Index Vakbarát Hírportál

A világhírű filozófus szerint Donald Trump lépése miatt Vlagyimir Putyin egész Ukrajnát bekebelezheti

2025. február 21., péntek 14:47

Francis Fukuyama amerikai politológus, filozófus és elemző szerint az Egyesült Államok már nem a liberális demokráciák, hanem az autoriter államok táborát erősíti. Szerinte Donald Trump amerikai elnök már előre feladta ütőkártyáit az orosz–ukrán konfliktus béketárgyalásaival kapcsolatban.

„Noha bárki, akinek van szeme, láthatta, hogy efelé haladunk, Donald Trump legutóbbi lépései Ukrajnával és Oroszországgal kapcsolatban letaglózóak voltak. A nyugati liberális demokrácia és az autoriter hatalmak közötti globális harc kellős közepén vagyunk, és ebben a harcban az Egyesült Államok éppen oldalt váltott, és csatlakozott az autoriter táborhoz” – írja elemzésében Francis Fukuyama a Trump-féle világrendváltásról.

A politológus szerint a Donald Trump által tett megjegyzések egyszerre hihetetlenek és elképesztőek: „Az amerikai elnök jelenleg ott tart, hogy Ukrajna kezdte a háborút azzal, hogy nem hódolt be preventíve az orosz területi igényeknek, Ukrajnában nincs demokrácia, és rosszul tette, hogy ellenállt az orosz agressziónak”.

francis Fukuyama szerint ezek a gondolatok Vlagyimir Putyintól származhatnak, akinek Donald Trump mindig is csodálója volt.

A szaúd-arábiai tárgyalásokon az amerikaiak már előzetesen lemondtak két fontos ütőkártyáról, miszerint elfogadják az eddigi orosz területi nyereségeket, valamint Ukrajna nem csatlakozhat a NATO-hoz, amiért cserébe az oroszok nem adtak semmit.

Az elemző szerint egy amerikai–orosz egységen alapuló tűzszünet nem vezetne tartós békéhez. Oroszország pedig arra használná fel a tűzszünetet, hogy újra felfegyverkezzen és feltöltse tartalékait. 

Nincs okuk arra, hogy tiszteletben tartsák a meglévő tűzszüneti vonalakat, a megfelelő időben pedig egész Ukrajnát bekebeleznék

– fogalmazott Fukuyama. Majd hozzátette, hogy a Kreml újabb fenyegetésekkel fogja támadni Georgiát, Moldovát, Lengyelországot és a balti államokat. Az Egyesült Államoknak pedig ehhez formálisan nem is kell kilépnie a NATO-ból, hiszen Trump már egyértelművé tette, hogy nem akarja tiszteletben tartani a katonai szövetség kölcsönös védelemre vonatkozó 5. cikkét.

Szerinte a pálfordulás nem a távol-keleti helyzet fokozódása miatt történt, mert ha Kína megszállná Tajvant, Donald Trump azonnal tárgyalóasztalhoz ülne – akárcsak most Putyinnal –, és átengedné Kínának a sziget irányítását. Ezt követően pedig azzal dicsekedne, hogy elkerült egy háborút.

Az Egyesült Államok Francis ukuyama szerint Donald Trump alatt nem az izolacionizmust választja, hanem „aktívan csatlakozik a tekintélyelvű táborhoz, támogatja a világ jobboldali autoriterjeit Vlagyimir Putyintól Orbán Viktoron és [a salvadori] Nayib Bukelén át Narendra Modiig.”

Mint írja, az éppen megszüntetés előtt álló National Endowment for Democracy valószínűleg Nemzeti Diktatúra Alapítvány néven születik majd újjá Trump alatt. Végezetül felteszi a kérdést, hogy milyen alapon „mondhatnánk Oroszországnak és Kínának, hogy ne folytassák hódításaikat, amikor mi azzal vagyunk elfoglalva, hogy megpróbáljuk bekebelezni Panamát és Grönlandot?”

„Ezek a külpolitikai lépések teljesen összhangban vannak a Trump-kormányzat belföldi támadásával a jogállamiság ellen, a végrehajtó hatalom megerősítésével és a fékek és ellensúlyok minden ponton történő gyengítésével” – írta. Meglátása szerint az amerikaiak nem egy ilyen országot képzeltek el a választások előtt, arra pedig fel kell készülniük, hogy az országuk a felismerhetetlenségig átalakul majd.

Az orosz–ukrán háború eseményeit az Index is folyamatosan követi, pénteki élő hírfolyamunk ide kattintva érhető el.

Rovatok