy olyan béketervvel állt elő, amely egyáltalán nem tetszik az az ukrán félnek. Alan Badoev úgy látja, hogy nem számít, melyik politikus mit mond, az ukránok elsöprő többsége nem akar Oroszországhoz tartozni.
Az ukránok harcolni fognak a végsőkig. Ezen még Trump nyilatkozatai sem változtatnak
– fogalmazott Alan Badoev, aki szerint ezek a kijelentések csak összekovácsolják nemzetét. A rendező úgy véli, hogy egy nagy show időszakát éljük, az amerikai politikusok pedig különösen nagy showmanek, ezért percről perce változhat, hogy mit mondanak.
Nem szabad komolyan venni ezeket a kijelentéseket, inkább azt kell figyelni, hogy mit tesz
– fogalmazott, majd hozzátette, hogy szerinte lehet párhuzamot vonni az amerikai elnök és Putyin kijelentései között, és ha Trump legitimizálja az orosz háborús bűnöket, az azt jelenti, hogy az amerikai kormány lelkén is szárad az elesett ukránok vére.
„Az ukránok nem hisznek a csodában, tudják, hogy a békéért meg kell dolgozni” – jegyezte meg a békével kapcsolatban a rendező. Kifejtette, hogy nagyon súlyos árat fizettek már így is az ukránok, úgyhogy nem fognak megállni addig, amíg a bűnös meg nem bűnhődik tetteiért, és pont emiatt nem számít, hogy a politikusok milyen alkukat kötnek, mert az átlagemberek számára csak az igazságos béke elfogadható.
Vegyünk egy egyszerű ukrán családot. A kislánynak le kellett vágni az egyik lábát egy bombabecsapódás miatt. A fiú már elesett a háborúban. Az édesanyát megerőszakolták az orosz katonák. Ebben a helyzetben vajon milyen békét akar a frontvonalban harcoló apa? Olyan békét, amelyben a háború kirobbantója meg lesz büntetve, és olyan békét, ahol nyugodtan élhet a családjával, vagy legalábbis ami a családjából maradt
– magyarázta el a rendező, aki szerint ha ez nem így lesz, akkor az ukránok nem állnak meg.
„Fontos megértenünk, hogy miről is szól ez a háború. Ha Ukrajnának nem sikerül ellenállnia, ha Ukrajna elesik, és az európai országok nem lépnek fel elég erőteljesen, akkor Putyin nem fog megállni Ukrajnánál. Mert Ukrajna bekebelezése pénzt és erőforrást fog biztosítani Oroszországnak a további agresszióhoz” – szögezte le a rendező.
Úgy gondolja, hogy filmben szereplő videók bizonyítékul szolgálnak az orosz bűncselekményekre, de mivel azt szerette volna, hogy minél több ember megnézhesse az alkotást, ezért a legdurvább és legvéresebb jelenetek, felvételek nem kerültek bele filmbe. „Egyetlen durvább jelenet került be a filmbe, amelyben egy édesapát és fiát fejbe lövik orosz katonák az utcán” – tette hozzá a rendező.
A film egyben egy figyelmeztetés is az európaiak számára, hogy ez akár az ő országukban is bekövetkezhet.
Nemcsak megtörténhet, hanem meg is fog történni, ha Oroszország elesik, mert Putyin mindent megtesz annak érdekében, hogy elérje a régi Szovjetunió határait
– mondta Alan Badoev.
A rendező kifejtette, hogy a területszerzésnek különböző típusai léteznek. Van az a fajta véres háború, ami Ukrajnában történik, és van az a fajta hibrid háború, amellyel például Oroszország bábállammá tette Fehéroroszországot.
Meg kell értenünk, hogy például a gáz egy eszköz Oroszország kezében. Amikor Oroszország olcsó gázt szállít, akkor a vezetékeivel körbetekeri az adott ország nyakát, és előbb-utóbb majd megrántja ezeket a vezetéket, ezzel térdre kényszerítve a neki kiszolgáltatott államot
– részletezte.
Alan Badoev kifejtette, hogy Putyin csak az igazi erőből ért, ezért nincs más lehetőség, mint visszaszorítani az orosz hadsereget.
Putyin olyan, mint egy útonálló. Csak az erő nyelvét ismeri
– jegyezte meg.
A magyar kormány álláspontjával kapcsolatban kifejtette, szerinte elsősorban a magyaroknak kellene átgondolniuk, hogy mit tesz a kormányuk. Abból, amit ő lát, csak azt tudja elmondani, hogy több támogatást várna egy olyan országtól, mely ennyire közel fekszik a háborúhoz, ehhez képest a kommunikáció gyakran az oroszok oldalára billen.
Putyin testesíti meg a gonoszságot, a bűnt. Az ő lelkén száradnak a megölt gyermekek, a megerőszakolt nők és a romba döntött városok. Aki vele kezet fog, arra áttapad az orosz vezető kezén csorgó vér
– jelentette ki.
„Egy gyilkos, ha valamit ajándékoz vagy ad, azt okkal teszi. Nem ad gázt csak úgy, hanem van egy terve. Aki elfogad tőle valamit, az a terv részesévé válik” – tette hozzá Alan Badoev.
(Borítókép: Alan Badoev. Fotó: Papajcsik Péter / Index)