Az Oresnyik rakétarendszer robbanófejei a Nap felszínével megegyező hőmérsékletet képesek elviselni. Ezt Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette ki a Future Technologies Forum plenáris ülésén.
Vlagyimir Putyin arról beszélt, hogy az egész világ figyelme az Oresnyik rakétarendszerre irányul, kiemelve a fejrészek anyagának különleges hőtűrő képességét – tudósított a TASZSZ hírügynökség. Emlékezetes, hogy korábban azt állította a közepes hatótávolságú hiperszonikus ballisztikus rakétáról Oroszország, hogy lelőhetetlen. Habár többször hallottunk hasonló állításokat más fegyverrendszerekről is, aztán mégis leszedte azokat az ukrán légvédelem.
Az Oresnyik rakétát egyébként már láthattuk élesben, amikor tavaly november végén becsapódott a Dnyipro városában található Pivdenmas ipari komplexum területére. A hiperszonikus rakéta akár 5500 kilométerre lévő célpontok ellen is bevethető, sebessége pedig eléri az óránkénti 13 ezer kilométert is.
Az eset kapcsán másnap az orosz elnök is bejelentést tett. Érdekesség, hogy a háború kitörése óta csak nagyon ritkán fordult az orosz néphez, ebből arra következtethetünk, hogy igen fontos eseménynek tartja a Kreml a rakéta bevetését. Magáról az Oresnyikről (Mogyorófa) igen keveset lehet tudni. Az azért kiderült, hogy a rakéta 17 perc alatt érné el a NATO főhadiszállását. Mivel kinetikus harci fejrésze van, mindenféle robbanóanyag nélkül tud hatalmas pusztítást végezni.
Az orosz elnök szerint a szóban forgó rakéta fejrészén a Nap felszínével megegyező hőmérséklet lép fel. Elmondása alapján a fejlesztés nem új keletű, hiszen már a 80-as évektől dolgoztak hasonló rendszeren, amelyet később Avangardnak neveztek el, ahol szintén rendkívül magas, bár a napfelszíninél valamivel alacsonyabb hőmérséklettel kellett megbirkózniuk. Akkoriban viszont nem álltak rendelkezésre megfelelő anyagok a megvalósításhoz.
A fő problémát az jelentette, hogy a repülés közben az anyag megolvadt, mint egy jégkrém, és így nem jutott át az irányításhoz szükséges jel.
Az új fejlesztés „az új anyagokon végzett munka eredménye”.
– emelte ki Putyin. Az orosz vezető a fegyverrendszerek mellett kitért az MC–21-300 repülőgép programjára, amelynél a nemzetközi együttműködés megszakadása után Oroszország saját erőforrásaira támaszkodva oldotta meg a problémákat. Putyin elismerően szólt a Roszatom szakembereiről, akik létrehozták a szükséges anyagokat mind a repülőgép szárnyaihoz, mind a törzséhez.
Hangsúlyozta, hogy bár a projekt a nehézségek miatt némileg eltolódott, az orosz szakemberek saját tudásukra támaszkodva végül sikerrel jártak. „Minden más területen ugyanilyen aktív és kreatív módon kell együttműködnünk” – buzdította beszéde végén a jelenlévőket.